Gigantická továrna Tesly je v provozu a chystá se na výrobu nového typu baterií

Jiří SvobodaJiří Svoboda

gigafactory

Foto: Tesla

První výrobní továrna Tesla Gigafactory v americkém státě Nevada

0Zobrazit komentáře

Automobilka Tesla miliardáře Elona Muska dále roste, tentokrát však v nejenom obchodním, ale i fyzickém slova smyslu. Její nová, obrovská továrna u města Sparks v Nevadě zvaná Gigafactory, už je totiž částečně funkční a začíná vyrábět nové typy baterií pro produkty Tesly. Stavební práce přitom začaly teprve na konci roku 2014.

Gigafactory, která se v době svého dokončení v roce 2020 stane podle Tesly největší budovou světa, byla oficiálně otevřena už v červenci minulého roku, tehdy však měla hotové pouze tři z jednadvaceti plánovaných bloků. Již v prosinci zde ale začala produkce nových typů lithiových článků s označením 2170, které se budou používat jak v Powerwall 2 a Powerpack 2, energetických produktech Tesly, tak v Tesla Modelu 3, který by měl brázdit silnice možná již tento rok.

elonmusk

Přečtěte si takéPodívejte se, co všechno dokázal technologický génius Elon Musk za rok 2016Podívejte se, co všechno dokázal technologický génius Elon Musk za rok 2016

Na výrobě se společně s Teslou podílí i další partneři – největší z nich, Panasonic, investoval do projektu podle Muska mezi 1,5 a 2 miliardami dolarů. Teslu stála realizace továrny do července 2016 431 milionů dolarů, celková cena je předběžně odhadována na astronomických 5 miliard dolarů. Stále je však dokončeno pouze 30 % stavby, kompletní bude až v roce 2020.

gigafactory-announcement

Aktuální podoba továrny

Už v roce 2018 bude ale schopna vyrobit 35 GWh v lihium-ionovýh bateriích, což je téměř stejné množství, jako se dnes vyrobí na celém světě dohromady. Musk navíc řekl, že továrna bude mít potenciál vyrábět až 150 GWh v bateriích. Pro představu, New York za rok spotřebuje 52 GWh elektrické energie.

Tesla ani Elon se rozhodně nehodlají zastavit

Jinými slovy, Elon Musk dřív nebo později převrátí trh s bateriemi vzhůru nohama pomocí budovy o velikosti tří Central Parků nebo přibližně 262 fotbalových hřišť. Navíc, jak už bylo řečeno v říjnu, krom baterií bude časem vyrábět i motory a řídící jednotky. Celkově by tak Tesla měla být schopna na konci dekády produkovat půl milionu automobilů a v nové Gigafactory vytvořit 6 500 míst, v navazujících odvětvích se může nepřímo zasadit o dalších 20 až 30 tisíc pracovních pozic.

A002_C001_0101EX

Začátek konstrukce Gigactory v listopadu 2014

Takřka neuvěřitelně za těchto podmínek zní, že celá Gigafactory bude poháněna pouze ze solárních panelů, které by měly pokrývat celou střechu budovy. Díky masové produkci a soustředění většiny výrobních procesů na jediném místě dojde také ke snížení výrobní ceny baterií, motorů i dalších komponentů, čímž se i výsledné automobily stanou finančně dostupnějšími.

Tesla taktéž chystá konstrukci druhé Gigafactory v Evropě. Její přesná lokace bude oznámena až letos, avšak díky nevyčerpaným ložiskům lithia na severu Čech je i Praha údajně jednou ze zvažovaných variant.

Personální rozpad Twitteru: patnáct leaderů mu za poslední rok dalo sbohem

Jiří SvobodaJiří Svoboda

dorsey

CEO Twitteru, Jack Dorsey

0Zobrazit komentáře

Pro sociální síť Twitter byl rok 2016 zejména po personální stránce těžkým obdobím. Opustilo jej totiž hned 15 lidí z jeho nejužšího vedení, což jasně potvrzuje neustále narůstající problémy této technologické společnosti.

V červenci 2015 se do Twitteru vrátil na pozici CEO jeho zakladatel, Jack Dorsey, který byl následně kritizován za neschopnost ve vedení. Hned v lednu minulého roku tak Twitteru dala vale pětice významných šéfů, konkrétně se jednalo o Alexe Roettera, viceprezidenta inženýringu, Briana Schippera, viceprezidenta pro lidské zdroje, Katie Stanton, viceprezidentku pro globální média, Kevina Weila, viceprezidenta pro produktové záležitosti a v neposlední řadě o Jasona Toffa, generálního manažera aplikace Vine, kterou Twitter odkoupil.

caseyn

Přečtěte si takéPopulární youtuber Casey Neistat představil masivní dron, který bez problémů unese člověka i se snowboardemPopulární youtuber Casey Neistat představil masivní dron, který bez problémů unese člověka i se snowboardem

O významné pozice však ani v nejmenším nepřišli. Kupříkladu Weil pracuje na stejné pozici v Instagramu, Toff podle vlastních slov objevuje krásy virtuální reality na pozici v Googlu. Co je ale horší, postupem času odešli i náhradníci povolaní za lednové ztráty. Nathan Hubbard, který krom pozice viceprezidenta pro komerci převzal i práci po Stantonové, odešel v červnu, společně s ním i Jana Messerschmidt, viceprezidentka pro rozvoj podnikání. V srpnu je následovala také viceprezidentka pro komunikaci Natalie Kerris, stejnou cestu zvolil i viceprezident pro globální online prodeje Richard Alfonsi.

twitter

Naprosto klíčové odchody se ale odehráli až ke konci roku – z Twitteru totiž odešli i COO a CTO, Adam Bain a Adam Messinger. Bain navíc stál v době Dorseyho nepřítomnosti v čele celé společnosti a celkově zde pracoval dlouhých šest let. Na jeho místo byl dočasně postaven CFO Twitteru, Anthony Noto. Jen pár dní před Vánoci vzal nohy na ramena i Josh McFarland, viceprezident pro produkt.

Zmatky v Indii

Ani tady však dlouhý seznam nekončí. Na lokální úrovni se totiž svých postů vzdali i vedoucí divize pro Indii, severní Afriku a Blízký východ, Parminder Singh a Rishi Jaitly. Tatáž divize měla na povel komunikační platformu ZipDial.com, kterou Twitter koupil za 35 milionů dolarů. Dorseymu se však výsledky nezdály, její rozvoj zastavil, v důsledku čehož odešli další čtyři významní zaměstnanci. Server DealStreetAsia popsal tamní situaci jako zmatek. Navíc, ani rok 2017 nezačal dobře ─ odchod oznámila ředitelka čínské divize Kathy Chen a to po pouhých osmi měsících ve společnosti.

Zůstane Dorsey sám?

Dost ale bylo viceprezidentů, v současném vedení, které ze postupem času ztenčilo na pouhých pět členů, už totiž nefiguruje ani jediný. Krom Dorseyho zůstavají už jen marketingová ředitelka, hlavní účetní, hlavní právnička a COO a CFO v jedné osobě. Je jasné, že takové ztráty nemůžu zůstat bez důsledků, při nejmenším burza reagovala na každý odchod hlubokým propadem ceny akcií Twitteru.

twitter

Foto: JD Lasica / Flickr