Grandhotel Evropa se znovuotevírá pod luxusní značkou Marriottu. Na Václavském náměstí bude i s přístavbou

Je to ikonické znovuzrození, říkají provozovatelé bývalého Grandhotelu Evropa, který se vrací jako W Prague. Dominovat mu bude secese, zlato a zeleň.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-7

Foto: W Prague

Grand Hotel Evropa otevírá s přístavbou a pod značkou W Prague

0Zobrazit komentáře

Je to samozřejmě otázka vkusu, i tak lze ale říct, že Grandhotel Evropa patří k nejhezčím stavbám na pražském Václavském náměstí. Kdysi věhlasný hotel Karla Šroubka se v jednadvacátém století dočkal rekonstrukce, jež přinesla výstavbu ve dvoře a proměnu na luxusní pětihvězdičkový hotel. Teď se znovu otevírá.

Rekonstrukce secesní perly začala už v roce 2017, a to s cílem proměnit ji na jednu z položek seznamu sítě hotelů Marriott International. Ta zavedla značku W Hotels, v tomto případě W Prague, která má nádech luxusního životního stylu. A právě v takovém duchu se ponese i znovuotevřený Grandhotel Evropa.

„Projekt zahrnoval kompletní rekonstrukci a renovaci památkově chráněné budovy, která pochází z roku 1905, při níž byl kladen důraz na pečlivé řemeslné práce při zachování a obnově původních prostorů. V nádvoří byla postavena nová oválná budova, která hotelu přidává moderní nádech a rozšiřuje jeho kapacitu,“ shrnula pro CzechCrunch ředitelka marketingu W Prague Rebecca Renée.

W Hotels na projektu pracovali s architekty z ateliéru Benoy, s transformací hotelu pomáhal kromě londýnského designérského studia Avroko také ateliér Chapman Taylor. Výstavba ve dvoře je dílem architektonického studia DaM, které navrhlo do dvora osmipatrový dům ve tvaru elipsy. „Eliptický tvar novostavby vychází rovněž ze secesní tematiky, a je tak – vedle své moderní formy – zároveň reminiscencí tvarů prostorů interiéru historického domu,“ popisují architekti. Elipsovitá je například galerie proslulé kavárny.

Nová oválná budova přinese hotelu navíc 123 pokojů, podzemní parkoviště, ale také spa s rozlohou 600 metrů čtverečních. V přístavbě přibudou rovněž restaurace a bary, přičemž otevřená by měla být také její střecha. Mezi starou a novou částí hotelu povede přechodová chodba, která bude zdobená výšivkovým designem s motivem zahrady a doplní ji lustry Preciosy.

„Přinášíme s W Hotels odvážný, moderní a hravý přístup k luxusnímu pohostinství. Odlišujeme se v zaměření na design, restaurace a bary a také různé programy. W Prague bude vynikat tím, že nabídne svěží a energickou alternativu,“ míní Renée.

Design W Prague je opřený o historii Grandhotelu Evropa, to znamená, že neopomíjí secesi, ale staví na ní, motivem se ale stal také elixír, který vychází z tradice Rudolfa II., a narážky na tekuté zlato. Zahrada je pak inspirovaná Alfonsem Muchou. V hotelu bude dominovat zlato a zeleň, které zasáhnou nejen do veřejných částí, ale i do pokojů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Na programu nejen pro hosty pak staví celá síť W Hotels. Součástí má být například vystoupení známých DJ. Patří k němu ale i barre cvičení, které propojuje prvky baletu, pilates a vytrvalostního tréninku. V neposlední řadě by v hotelu mohly probíhat také různé barmanské show.

W Prague chce do Prahy přinést i kulinářské zážitky. K tomu by měl dopomoci šéfkuchař Nenad Jovanovic, který prošel hotely i michelinskými restauracemi. V Praze chce spolupracovat s místními kuchaři, stejně jako s dalšími svými zahraničními kolegy z W Hotels. Vše doplňuje mixolog, který připraví koktejlové menu. V Grand Cafe ve staré části hotelu, které bylo ve dvacátých letech dvacátého století centrem pražské společenské scény, se usadí světový Le Petit Beefbar, do kterého bude přímý vstup z Václavského náměstí.

„Usilujeme s W Hotels o to, abychom se stali průkopníkem a hráčem v nově vznikajících luxusních destinacích. Grandhotel Evropa je ohromující secesní objekt, který se stal kdysi svědkem mnoha historických okamžiků a byl také průkopníkem. Teď se znovu vrací ve velkém stylu pod značkou W. Je to ikonické znovuzrození,“ uzavírá Renée.

Chalupa na Kanárech. Architekti si na Lanzarote vytvořili letní dům, který není potřeba chladit ani vytápět

Čeští architekti přetvořili jednu z vil na ostrově Lanzarote na dokonalé místo pro trávení dovolené, ať už v zimě, nebo v létě.

vila-amonit1

Foto: Romana Ella Plaček

Villa Amonita

0Zobrazit komentáře

Přáním majitelů, kteří jsou zároveň autory návrhu, bylo najít na Lanzarote dům, kde by si mohli vyhrát s typickými barvami tohoto ostrova, tedy kombinovat bílé a zelené odstíny. Povedlo se, a tak začala důkladná rekonstrukce vily Amonita, která se díky tomu stala dokonalým místem, kam vyrazit za sluníčkem, mořem a odpočinkem. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Lanzarote si zakládá na harmonii architektury, která na tomto kanárském ostrově vzniká. Proto zde panují přísné regulativy týkající se výšky zástavby, její hustoty a také barevnosti domů. Ostrov tak nabízí bílou architekturu, která je kontrastem k lávově černé krajině a zeleni všudypřítomných palem.

Právě tato barevnost se stala ústředním motivem interiéru vily, kterou si přestavěli architekti z českého studia OOOOX podle vlastních představ. Základem projektu se stala vila postavená v roce 2000, která si prošla částečnou úpravou dispozice s cílem vytvořit v ní více ložnic. Původně totiž v domě o rozloze téměř 300 m2 žil pár bez dětí, který obýval mnohdy až nesmyslně prostorné místnosti.

Obytný prostor byl proto zmenšen, architekti propojili obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Zároveň byl propojen s venkovní terasou, která dostala betonový jídelní stůl a sezení s pergolou u lávové zdi. Koupelna vily dostala nové velkoformátové zasklení, které odkrývá výhledy do zahrady. V té je k dispozici také venkovní kuchyně a bazén. V horním patře domu vzniklo studio pro cvičení jógy a také opalovací terasa s venkovní sprchou.

„Rozhodli jsme se změnit všechny původní povrchy podlah i stěn. Odstranili jsme nevhodné povrchy jako dřevěné podlahy, kterým místní prostředí naprosto nevyhovuje a dřevo vlhne. Dlažbu jsme vyměnili za bílé betonové podlahy s bílým nátěrem. Pro stěny koupelen jsme zvolili zelené obklady,“ uvádějí v autorské zprávě architekti. Pro akcent byly některé detaily vyvedeny z místních lávových kamenů. Příkladem je podpora pultu v koupelně či pohledová stěna na terase.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

osli-jednorozec-mvp

Přečtěte si takéStartupová továrna budoucnosti. AI má zakládat oslí jednorožcePo psích aerolinkách založil továrnu na oslí jednorožce. S pomocí AI chce budovat statisíce firem ročně

Díky tomu, že je klima na Lanzarote v průběhu celého roku konstantní, nemá dům v podstatě žádné nároky na vytápění nebo chlazení. Vytápění je pouze doplňkové a řešeno je krbem v obývacím pokoji. O ohřev vody se stará solární systém umístěný na střeše. Chlazení si dům obstarává přirozeným větráním. Pokud by však přišly vyšší teploty, jsou obě ložnice domu vybaveny klimatizačními jednotkami.

Většina vybavení interiéru byla pořízena přímo na ostrově, i když některé kusy si majitelé domu dovezli z Česka kvůli omezené nabídce na ostrově. Při rekonstrukci se také spolehli na lokální dodavatele, což podle architektů přineslo neskutečnou sérii dobrodružných příhod, jak už to u jižanských národů bývá.