Herce už netřeba, stačí počítač. Darth Vader ve Star Wars od Disney promluvil díky umělé inteligenci

Herec James Earl Jones hlas Darthu Vaderovi poskytoval přes čtyřicet let, ale nedávno se rozhodl s rolí rozloučit. Pokračovat místo něj může umělá inteligence.

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

darth-vader-obi-wan-kenobi-disney-star-wars

Foto: Disney

Darth Vader se objevil i v minisérii Obi-Wan Kenobi

0Zobrazit komentáře

(Článek v prvním odstavci obsahuje vyzrazení zakončení druhé řady seriálu Mandalorian.) Závěr druhé řady Mandaloriana si pro diváky přichystal velké překvapení – malého Yodu, tedy přesněji Grogu, si přiletěl vyzvednout samotný Luke Skywalker. Jelikož mu tou dobou mělo být 28 let, tvůrci jeho podobu vytvořili pomocí počítačové animace. Mnoho diváků si naneštěstí stěžovalo na poněkud umělý vzhled slavného rytíře jedi. Nikdo ovšem nezaznamenal, že počítač vygeneroval také jeho hlas. A to díky ukrajinskému startupu, který rozezněl rovněž Dartha Vadera, jehož představitel se s rolí rozloučil.

Jeho jméno nebo tvář nejspíš mnohým nebudou povědomé, hlas Jamese Earla Jonese ale zná snad každý, kdo někdy zavadil o Star Wars a viděl scénu s temným lordem Sithů. Tedy především slyšel. Mírně roboticky znějící zvuk vycházející zpoza Vaderovy masky je sice výrazně upravený, základní mužský bas by bylo ovšem těžké si splést s někým jiným. Jones se přitom přímo na natáčení příběhů z předaleké galaxie nikdy neobjevil.

Slavného zloducha v původním filmu Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje v roce 1977 ztvárnil herec David Prowse, jeho britský přízvuk ale pod černou maskou zněl spíš legračně než děsivě. George Lucas proto nejdříve zvažoval o namluvení Vadera požádat Orsona Wellese, oceňovaného režiséra a herce stojícího třeba za Občanem Kanem. Prý kvůli jeho rozeznatelnému hlasu se ale nakonec rozhodl pro Jonese.

james-earl-jones

Reprofoto: ABC News/YouTube

James Earl Jones

Jeho jméno se v titulcích filmu objevilo poprvé až v roce 1983, kdy vyšly Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho. Od té doby herec, uznávaný také v divadle nebo jiných filmových a televizních produkcích, pracoval na všech titulech Lucasfilmu, v nichž se objevil Darth Vader. Naposledy to bylo v krátkém dialogu ve Vzestupu Skywalkera z roku 2019. Pak Jones, který za pár měsíců oslaví 92. narozeniny, začal zvažovat, že by svou nejslavnější roli opustil.

Jak popisuje magazín Vanity Fair, Matthew Wood ze Skywalker Sound, pracující na ozvučení Star Wars, nakonec herci navrhl použít Respeacher, software schopný synteticky vygenerovat věrnou kopii hlasu, včetně emočního zabarvení projevu. Jones souhlasil. Povolil použít starší nahrávky i nově vytvořené syntetické dialogy a následně už jen v roli konzultanta pomohl rozeznít Dartha Vadera v minisérii Obi-Wan Kenobi. Výsledek byl natolik přesvědčivý, že žádného z diváků ani nenapadlo se nad ním pozastavit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Hlavní podíl na tom má umělá inteligence naprogramovaná tak, aby se zaměřila na specifické vlastnosti lidské mluvy. Nejdříve přitom dostane co největší objem nahrávek pro trénování, následně je začne napodobovat až do bodu, kdy je schopná vytvořit původní promluvy. Podobných nástrojů na umělé vytváření nových – nebo napodobování existujících hlasů – dnes existuje více, vlastní technologie Respeacheru ale prý poskytuje nejvěrnější výsledky.

O to zajímavější je fakt, že za ní stojí startup z Ukrajiny. Práce na Obi-Wan Kenobim narušila ruská invaze do země a Wood ve snaze vyhnout se jakémukoliv ohrožení zaměstnanců sídlících ve Lvově navrhl využít služeb jiné firmy. V odpovědi se mu ale prý dostalo poznámek ve smyslu: „Pokračujme, pokračujme navzdory téhle nepřízni a vytrvejme.“ Ukrajinci chtěli, aby jejich zemi bylo ve světě vidět jako místo, kde vznikají významné technologické inovace pomáhající místní ekonomice.

top-gun-maverick-val-kilmer-2

Reprofoto: Paramount Pictures/YouTube

Val Kilmer ve filmu Top Gun: Maverick

Respeacher se tak stal dalším příkladem nové éry Hollywoodu, v níž pokročilé technologie umožňují porazit čas, nemoc či dokonce smrt, byť jen virtuálně. S jejich výraznějším rozšířením nejspíš přijde řada také na diskuzi o etické stránce věci, teď jde ale hlavně o umožňování vzniku scén, které bychom jinak nemohli vidět.

Jedním z nejlepších příkladů toho je Irčan Martina Scorseseho, kde Robert DeNiro, Al Pacino, Joe Pesci a další ztvárnili postavy v několika různých etapách jejich života. V Rychle a zběsile se pak díky digitálním efektům mohly objevit scény se zesnulým Paulem Walkerem, v Rogue One: Star Wars Story či Mandalorianovi byli zase k vidění omlazení Carrie Fischer a Mark Hamill.

Umělá inteligence britského startupu Sonantic pak pomohla vrátit hlas také Valu Kilmerovi s hlasivkami poničenými rakovinou, který se v letošním filmu Top Gun: Maverick objevil naposledy jako Iceman. Dartha Vadera naproti tomu je, přinejmenším potenciálně, na plátně i obrazovce možné vidět ještě mnohokrát, jako by se u něj čas zastavil.

Každý pátek vám ukážeme nové filmy, seriály a tipy, co sledovat nejen o víkendu.

Newsletter Watch | Poslední vydání

CzechCrunch Jobs