Galerie Kunsthalle Praha se změnila na knihovnu. Dánsko-norským umělcům s výstavou pomohl i Knihobot
První velká výstava umělců Elmgreen & Dragset v Česku s názvem Read představuje jejich přístup k tvorbě s velkou parádou. Z galerie totiž udělali knihovnu.
Pražská Kunsthalle zahájila další z řady velkých výstav, do jejíž realizace tentokrát hlavní kurátorka galerie Christelle Havranek přizvala světově proslulé umělecké duo Elmgreen & Dragset. Dvojice umělců se částečně chopila i samotné kurately expozice, kromě 15 vlastních děl tak přispěla také svým neotřelým přístupem k uchopení práce jiných tvůrkyň a tvůrců i výstavních prostor. Ty proměnili ve veřejnou knihovnu, v níž na návštěvnice a návštěvníky čeká spousta překvapivých momentů, ukrytých mezi řadami knih.
Dánsko-norské umělecké duo Elmgreen & Dragset si dlouhodobě získává pozornost po celém světě. Zaujali například permanentní instalací Prada Marfa v podobě zavřeného obchodu s luxusním zbožím, který umístili doprostřed texaské pouště, nebo venkovní sochou vertikálně postaveného bazénu ve tvaru ucha nazvanou příznačně Van Gogh’s Ear.
Rádi ale pracují i s prostorem galerií, který přetváří do nečekaných forem. V minulosti takto vytvořili v jedné části Národní galerie v Dánsku nemocniční pokoj, v hale Centra pro současné umění v Číně vystavěli vlastní veletrh umění, který čítal na osmdesát děl, a do francouzského muzea Centre Pompidou-Metz přenesli prvky z každodenního života – dokonce do jeho prostor umístili bytový dům.
Na koncept transformace navazuje i nová výstava Read v galerii Kunsthalle Praha. Dvě její patra totiž dvojice umělců proměnila na knihovnu. Tu vnímají jako klíčový prostor pro sdílení vědomostí. Zároveň si jejím prostřednictvím kladou otázky, jaký význam mají knihy a psané slovo v digitálním věku a co bude s knihovnami, pokud je nahradí moderní technologie? Nápad na spolupráci dua Elmgreen & Dragset s pražskou Kunsthalle se přitom začal rodit už v roce 2017.
„Už před šesti lety jsme navštívili ateliér Elmgreen & Dragset v Berlíně. Věděli jsme, že jsou skvělí umělci, ale zároveň kurátoři. Takže jsme se jich zeptali, jestli by jednoho dne, po dokončení pražské Kunsthalle, nechtěli jednak převzít dva prostory naší budoucí instituce jako umělci, ale zároveň kurátorovat část naší umělecké sbírky. Věděli jsme totiž, že ji nebudeme chtít veřejnosti prezentovat jako permanentní expozici, ale čas od času ukazovat její části,“ vysvětluje hlavní kurátorka pražské Kunsthalle Christelle Havranek.
Právě jedno z děl ze sbírky Kunsthalle Praha bylo důležitou inspirací uměleckého dua pro výstavu Read – obraz Zakázané hračky od Giorgia de Chirica, zachycující neznámé knihy spolu s dalšími tajemnými předměty. „Když jsme se podívali na sbírku více do hloubky, začala se před námi objevovat další a další díla, která nějak souvisí s literaturou, jazykem a písmem,“ přibližuje umělec Michael Elmgreen.