Godzilla vs. Kong má největší premiéru od začátku pandemie. Nabízí velkolepou podívanou s bezpečnou ideologií

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

gvk-boxed

Foto: Vertical Ent.

Záběry z filmu Godzilla vs. King Kong

0Zobrazit komentáře

Godzilla vs. Kong jako narativní film není příliš uspokojivý. Na tom ale nesejde, všichni totiž ví, kam celá zápletka směřuje. Jejím účelem je hlavně poskytnout plausibilní důvody, proč by se dvě titulní monstra měla chtít zmlátit. Jelikož v tom v zásadě uspěje, otevírajíc prostor k vizuálně působivým akčním scénám, nic nestojí v cestě dobrému zážitku. Ani pandemie. Godzilla vs. Kong totiž hlásí nejúspěšnější premiéru v kinech za více než rok.

Čísla se vyšplhala na necelých 10 milionů v USA za první den, kolem 32 milionů za tři a 48,5 milionu dolarů za pět dnů od vydání. Ve srovnání s prosincovou premiérou Wonder Woman 1984, která také vyšla zároveň v kinech a online, jsou to více než dvojnásobné částky. Celosvětově k dnešnímu dni Godzilla vs. Kong za první dva týdny dosáhl na 285 milionů dolarů. Stále to nejsou čísla jako mimo pandemii, ale nemají k nim daleko.

Nejzajímavější na tom je fakt, že film – zdá se – sklízí velký úspěch jak v kinech, tak na streamovací službě HBO Max, kde v rámci hybridní distribuce Warner Bros. vyšel. Jak uvedl magazín The Hollywood Reporter, Godzilla vs. Kong překonal zájem o Wonder Woman 1984 a streamovací službě zajistil rekordní sledovanost premiéry. „Diváci jsou nadšení a na film se dívají opakovaně,“ řekl Andy Forssell z WarnerMedia, pod něž spadá Warner Bros. i HBO Max.

Přestože jde o velký, ve spojitosti s hybridním uvedením vlastně bezprecedentní úspěch, stále je to pouze jeden příklad bez jednoznačných indicií pro další filmy Warner Bros. ani budoucnost Hollywoodu. Bezesporu k němu přispěla jak popularita titulních monster, tak způsob uvedení. Diváci v USA, Číně a několika dalších zemích byli jednoduše nadšeni z opětovně otevřených kin a nejspíš byli ochotni na plátně zhlédnout skoro cokoliv.

gvk-3

Foto: Vertical Ent.

Záběry z filmu Godzilla vs. King Kong

Godzilla vs. Kong přesto může být příkladem perfektní premiéry pro současnou dobu. Trailer vydaný relativně nedávno si rychle získal širokou pozornost, další marketingové materiály ji vyeskalovaly a první reakce na film sice nebyly nadšené, ale dostatečně pozitivní na to, aby diváky poslaly do kin i na HBO Max. Jen pár týdnů po Lize spravedlnosti Zacka Snydera tak máme další velkou filmovou událost, tentokrát (alespoň někde) i se vzrušením z velkého plátna.

Na první pohled jde samozřejmě jen o to, že se v okázalých akčních scénách mlátí ikonická monstra o velikosti mrakodrapů. V této rovině Godzilla vs. Kong divákům veskrze dává přesně to, co chtějí, i když to doplňuje poněkud nezajímavými lidskými postavami a zmateným dějem. Snímek ovšem navazuje také na dlouhou tradici žánru monster filmů s poměrně komplexním kulturním i ideologickým pozadím.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Monster filmy, tzv. kaidžu eiga, mají počátky ve východoasijské, zejména japonské kultuře a navazují na zdejší filozofii s hlubokou úctou k přírodě. Jak v textu o americkém filmu z roku 2014 vysvětlil Kamil Fila, Godzilla tak má status jakéhosi mýtického boha, který reprezentuje přírodní metaforu jaderného útoku. Hlavní pointou je, že obojí představuje sílu dalece přesahující lidskou schopnost jí odolat.

Původně americký King Kong je naproti tomu přírodní anomálií a lidé k němu chovají zcela jiný vztah. Někteří hrdinové příběhů se mu snaží porozumět na vědecké a dokonce i osobní úrovni prostřednictvím typicky ženské krásky, které velká opice projevuje náklonnost. Nakonec však vítězí hrubá síla, která v případě západního spektáklu znamená nejdříve svázání Konga a následně totální poražení, když se vzepře.

Navázání na bohatou historii monster žánru

Godzilla vs. Kong v tomto kontextu představuje nejen atraktivní crossover s dobře známou historií v zábavním průmyslu, ale také střet západní a východní kultury. Na ploše velkolepého blockbusteru za asi 200 milionů dolarů se potkávají reprezentanti dvou odlišných filozofií a dávají si do tlamy na pozadí příběhu o kapitalismu, vědě, tradici i popkulturních a žánrových odkazů.

gvk-2

Foto: Vertical Ent.

Záběry z filmu Godzilla vs. King Kong

Godzilla si v novém filmu v zásadě ponechává status mýtického monstra, které však z role ochránce lidstva v předchozích dvou filmech přechází do role útočníka. Také Kong se opět stává otrockým posluhovatelem lidí, pro které představuje pouze nástroj k poznání nebo poražení nepřítele. Snad hlavním rozdílem je nahrazení atraktivní bílé krásky nevinnou mladou dívkou z exotického kmene. Jelikož jako jediná dokáže s velkou opicí komunikovat, také ona je tak trochu nástrojem ostatních.

Zatímco první Godzilla z roku 2014 očekávání západního publika do velké míry podvracela a příchod monster na Zemi vyprávěla striktně z hlediska (nakonec bezvýznamných) lidských hrdinů, Godzilla vs. Kong ke své látce přistupuje v zásadě zcela opačně. Godzilla motivuje spuštění děje o snaze se postavit přírodním silám, ale ty následně zcela převezmou dominanci. I když se jimi lidé snaží stále nějak manipulovat, přinejlepším je následují nebo předstírají mrtvé.

Myšlenkově Godzilla vs. Kong na monsterverse Warner Bros. navazuje komplikací vztahů západní a východní ikony. Jakmile v předchozím Godzilla: Král monster ze scény zmizel japonský vědec Ren Serizawa reprezentující východní strach a úctu k přírodním silám, otěže převzala velká americká korporace s cílem se monstrům postavit. Je pak vcelku příznačné, že jako důsledek se Godzilla s Kongem utkají v Hongkongu a srovnají ho se zemí.

Zároveň se zde prezentuje zkázná moc kapitalismu, který ohrožuje nejen sám sebe, ale také všechny ostatní a dokonce je na svou stranu schopný je přivést. Serizawův syn se totiž stává důležitou součástí iniciativy, proti níž by se jeho otec jistě vehementně postavil. Takový status ještě podtrhává vizuální zpracování prostředí, v němž se postava syna objevuje, přímo odkazující na neuctivé zneužití těžkého vítězství v Godzille: Králi monster.

Závěr filmu tyto rozehrané ideologické linie naneštěstí řeší poněkud banální výhrou žánrového béčkového rozuzlení, které nabízí přímočarý trest a vyústění jednoho z hlavních dějových vláken do vtipu. Ve fikčním světě sice nastává nové ekvilibrium, ale za cenu neambiciózního odstoupení od původních předpokladů. Vítězem se stává atraktivní zábava.

disney-black-widow-scarlett-johansson

Přečtěte si takéBlack Widow má nový trailer. Film vyjde v kinech i online už v červenciPremiéra Black Widow se blíží a Disney přichází s novým trailerem. Ukazuje v něm hrdinčino dětství i nálož akce

Právě jí je ovšem film Godzilla vs. Kong od začátku oddaný. Příliš se neohlíží na prvky univerza vybudované v předchozích filmech, lidské postavy mají jen základní a konvenční dějové oblouky a svůj spektákl buduje na základě žánrových stereotypů. Zároveň však dostáváme až pateticky stylizované momenty a vizuálním scény s odkazy na velká díla sci-fi (Kubrickova Odysea), monster hororu (Čelisti) nebo akčního filmu.

Je trochu škoda, že se novinka staví jen do pozice nezávazného blockbusteru bez vypointovaného poselství. Na druhou stranu představuje naprostý vrchol současných vizuálních efektů, nabízí režijně skvěle zvládnutou akci a je snadné si ji užít od začátku do konce. Ve světě zotavujícím se z globální pandemie je Godzilla vs. Kong velkým, barevným návratem k nekomplikované zábavě.

gvk-4

Foto: Vertical Ent.

Záběry z filmu Godzilla vs. King Kong

Od Mony Lisy po antické sošky. Slavné pařížské muzeum Louvre ukazuje svých 482 tisíc uměleckých děl online

Filip HouskaFilip Houska

louvre

Foto: A. Kagan/Unsplash

Ikonický skleněná pyramida pařížského muzea Louvre

0Zobrazit komentáře

Louvre patří k jedněm z nejvyhlášenějších muzeí na světě, a proto každoročně přiláká miliony návštěvníků, kteří do Paříže míří často především kvůli němu. Minulý rok byl ale jiný než ty ostatní a domov obrazu Mony Lisy zůstal kvůli pandemické situaci po většinu času zavřený (s výjimkou léta), tudíž milovníky umění ochudil o pohled na ty největší skvosty. Louvre ovšem přišel s plánem, jak lidem tyto prohlídky zprostředkovat alespoň virtuálně, protože situace se zatím tolik nelepší.

Slavné pařížské muzeum zpřístupnilo své kompletní sbírky online, které si může prohlédnout kdokoliv a zdarma. Zájemci se tak mohou na svých počítačích, telefonech či tabletech kochat pohledy na 482 tisíc uměleckých artefaktů, mezi nimiž nechybí ani lákadla jako obraz Leonarda da Vinciho Mona Lisa, autoportrét Albrechta Dürera nebo Tizianova Žena se zrcadlem.

Do světa plného umění máte možnost se ponořit přes webovou stránku collections.louvre.fr, kde se nachází celá rozsáhlá databáze. A aby bylo vyhledávání mezi stovkami tisíc děl co nejjednodušší a nejpřesnější, můžete si filtrovat i parametry podle toho, co vás konkrétně zajímá.

louvre-1

Foto: Collections/Louvre

Autoportrét Albrechta Dürera

V online Louvru najdete nejen zmíněné slavné obrazy, ale také vzácné sošky z depozitářů z dob starověkého Říma nebo nejrůznějších amulety a náhrdelníky. Součástí virtuální prohlídky jsou i předměty ze druhé světové války, které byly zachráněny a stále čekají, než se o ně přihlásí jejich legitimní majitelé.

„Vůbec poprvé si může kdokoliv zobrazit širokou kolekci a kulturní dědictví Louvru na jedno kliknutí. Věřím, že tento digitální obsah inspiruje lidi k tomu, aby do muzea jednou zamířili doopravdy a prohlédli si vše na vlastní oči,“ zmiňuje Jean-Luc Martinez, prezident Musée du Louvre, a dodává, že k prohlédnutí jsou i díla, která jsou zrovna zapůjčena jinému muzeu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Louvre jde o další formu, jak si uchovat přízeň fanoušků a pravidelných návštěvníků, i když jsou muzea po celém světě zpravidla zavřená, potažmo omezená kvůli koronavirové pandemii. Během pandemie ale přišel i s jinou novinkou, když se uznávaný pařížský ústav, kterému dominuje ikonická skleněná pyramida, na konci loňského roku vydal dokonce na aukci. A to nikoliv s obrazy, jak je zvykem.

V rámci aukčního domu Christie’s se nedražil žádný z uměleckých předmětů, ale nabídl zájemci s největším příhozem, aby se spolu s ředitelem Louvru Jeanem-Lucem Martinezem účastnil každoroční kontroly stavu obrazu Mona Lisa. Tento zážitek se nakonec vydražil za 80 tisíc eur (2,1 milionu korun). Muzeum mimo jiné nabízelo i večeře na střeše vítězného oblouku Arc du Carrousel nebo noční prohlídky muzea.

Kulturu se snaží zachránit i v Česku

Kultura pod náporem vládních opatřeních trpí také v Česku, ale existují projekty, které se snaží přicházet s inovativními nápady a udržovat ji alespoň omezeným způsobem nad vodou. Jedním z nich může být například Brejlando, jež diváky přenese ve virtuální realitě přímo na divadelní pódia, nebo divadelní streamovací služba Dramox, za kterou stojí Martin Hájek z Livesportu.

hamlet-brejlando3

Foto: Brejlando

Petr Čtvrtníček při natáčení Hamletů pro projekt Brejlando