Gary Oldman myslí, že jeho ztvárnění Siriuse Blacka je průměr. Alan Rickman jako Snape byl lepší, říká

Byť se Sirius Black objevil jen ve třech filmech o Harrym Potterovi z osmi, patří mezi nejoblíbenější postavy. Gary Oldman myslí, že ho mohl zahrát lépe.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

sirius-black-harry-potter-gary-oldman-1

Reprofoto: Harry Potter/YouTube

Gary Oldman jako Sirius Black

0Zobrazit komentáře

Role Siriuse Blacka byla pro Garyho Oldmana zásadní, podle něj ale měla omezení. To a mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit. Přihlásit se k jeho odběru můžete v boxu níže.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

Když se mluví o Harrym Potterovi – o knihách, ale zejména pak o filmech –, dříve nebo později přijde řeč na postavu Harryho kmotra, údajného zločince Siriuse Blacka, a na jeho skvělé ztvárnění ze strany Garyho Oldmana. Sám herec ale teď prozradil, že o svém hereckém výkonu v kouzelnické sáze příliš vysoké mínění nemá. Srovnává se přitom s Alanem Rickmanem, který ztvárnil postavu učitele lektvarů Severuse Snapea.

„Myslím, že moje práce je průměrná,“ řekl v podcastu Happy Sad Confused„Ale opravdu. Možná kdybych četl knihy jako Alan a věděl, co mě čeká, upřímně si myslím, že bych Blacka zahrál jinak,“ dodal. Zároveň ovšem vysvětlil, že na svoji předchozí práci se velmi kritickým okem dívá poměrně často, jednoduše proto, aby byl příště lepší.

Ať už si sám Oldman myslí cokoliv, role Siriuse Blacka je jednou z jeho vůbec nejznámějších, i když se objevil v pouhých třech z osmi filmů o čarodějném učni. A v jednom z nich navíc v pár krátkých scénách. Herec si obrovský vliv franšízy na svoji kariéru uvědomuje a je za něj vděčný.

„Díky bohu za Harryho Pottera. Říkám, ti dva – Harry Potter a Batman (v Nolanově batmanovské trilogi Oldman ztvárnil komisaře Gordona – pozn. red.) – mě skutečně zachránili, protože jsem díky nim mohl vykonat málo práce za hodně peněz a trávit čas doma s dětmi,“ řekl v pořadu The Drew Barrymore Show.


Co ukazují trailery

Smrt a další detaily (Death and Other Details)

Na luxusní výletní lodi se stane vražda – a jak jinak, hned je po ruce nejlepší detektiv na světě, aby našel vraha. Death and Other Details na první pohled působí velmi podobně jako hit Na nože, hlavní podezřelá spolupracující s vyšetřovatelem a velké spiknutí ale slibují zajímavé odklony od formátu filmů Riana Johnsona.


Co hýbe světem filmu a televize

Mickey Mouse je volně k použití a vraždí

Hned dvakrát se Disneymu v minulosti podařilo lobbovat za změnu amerického autorského práva tak, aby firmě déle zůstala výhradní možnost používat ikonickou postavu Mickeyho Mouse v podobě, v jaké se objevila v roce 1928 ve filmu Parník Willie. Potřetí to už nicméně nevyšlo a s úderem půlnoci, kterou započal rok 2024, autorská práva na animovaného myšáka vypršela – stal se volným dílem. S Mickeym Mousem si sice stále každý nemůže dělat úplně, co chce, ale hned se začaly objevovat béčkové horory, kde vraždí. Více zde.


Co si pustit

Sněžné bratrstvo

Netflix  |  Drama  |  2023  |  144 minut  |  ČSFD

society-of-the-snow-netflix

Foto: Netflix

Film Sněžné bratrstvo

V roce 1972 se nad srdcem And zřítilo letadlo přepravující ragbyový tým do Chile. Nehodu přežilo 29 z 45 cestujících, a ti museli najít způsob, jak v jednom z nejnepřístupnějších míst na planetě a v extrémních podmínkách přetrvat. Sněžné bratrstvo široce známou nehodu zpracovává velice sugestivně, podle kritiků ale jeho drastickému boji o přežití nechybí ani silné emocionální jádro, vzdávající hold zemřelým i těm, co se zachránili.

Pro přehled dalších trailerů, novinek z filmového světa a tipů, co si o víkendu pustit, se podívejte na kompletní vydání newsletteru Watch a přihlaste se k jeho odběru zde či v boxu v úvodu článku.

Mononoke, Totoro i Cesta do fantazie. Do českých kin míří 22 nejlepších filmů od Mijazakiho a studia Ghibli

Věděli jste, že název slavného japonského animátorského studia se čte Džiburi? Tak teď to víte.

Michal MančařMichal Mančař

mijazaki-cesta-do-fantazie-boxed

Foto: Aerofilms

Cesta do fantazie od studia Ghibli

0Zobrazit komentáře

Jejich díla jsou neskutečně nádherně animovaná, dokážou být pohádková i dospělácká zároveň – a především jsou snad bez výjimky nesmírně zábavná. I když někdy otevírají vážná témata a i když to je někdy za cenu slzičky. Tvorba japonského filmového studia Ghibli patří k tomu nejlepšímu, co mezi animovanými filmy kdy vzniklo. A teď si ji vychutnáte na velkém plátně v českých kinech.

Právě v těchto dnech začíná filmová přehlídka Ghibli svět pořádaná distribuční společností Aerofilms. Do domácích kinosálů přivádí 22 nejzajímavějších filmů studia Ghibli, které je mezi filmovými fanoušky spojené hlavně s mistrem animace Hajaem Mijazakim. A dokonce nabídne vůbec první příležitost některé filmy v Česku zhlédnout na plátně. „Přehlídka se objeví v kinech po celém Česku včetně sítě Cinema City,“ říká pro CzechCrunch zástupce distributora Beata Mrazíková. Právě na stránkách Aerofilms najdete v detailu jednotlivých filmů kina, která je promítají.

Dvaadvacítka animovaných děl se nicméně nepředstaví najednou. Filmy jsou tematicky rozdělené do pěti skupin, ta první a právě odstartovaná je zaměřená na dobrodružství. Diváci uvidí ghibliovské fantasy klasiky Howlův kráčející hrad a Cesta do fantazie, steampunkem ofouknutý snímek Laputa: Nebeský zámek nebo letecké a prasátkovské retro Porco Rosso. Pětici dobrodružných filmů uzavírá anime na motivy slavných čarodějných děl spisovatelky Ursuly K. Le Guinové Příběhy ze Zěměmoří.

V dubnu se mohou nadšenci do animace těšit taktéž na pět filmů s tématem přátelství, třeba na milý snímek Doručovací služba čarodějky Kiki nebo Léto s Marnie. Červnový tematický blok nazvaný Arthouse nabídne čtyři přemýšlivější snímky jako Zvedá se vítr. Na podzim je přichystaných pět filmů v souboru Svět kolem nás, a to od megaroztomilého chlupáče v Můj soused Totoro až po nejnovější a nejsložitější Mijazakiho film Chlapec a volavka.

Přehlídka Ghibli svět skončí tématem, které je Mijazakiho tvorbě velmi blízké. Japonský tvůrce se ani ve svých dílech určených pro mladší diváky nezdráhá otevírat vážné otázky života, smrti a mezilidských vztahů či války – anebo životního prostředí. Čtveřici environmentálně zaměřených filmů včetně Naušiky z Větrného údolí a Princezny Mononoke uvidí diváci letos v prosinci.

Většina filmů bude uvedená v dabované verzi, všechny pak s českými titulky. Pro některé snímky v rámci Ghibli světa dokonce vznikly ve spolupráci s předními domácími japanology titulky úplně nové. „Titulky téměř všech snímků prošly redakcí profesionálních lingvistů, nový překlad vznikl kompletně k filmům Kapky vzpomínek, Království koček a Příběh o princezně Kaguje,“ říká Mrazíková. Filmová přehlídka tak bude ve vícero ohledech jedinečnou příležitostí zhlédnout skutečné klenoty kinematografie.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tvorba studia Ghibli je ověnčená trofejemi, Cesta do fantazie z roku 2003 získala i Oscara. Japonskou společnost založila už v roce 1985 režisérská dvojice Isao Takahata a Hajao Mijazaki spolu s producentem Tošiem Suzukim. Druhý jmenovaný muž je podepsaný pod většinou snímků studia (pod některými byste našli i jméno Goróa Mijazakiho, jeho syna). Ghibli svět je navíc svým způsobem také narozeninovým dárkem pro slavného filmaře. Hajao Mijazaki právě dnes, 5. ledna, slaví třiaosmdesát let na světě.

A mimochodem, víte, jak se vlastně čte Ghibli? Džiburi. Tedy aspoň v pojaponštělé verzi slova, které g proměnilo na dž. To odkazuje na italské letadlo z třicátých let minulého století s právě tímhle přízviskem. Což znalce nepřekvapí, letectví a aeroplány jsou Mijazakiho velkou vášní, která se promítá do mnoha jeho filmů. Název letadla zase pochází ze severní Afriky, kde tak nazývá jižní vítr ze Sahary.

Mnohem příjemnější než nějaký vítr (tedy s výjimkou snímku Zvedá se vítr z roku 2013!) jsou ale filmy, které k nám přivály z východu. Díky za ně – a všechno nejlepší, pane Mijazaki!