Heureka prodala jeden ze svých nástrojů. Kupcem je český startup, v němž má sama podíl

Startup Disivo, který pomáhá s cenotvorbou a monitoringem, přebírá konkurenční nástroj. Díky tomu se chce více prosadit v západní Evropě.

Peter BrejčákPeter Brejčák

disivo_foto

Foto: Disivo

Spoluzakladatelé startupu Disivo Petr Bláha a Ondřej Žádník

0Zobrazit komentáře

Startup Disivo vznikl před čtyřmi roky jako nástroj pro dynamickou cenotvorbu a monitorování. Zjednodušeně řečeno tak zejména e-shopům pomáhá nastavovat správné ceny. Teď oznámil zásadní strategickou akvizici konkurenčního nástroje pro monitoring cen Azor, který doteď spadal pod křídla skupiny Heureka. Cena transakce přitom nebyla komunikována.

„Akvizice nám umožní zrychlit expanzi na nové trhy a rozšířit naše portfolio. S nástrojem Azor v portfoliu budeme moci poskytovat komplexnější služby, které našim klientům pomohou lépe řídit cenové strategie a zefektivnit jejich operace,“ komentuje transakci ředitel Disiva Petr Bláha.

Podle vyjádření akvizice umožňuje Disivu výrazně urychlit expanzi na nové trhy a rozšířit portfolio o další nástroje pro řízení cenových strategií. Zajímavostí přitom je, že do Disiva ještě v roce 2021 investovala sama Heureka, která ve startupu drží podíl ve výši 12,5 procenta. Mezi jeho další investory patří například fond N1.

Podle oficiální závěrky za rok 2023 Disivo loni dosáhlo čistého obratu bezmála 21 milionů korun, což představuje meziroční nárůst o 60 procent z předchozích 13 milionů. Meziročně startup zlepšil své hospodaření, zatímco v roce 2022 vykázal ztrátu ve výši 3,6 milionu korun, loni to bylo půl milionu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Většina (téměř 70 procent) příjmů přitom podle vyjádření pochází z České republiky a ze Slovenska, zbylých třicet procent pak z regionu německy mluvících zemí a dalších států v západní Evropě.

„Akvizice pro nás znamená zásadní změnu – nejenže jsme zvýšili naše příjmy přibližně o 50 procent, ale hlavně nám to umožňuje poskytovat našim klientům ucelenější a lepší služby,“ popisuje Bláha na svém LinkedInu. Tento krok má představovat posílení Disiva v oblasti konkurenčního monitoringu a má být klíčovou součástí strategie pro expanzi právě do západní Evropy.

Azor funguje jako online nástroj, jenž umožňuje monitorovat ceny produktů na vybraných platformách jako srovnávače, online tržiště i e-shopy, a porovnávat je s cenami klienta. Tím jeho klienti získávají data pro nastavení cenových strategií a mohou automatizovat klíčové činnosti. Mezi uživatele Azoru patří známí hráči včetně Alzy, matky Datartu HP Tronic, Kytary.cz, Bonami a Benu. Naproti tomu se Disivo zaměřuje na střední a větší e-shopy a poskytuje jim nástroje pro dynamickou cenotvorbu, optimalizaci marketingových akcí, analytiku výkonu a přehled produktů.

Startuje sezóna internetových podvodníků. Jak zaplatit kartou online a zbytečně neriskovat?

Začíná tradičně nejsilnější období podvodných e-shopů. Mnoho lidí přitom dál riskuje a u neznámých obchodníků platí kartou k hlavnímu bankovnímu účtu.

mbank-ekarta-visa

Foto: mBank

Podle bezpečnostního experta mBank přitom stačí platit dobíjecí kartou

Zlatá poučka zkušeného turisty zní – vybrat hotovost a většinu nechat v trezoru na hotelu, protože do kapsy na pláž nebo do města patří jen drobné na zmrzlinu a taxíky. A v digitálním světě? Ať zvedne ruku každý, kdo na internetu platí kartou ke svému hlavnímu účtu. Přitom už i v online prostoru existují velmi jednoduché možnosti, jak si na výpravu do neznámého e-shopu bezpečně odsypat odpovídající obnos do virtuální kapsy.

Odborníci před nebezpečím v kyberprostoru vytrvale varují poslední roky. „Internetové podvodníky je těžké rozeznat, jelikož používají čím dál sofistikovanější a komplexnější metody. Jako banka proto pracujeme na nových nástrojích na ochranu dat a financí. I když ale klienty chráníme těmi nejvyspělejšími způsoby, nejslabším článkem řetězce zůstává vždy člověk. Podvodníci vědí, že bankovní ochranu neprolomí a úsilí soustředí na klienty, protože tam mají největší šanci na úspěch,“ vysvětluje Tomáš Mika, bezpečnostní expert mBank.

V rámci vzdělávacích kampaní proto mBank různými cestami edukuje veřejnost, aby lidé uměli podvody rozeznat a věděli, jak se chránit. Minulý rok tak například spustili stránku Test bezpečnosti, kterou prošlo přes 51 tisíc lidí s průměrným výsledkem 74 procent správných odpovědí. Letos mBank edukační kampaň rozjela společně s Visou v novém kabátu a soustředí se zejména na bezpečnost při online nákupech. Právě na podzim totiž začíná sezóna podvodných e-shopů, která pokračuje přes vánoční svátky až do konce roku.

„Většina podvodných e-shopů funguje na stejném principu. Pokud například hledáte limitovanou edici tenisek a několikrát na internetu vyhledáte konkrétní značku a model, z ničeho nic se vaše vysněná bota objeví skladem a ke všemu se super slevou. Jen je to na e-shopu, který neznáte. To by měl být červený vykřičník a výzva k maximální opatrnosti. Pokud se skutečně jedná o podvodný e-shop, pravděpodobně zaplatíte, ale zboží nikdy nedostanete. V horším případě riskujete zneužití údajů, které jste při transakci na webu vyplnili,“ popisuje Mika.

tomas-mika-mbank

Foto: mBank

Tomáš Mika je expertem na kyberbezpečnost ve společnosti mBank

V odpovědi na otázku, jak rozeznat podvodný e-shop, potom expert z mBank klientům doporučuje postupovat následovně. Prvním krokem je ověření, zda obchodník nefiguruje v databázi rizikových e-shopů České obchodní inspekce. Je zároveň vhodné přečíst si recenze, projít obchodní podmínky, platební podmínky a na webu zkontrolovat kontakty. Pokud cokoli z toho chybí, nebo se na webu objevují překlepy, může být správné rozhodnutí nákup odložit.

Obezřetnosti ale není nikdy dost. Stejně jako na dovolené nikdo nenosí veškerou hotovost v kapse, nedoporučuje se ani na internetu platit kartou k hlavnímu bankovnímu účtu. Spolehlivou obranou proti podvodným e-shopům je používání například dobíjecí eKarty Visa od mBank. Ta je oddělená od hlavního účtu, před každým nákupem si na ni klient převede potřebný obnos a ani v případě zneužití karty úsporám u banky nic nehrozí.

Jednoduchost používání je přitom základním předpokladem k úspěchu. „Lenost a nepraktičnost jsou největší bariérou k vyšší opatrnosti v online prostoru. Lidé snáze dodržují bezpečnostní prvky, které se nastavují snadno a jsou vždy při ruce. Proto vytváříme bezpečnostní funkcionality tak, aby byly snadno dostupné, co nejjednodušší a klienti jich využívali co nejvíce,“ vysvětluje Mika, proč je eKarta Visa u klientů mBank stále žádanější.

Výhodou dobíjecí karty je, že se její číslo nemění, takže je její používání jednoduší než u dočasných karet. Ty je pro každou platbu nutné ručně vytvořit a pracně přepisovat platební údaje. U dobíjecí karty neriskuje zákazník větší obnos, než jaký si na kartu dobije. A pokud údaje dobíjecí karty zadá na nebezpečném e-shopu, může ji v mobilní aplikaci mBank kdykoli zrušit a za pár vteřin si vystavit zdarma novou.

CC Native

Partnerem článku je mBank a Visa