Halucinování umělé inteligence? Vědcům může přinést průlom, jeden i díky jejím výmyslům získal Nobelovku
Běžní uživatelé nejsou moc rádi, když si chatboti vymýšlejí. Vědci to ale vidí jinak, některým z nich „představivost“ AI urychluje výzkum.
Společnost Google řešila loni na jaře bizarní problém. Její umělá inteligence AI Overviews tvrdila uživatelům, že geologové doporučují jíst jeden kámen denně. Přestože umělá inteligence začíná být součástí lidských životů a umí řadu věcí zrychlit a zjednodušit, má pořád jednu zásadní vadu. Občas neříká pravdu. Ovšem to, co běžné uživatele a firmy na AI rozčiluje, paradoxně vítají někteří vědci. Halucinování, jak se fenoménu říká, totiž může pomoci s novými objevy.
Za jeden takový objev David Baker, americký biochemik a počítačový biolog, získal loni polovinu Nobelovy ceny za chemii. Vědci z Washingtonské univerzity se podle Nobelova výboru podařil „téměř nemožný umělecký kousek“, když se svým týmem sestavil díky programu využívajícímu umělou inteligenci zcela nové druhy proteinů. To by mohlo zásadním způsobem pomoci s léčbou rakoviny a neurodegenerativních onemocnění nebo s vývojem nových léků.
Baker přitom deníku The New York Times řekl, že pro vytváření proteinů úplně od nuly byly klíčové „výbuchy představivosti“ umělé inteligence. U proteinů je pro lidi velmi komplikované „vypočítat“ jejich tvar. AI se ale z již popsaných proteinů naučila princip, jak funkční proteiny stavět, a podle něj vymyslela ty, které v přírodě dosud neexistovaly. V biologii jde o naprosto zásadní průlom.
Baker během výzkumu používal speciální software, který s kolegy vytvořil na základě svých vědeckých zkušeností. Jmenoval se Rosetta a původně měl za úkol odpovědět na otázku, z čeho se existující proteiny skládají. Následně ale vědcům došlo, že když Rosettu pustí „pozpátku“, mohla by navrhnout protein na základě požadovaného tvaru. Díky tomu například vyvinuli antivirový nosní sprej na bázi proteinů, který bojuje s covidem. A z Rosetty se následně stal ještě rychlejší a přesnější program RoseTTAFold.