Generálova košile. Petr Pavel jde s módou, aniž by o tom věděl, flanelka je podle Vogue trendem roku
S generálovými flanelovými košilemi by souhlasili i redaktoři z Vogue a Elle. A takový módní e-shop Zoot eviduje jejich nevídané prodeje.
Nosila je dělnická třída ve Walesu. Oblékali je surfaři, aby se zahřáli po krocení vln. Svůj outfit jimi doplňoval Kurt Cobain z Nirvany a další grungeové kapely. Často je jako doplněk ležérní módy nosí různé celebrity. A dost možná i vy máte právě jednu doma. Flanelové košile jsou jedním z esenciálních kusů oblečení, které by neměly chybět v žádném šatníku – a letos je ten rok, kdy jde i o módní trend. Minimálně podle uznávaného magazínu Vogue.
Flanelová košile se stala poznávacím znakem prezidentské kampaně Petra Pavla, který ji podle svých slov nosí proto, že se v ní cítí dobře, komfortně a uvolněně. Za její volbou ale může spočívat i chytrý marketingový tah, přes nějž možný příští český prezident oslovuje své voliče.
Takzvané flanelky jsou totiž typem oblečení, které historicky nosila běžná společnost. „Jejich původ (respektive původ materiálu flanel – pozn. red.) se datuje až do sedmnáctého století, kdy se na britských ostrovech, ve Walesu, začal tkát ze zbytků ovčí vlny,“ připomíná pro CzechCrunch historii flanelu šéfredaktorka české verze módního časopisu Elle Thea Kučerová.
„Během průmyslové revoluce se pak se díky svým funkčním vlastnostem stala jakousi uniformou dělnické třídy,“ doplňuje. S flanelovými košilemi se tudíž ztotožní skoro všichni – a oproti například oblekům nebo šatům nevyžadují speciální příležitosti k nošení. Prostě ji nahodíte a jdete.
V šedesátých letech minulého století našli ve flanelkách zalíbení i surfaři z amerického západního pobřeží, protože je dokázaly rychle zahřát poté, co vylezli z vody. Rezonovaly také napříč hudební scénou, především u grungeových kapel typu Nirvana nebo Pearl Jam. Ty je měly zpravidla vytahané, ošoupané i propálené od cigaret.
Milovala je i partnerka Kurta Cobaina, rockerka Courtney Love, americký boyband The Beach Boys nebo rappeři. Ostatně se stačí podívat na videoklipy hiphopové formace N.W.A. Samozřejmě je v šatníku měli (a stále mají) i domácí či venkovní kutilové, respektive dělníci, mezi kterými je zpopularizoval Hamilton Carhartt, zakladatel stejnojmenné, dnes už streetwearové značky.
Jestli tedy chce generál Pavel sjednocovat český lid také skrze to, jak působí, respektive jak vypadá na veřejnosti, obyčejná flanelová košile jednoduchého vzoru nemusí být kvůli její rozmanité historii špatným krokem. Potvrzuje to známý stylista Filip Vaněk, který mimo jiné pomáhal s vybíráním šatníku Leoši Marešovi.
„S flanelem, stejně jako třeba s tvídem, Burberry plátnem nebo hedvábnou košilí, totiž nemůžete udělat chybu. Je to materiál, se kterým budete vždycky in,“ řekl pro Hospodářské noviny a dodal, že i on sám tento kus od prémiové značky Ralph Lauren občas nosí. A ano, některé modely jdou i výrazně nad deset tisíc korun.