Hackeři a kyborgové vzali Netflix útokem. Hyperaktivní anime podle Cyberpunku 2077 je venku
Edgerunners představují vizuální i krvavé orgie. Kybermozky se hackují, implantáty aktivují, kadence střelby i střihu je podobně vysoká.
Svět i jednotlivce ovládají obří korporace. Technologie pronikají až nepříjemným způsobem do lidských životů. Obyčejní lidé jsou přikováni k obrazovkám a dávají přednost digitálnímu světu před tím skutečným. Do této posmutnělé reality našich všedních dní nyní Netflix vypustil animovaný seriál Cyberpunk: Edgerunners. Ten ukazuje svět, kde všechno v úvodu vyjmenované dosahuje extrémních hodnot. Všech deset epizod právě hackeři nahráli na Netflix. A je to jízda.
Už první minuty Cyberpunk: Edgerunners mají všechno, co byste čekali. Opravdu úplně všechno. Bezdrátovou komunikaci jakoby promítanou na sítnici, zatímco se na obrazovce standardně odehrává děj? Implantáty, díky kterým se šílený kyborg s elegancí smrtícího baleťáka protočí kolem nemohoucích a mechanicky nevylepšených policistů? Krvavou akci, kterou běžný zrak bez kybernetických očí stěží stíhá? Nasazení po zuby ozbrojeného taktického týmu a následný hack a zneškodnění kyberpsychouše? Čip s nahrávkou sexu s technologiemi vylepšenou dívkou? Že váháte.
Kdo hrál Cyberpunk 2077, který byl pro Edgerunners vzorem, bude doma. A kdo ne, ocení hyperaktivní intenzitu a smršť spojenou s tématy lidskosti v posthumanistickém světě. Prostě kyberpunk, jak má být. A to se bavíme o prvních dojmech z první epizody. Co asi přinese těch dalších devět. Jistě, na diplomovou práci na filozofické fakultě o budoucnosti lidstva tváří v tvář technologiím a megakorporacím to nejspíš nebude, ale Edgerunners rozhodně nevyvolávají touhu deaktivovat kybermozek a smazat z dočasné paměti uložené soubory.
Edgerunners se stejně jako hra odehrávají v rozpadlých Spojených státech ve městě Night City. Sledují příběh mladého Davida Martineze, jenž je dítětem ulice a stane se titulním edgerunnerem. Tedy podle potřeby hackerem, kyberpankáčem, žoldákem a gangsterem, který se na hraně (ale spíš za ní) zákona proplétá skutečným i virtuálním světem. A který se seznámí s runnerkou Lucy, jejíž zdánlivá nevinnost – jak jinak – skrývá extrémní nebezpečí. Na Emmy to není, ale na výlet do neony osvětleného podsvětí Night City je to jako dělané.
Český dabing a titulky desetidílnému seriálu na Netflixu tradičně nechybí, ale pro autentický zážitek si ho můžete pustit v původní japonštině. Animovanou adaptaci úspěšné videohry od CD Projektu Red má totiž na svědomí právě japonské Studio Trigger. Režie se ujal velezkušený Hirojuki Imaiši, který pracoval na dílech u nás známých spíš jen fajnšmekrům, ale jinak velmi úspěšných. Režíroval například Gurren Lagann, jako animátor se podílel i na ikonickém titulu Neon Genesis Evangelion.
Znalcům anime i kyberpunku může nový seriál přiblížit také velmi hrubé a přibližné srovnání s animovanou legendou Ghost in the Shell. Tedy nikoliv s původními filmy, ty jsou mnohem pomalejší a filozofičtější, ale s následnými seriály. Ať už se Stand Alone Complex, nebo s novějším 2045, který je mimochodem také na Netflixu. Jen tedy čekejte výrazně méně politiky nebo vyšetřování a mnohem více neonů a adrenalinu, jehož dávka překračuje devítitisícnásobek bezpečné hodnoty.