Google Bard už umí česky. Konkurence pro ChatGPT je konečně dostupná i v Evropské unii

Asistent od Googlu založený na umělé inteligenci odpovídá na konkurenci. Nově ho lidé mohou používat v češtině i slovenštině. A dokáže i mluvit.

Jiří SvobodaJiří Svoboda

google-pichai

Foto: Google/CzechCrunch

Sundar Pichai, šéf Googlu a jeho mateřské firmy Alphabet

0Zobrazit komentáře

Zatímco ChatGPT od OpenAI funguje v řadě jazycích od prvního dne, Google Bard ho až teď dohání. Kreativní asistent založený na umělé inteligenci z dílen nejpopulárnějšího vyhledávače světa počínaje dnešním dnem začíná fungovat v naprosté většině světa a ve více než čtyřiceti řečech, včetně češtiny a slovenštiny. Nově také bude umět mluvit.

Textový generátor Bard představuje kreativního spolupracovníka pomáhajícího zvyšovat produktivitu, vymýšlet nápady či podněcovat představivost – a uživatelé se ho mohou zeptat na širokou paletu dotazů. Od takových, které by normálně vepsali do vyhledávače, až po napsání pracovního e-mailu, kódu, naplánování výletu nebo navrhnutí loga.

„Bard se snaží spojit šíři světových znalostí se silou, umem a kreativitou našich velkých jazykových modelů. Čerpá informace z webu a poskytuje tak čerstvé a kvalitní odpovědi. Bard je raný experiment, který vám umožňuje spolupracovat s generativní umělou inteligencí,“ říká Jack Krawczyk, ředitel produktového managementu v Googlu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Google tak využívá svého know-how největšího vyhledávače světa a propojuje ho s výhodami generativních jazykových modelů, ovšem doposud tohoto nástroje nemohli využívat lidé v Evropské unii. Pravděpodobně se tak stalo kvůli unijním pravidlům na ochranu osobních údajů GDPR. Ostatně jeho konkurent ChatGTP už měl kvůli shromažďování citlivých dat takové problémy, že byl v Itálii dočasně zakázán.

Původně chtěl Google spustit službu Bard v Evropské unii už zhruba před měsícem, irský regulátor ovšem start zatrhl s tím, že technologická společnost nedodala dostatečné informace o dopadu tohoto textového generátoru na ochranu uživatelských dat.

Přiznaná nedokonalost a nové funkce

Uživatelé tak budou stát před volbou, zda používat do budoucna spíš ChatGPT, respektive jím poháněný prohlížeč Bing od Microsoftu, nebo zmíněný Bard od Googlu. V základní technologii se v zásadě neliší – oba systémy běží na základě velkých jazykových modelů, první na GPT a druhý na PaLM 2. Ten by měl lépe chápat slovní spojení, tím pádem generovat relevantnější odpovědi. Recenzenti, kteří služby porovnávali, si například v Bardu pochvalovali fakt, že chatbot je velmi explicitní o svých limitacích, třeba o pravdivosti informací, které podává.

bard_adjust-responses

Foto: Google

Chatbot Bard od Googlu

Výhodou Bardu však může být napojení na další nástroje Googlu, například Lens, což slouží pro hledání obrázků. Díky tomuto spojení zvládne Bard obrázky i generovat. A co víc, nově bude možné obrázky použít i jako zadání. Bude tak možné tudíž jednoduše získat více informací o daném obrázku v psané formě. Tato funkce je zatím dostupná jen v angličtině.

Společně s jazykovým a geografickým rozšířením Google oznámil i další nové funkce. V první řadě bude Bard fungovat ve všech jazycích – nejen v psané, ale i v mluvené formě. Užitečné to může být ve chvíli, kdy si uživatel bude chtít poslechnout správnou výslovnost nebo celou vygenerovanou báseň.

Zároveň Bard následuje ChatGPT a umožní pojmenovávat a hledat v jeho předchozích konverzacích. Podobně jako v případě Bingu bude možné si zároveň vybrat z pěti person či možností, jak bude Bard odpovídat: jednoduše, dlouze, krátce, profesionálně nebo ležérně.

CzechCrunch Jobs