Herní konzole Playdate spouští předprodej a originálně roztáčí retro zábavu. Má totiž analogovou kliku

Michal MančařMichal Mančař

playdate-boxed-2

Foto: Panic Inc.

Když budete mít kliku, budete mít i konzoli Playdate. A naopak

0Zobrazit komentáře

Říct, že retro vlna se hernímu průmyslu nevyhýbá, by bylo velice diplomatickým zhodnocením situace. Remaky starých hitů, brnkání na nostalgickou strunu a sázky na osmdesátkové či devadesátkové audiovizuální zpracování patří už mnoho let do arzenálu velkých i malých firem a vše někdy přechází až do chladné vypočítavosti. O to větší nadšení pak musí budit nová konzole Playdate, která na jednu stranu svou analogovou klikou přetáčí čas o čtvrt století a možná i víc zpět, ale současně roztáčí svěží pojetí herního handheldu. Hravě, neotřele a ve žlutém.

Nová generace konzolí dosahuje rekordních výkonů a v kombinaci s obřími obrazovkami televizí poskytuje dokonale pohlcující herní zážitek. Tedy když se vám poštěstí stále těžko dostupné konzole vůbec sehnat. Stolní počítače s prvotřídním hardwarem zase dokážou v nejnovějších hrách vytvořit takřka fotorealistické scény k nerozeznání od výhledu z okna ven. Ovšem jen za předpokladu, že budete mít štěstí a na trhu seženete grafickou kartu, jejichž kritický nedostatek zapříčinila kryptoměnová mánie.

Prostě abyste si dnes pořádně zahráli, musíte mít pořádnou kliku. I když – možná by stačila docela malinkatá. Taková, jakou má Playdate, herní konzole od studia Panic Inc. Žlutá krabička s černobílým displejem, kterou díky rozměrům ani ne osm na osm centimetrů a tloušťce devíti milimetrů strčíte do kapsy. A která má kromě standardních směrových a ovládacích tlačítek také malou, ale přesto zcela funkční kličku. Nenabídne sice dechberoucí vizuální zážitek, ale sází na neotřelý design a nestárnoucí hratelnost.

playdate-photo

Foto: Panic Inc.

Herní handheld Playdate sází na retro pojetí. A kliku

„Žlutá barva působí přístupně, přátelsky a prostě neodolatelně,“ shrnuje i naše pocity z nové konzole Cabel Sasser, spoluzakladatel studia Panic. Na první pohled hravá krabička dává vzpomenout na dětská léta s gameboyem či jeho napodobeninou v ruce. Podobné emoce pak vyvolává i retro ladění her na černobílé obrazovce. Byla by však chyba domnívat se, že Playdate se jen veze na vlně nostalgie. Už samotná klička, byť mírně řečeno nepatří k nejmodernějším technologií, je toho důkazem.

„Slouží k nabíjení baterie? Kdepak. Je to zábava? Ano! Klička je analogový ovladač, který vyklopíte ze strany konzole a jejím točením ovládáte hru. Ne každý titul ji využívá, ale některé jsou pro ni přímo stvořené,“ zní o originálním ovládacím prvku ze studia Panic. „Je to něco jako analogová páčka gamepadu. Jen jí prostě můžete točit donekonečna,“ hlásí tvůrci. Jednoduché, analogové, přesto nevídané a inovativní.

O žlutém zařízení jsme poprvé mohli slyšet před dvěma lety, po čtyřiadvaceti měsících a několika dnech nyní vydavatelská a vývojářská společnost Panic rovnou na svých stránkách ohlásila červencový předprodej. Za pár týdnů se tak můžete pokusit získat jeden z úvodní várky dvaceti tisíc modelů za cenu 179 dolarů, které se ke šťastným majitelům mají dostat ještě do konce tohoto roku. V případě vysoké poptávky už teď tvůrci slibují další kusy na rok příští.

A co za zhruba 3 800 korun – ke kterým je samozřejmě nutné přičíst ještě daň, clo a cenu za dopravu, u níž však výrobce dosud neupřesnil, zda do nabízených destinací zahrne i Česko – dostanete? Maličký handheld, jež v sobě skrývá 16 MB operační paměti a 180MHz procesor, které budou všemi silami pohánět hry na jednobitovém (tedy černobílém) displeji s rozlišením 400 × 240 pixelů. Ne, to není překlep. Ano, opravdu je to méně, než měl váš počítač na střední škole.

playdate-stereo-dock-2

Foto: Panic Inc.

Díky malé dokovací stanici se Playdate promění na retro budík s moderními možnostmi

Jenže Playdate nezamrzl v době před pětadvaceti lety, kdy by takové parametry snad stačily. Technické specifikace jsou ale dokonale dostačující pro hry a hříčky, které v Panicu na konzoli chystají. Sami přitom mají videoherní zkušenosti jako vydavatelé atmosférického titulu Firewatch, v němž hráči v roli požární hlídky odkrývají krásy i tajemství národního parku, nebo Untitled Goose Game, kde coby poněkud zlomyslná husa musíte přechytračit lidské obyvatele vaší vesnice.

Panic se však nemusí spolehnout jen na své vlastní síly. Spolupracuje také s poměrně významnými jmény herního průmyslu. Pro Playdate tak hry tvoří například Keita Takahaši, autor hitu Katamari Damacy. Chucka Jordana zase budou znát především zkušenější hráči jako jednoho z tvůrců slavných adventur The Curse of Monkey Island či Grim Fandango. Jméno Bennett Foddy už možná tak silně nezní, ale jeho fantasticky frustrující hříčka QWOP s neohrabaným běžcem se už před více než deseti lety stala internetovou legendou.

Každý týden nové hry

Prvně zmiňovaný designér bude mít na svědomí dokonce premiérový titul pro Playdate nazvaný Crankin’s Time Travel Adventure. Takahašiho dílo využije kliku konzole k přetáčení času ve hře a má tak být ideální ukázkou toho, jak i s omezeným hardwarem může pomocí originálního zpracování a ovládání vzniknout zábavná hra. Jak konkrétně pak budou kliku využívat další kousky, to se budou majitelé Playdate dozvídat postupně.

Na rozdíl od starších konzolí totiž nebude nutné si jednotlivé hry kupovat na externích nosičích, ale budou zdarma distribuovány online. Playdate má sice nádech retra, ale jinak se umí připojit na Wi-Fi i přes Bluetooth a najdete na něm i USB-C port pro nabíjení baterie s osmihodinovou výdrží. Nicméně co se her týče, Panic chystá jejich postupné vydávání v takzvaných sezónách.

playdate-editor-pulp

Foto: Panic Inc.

Nástroj Pulp má umožnit kompletní tvorbu her pro Playdate

Každý týden tak hráče bude čekat dokonce dvojnásobné překvapení a na zařízení jim dorazí dvojice nových a předem neodhalených her. Úvodní sezóna má trvat dvanáct týdnů, během tři měsíců tedy zájemci získají rovnou dva tucty neotřelých hříček. Celkový počet titulů pro Playdate by navíc měl poměrně snadno růst, protože tvůrci handheldu představili také vývojářské nástroje.

Stejně jako konzole samotná se i dev kit s názvem Pulp nese na pohled v retro duchu, ale nabízí standardní a moderní možnosti. Playdate má být navíc zcela otevřený vývojářům třetích stran bez jakéhokoliv omezení ze strany výrobce. Schopnost tvořit kód i audiovizuální stránku her pak Pulp poskytne zájemcům zdarma, a dokonce přes uživatelsky přívětivé webové rozhraní na stránce.

Zdarma však nebudou dva další chystané doplňky pro Playdate. Už nyní si můžete za 29 dolarů (600 korun) předobjednat ochranný obal. Výrazně zajímavější je však Playdate Stereo Dock, který v sobě stylově kombinuje nabíječku, Bluetooth reproduktor a držák na propisku. Jeho dostupnost ani cena ještě nejsou známé, už teď je ale jisté, že Playdate zasazený do dokovací stanice bude ideální ozdobou každého pracovního stolu od roku 1989 až do současnosti.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym