Google Mapy nově po vzoru populární navigace Waze upozorní na rychlostní limity a radary

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

google-maps-car

Google Mapy jako autonavigace

0Zobrazit komentáře

Přestože populární mapové aplikace Google Mapy a Waze patří jedné firmě, technologickému obrovi Google, každá si udržuje své funkce a rozvíjí se trochu jiným směrem. Zatímco u některých funkcí to dává smysl, u jiných uživatelé volají, aby se objevily i ve druhé aplikaci. Dobrým příkladem jsou rychlostní limity, které původem izraelský Waze umí ukazovat už dlouho. A Google Mapy ho nyní konečně následují.

Aplikaci Waze si vytvořila mezi uživateli jméno díky tomu, že je založená na široké komunitě řidičů, kteří průběžně hlásí dění na trase, a tak zejména ve městech je neocenitelným pomocníkem. Snadno se díky ní vyhnete koloně nebo nehodě. I proto Waze v roce 2013 právě Google koupil a od té doby některé funkce přenesl i do své hlavní aplikace.

Nyní do Google Map přichází další populární funkce, kterou je zobrazení aktuálního rychlostního limitu v dané lokalitě při spuštěné navigaci. O příchodu této funkce se dlouho spekulovalo, někteří uživatelé ji již v Google Mapách zahlédli a samotný Google nyní pro magazín TechCrunch potvrdil, že rychlostní limity spustí ve více než 40 zemích po celém světě.

google-maps-speed-limit

Pozitivní zpráva je, že mezi vybranými zeměmi, kde Google nové funkce postupně spustí, nechybí ani Česká republika. Navíc nepůjde pouze o rychlostní limity, ale také o upozornění na rychlostní kamery a radary, což je ve Waze rovněž hodně využívaná služba. Rychlostní limity se objeví v aplikacích na Androidu i iOS, rychlostí limit v levém dolním rohu, radary pak přímo na trase.

Jak již bylo zmíněno, klíčovou součástí Waze je to, že uživatelé mohou jednotlivé incidenty včetně rychlostních radarů nahlašovat, a nově by tato možnost měla alespoň zčásti dorazit i do Google Map. Podle dostupných informací prozatím pouze na Android, ale bude zajímavé sledovat, zda se rozšíří i na další oblasti mimo rychlostních kamer.