HBO vydalo očekávaný horor Lovecraftova země. Na jednom z největších seriálů roku pracoval i český tvůrce efektů Jiří Kilevník
Lovecraftova země kombinuje rasovou tematiku a horor
Označení blockbuster ve spojitosti s filmem dnes většinou zahrnuje komiksové téma nebo akční žánr obsahující dobře známý typ zápletky a slavné herce – zkrátka dobře ověřený soubor vlastností zajišťující úspěch. Totéž platí do určité míry i pro televizi, častěji se ale objevují experimenty, protože seriály s obřími rozpočty jsou stále záležitostí jen pár poslední let. Novinka od HBO je výsostným příkladem takového experimentu.
Nečekaná žánrová spojení působí často bizarně (ač mohou logicky dávat dobrý smysl) a je těžké je brát příliš vážně – vzpomeňme si například na filmy jako Abraham Lincoln: Lovec upírů nebo Kovbojové a vetřelci. Před několika lety ale snad celý svět překvapil komik Jordan Peele, když přišel s hororem Uteč. Jeden z naprostého minima filmů daného žánru oceněný Oscarem za scénář představuje ne ani tak originální zápletku jako spíš originální kontext pro ni.
Peele se okamžitě stal jedním z nejzajímavějších hollywoodských tvůrců a kombinací hororu s rasově motivovanou sociální kritikou pokračoval i v dalším projektu My. Prozatímním vrcholem tohoto směřování je stejnojmenná seriálová adaptace vřele přijatého románu Lovecraftova země. Na jednu stranu tedy HBO i Peele pracují s ověřeným materiálem, na stranu druhou se stále jedná o ojedinělou látku. Přesto se jí dostalo velmi bohatých prostředků.
„Je to asi největší projekt, na kterém jsme pracovali,“ říká pro CzechCrunch tvůrce zvláštních efektů Jiří Kilevník. Kanadské studio Rodeo FX, v němž pracuje, má přitom na starosti například i Stranger Things. Kvůli embargu prozatím nebyl schopen prozradit detaily, zmínil ovšem „tisíce záběrů se speciálními efekty.“
Jedna z úvodních scén seriálu, která rovnou představí vybájenou epickou bitvu mezi lidmi a mimozemskými monstry, tak nabízí pouze malý náznak toho, na co se diváci mohou těšit. „Ten seriál je kombinací záhad a sci-fi a objevuje se v něm plno monster. Z hlediska VFX (speciálních efektů – pozn. red.) je tedy hodně na co se těšit,“ vysvětluje Jiří Kilevník.
Temná historie USA, osobní démoni a Cthulhu
Lovecraftova země má jednoduchou premisu. Mladý Afroameričan se vydává na cestu po z velké části silně rasistických Spojených státech 50. let ve snaze nalézt svého pohřešovaného otce. Jedním z hlavních hrdinů je přitom šéfredaktor průvodců pro černochy po bezpečných částech USA – s těmito skutečnými brožurami jsme se setkali už ve filmu Zelená kniha. Vše se pak rychle zkomplikuje, když se do sociálně kritického dramatu přidají osobní konflikty a hrůzné bytosti jako z příběhů H. P. Lovecrafta.