Hezky se oblečte a usaďte před monitory. Balet Národního divadla poprvé uvádí představení na YouTube

Iva BrejlováIva Brejlová

the-czech-national-ballet-or-sleeping-beauty-photo-martin-divisek1

Foto: Martin Divíšek

Pohádkový balet Spící krasavice s velkolepou scénou

0Zobrazit komentáře

Během pandemie se jim podařilo dostat na dva měsíce do České republiky z Chile jednu z největších balerín 20. století. Ručně našili 351 kostýmů, připravili celou výpravu, stovka tanečníků nastudovala role a s orchestrem se těšili na vrchol toho, co vůbec může divadelní dům nabídnout. Velkolepé uvedení baletu Spící krasavice, které mělo za jedno představení přivést do pokladny divadla až 600 tisíc korun, namísto toho dnes večer může prožít kdokoliv u YouTube zadarmo.

Jde o historicky první celovečerní premiéru Baletu Národního divadla na této platformě, ale pro instituci by bylo uvedení Spící krasavice významný moment, i kdyby probíhalo normálně. Je to představení, na které jsou vyprodané vstupenky půl roku před uvedením, do týdne po zahájení prodeje.

Za účelem nastudování baletu přicestovala do České republiky až z Chile slavná choreografka a jedna z nejvýznamnějších primabalerín druhé poloviny 20. století Márcia Haydée. „Všichni choreografové světa se předháněli, který z nich právě pro ni vytvoří své dílo,“ vysvětluje její význam Kateřina Hanáčková, mluvčí Baletu Národního divadla.

Uvedení na YouTube probíhá při příležitosti oslav Mezinárodního dne tance. Premiéra začne od 19 hodin, ale sledovat ji bude možné ještě týden. Jde o záznam, který byl natočený na jevišti Státní opery, doprovází ho však už dříve existující hudební nahrávka Santiago de Chile Philharmonic Orchestra. Kvůli pandemii totiž nebylo možné, aby záznam připravil tuzemský Orchestr Státní opery.

the-czech-national-ballet-or-sleeping-beauty-photo-serghei-gherciu-kopie

Foto: Serghei Gherciu

Představení Baletu Národního divadla Spící krasavice

Premiéra baletu měla být původně ve Státní opeře uvedena již na jaře loňského roku, kvůli pandemii však musela být několikrát odložena. „Za ten rok, co nemůžeme hrát, jsme se do onlinu museli přesunout. Šli jsme do youtubového světa a snažili jsme se najít jiné publikum, jiné diváky, cílit jinam, než jsme zvyklí,“ popisuje Hanáčková. A také díky Márcii Haydée a chilskému orchestru si tak představení může najít diváky nejen z Česka, ale i ze zahraničí.

Jestli se diváci na podzim nebo ještě později do budovy reálně vrátí, nebo skutečně přijdou i noví, však může Hanáčková jen odhadovat. Celé divadlo za loňský rok stornovalo skoro 700 představení se vstupenkami za víc než 77 milionů korun. Z internetového světa zatím peníze neplynou. Instituce uvažovala o uvedení se vstupenkou, ale nakonec od toho upustila s tím, že je zkrátka těžká doba pro všechny.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přitom náklady neopadly, například jen za platy Orchestru Státní opery dalo loni divadlo přes 3,5 milionu korun. A materiál na kostýmy Spící krasavice stál také skoro 3,5 milionu. Tolik peněz tak bylo možné vynaložit jen díky přispění mecenášů. Výroba kostýmů pak zabrala 32 065 hodin práce, což je 91 hodin na jeden kostým.

„I v naší historii baletu to byla jedna z nejnákladnějších inscenací, kterou jsme vypravili. Je to velkolepá záležitost. Kostýmní návrhář Pablo Núñez přímo zde ladil všechny detaily kostýmů, každý jeden je originál, jsou ručně šité a například na tvorbě a výrobě šperků jsme spolupracovali s Preciosou,“ říká Hanáčková. Tuto výjimečnou událost si nyní diváci vychutnají jen na internetu, kam se už dříve přesunula řada aktivit Baletu.

V období nouzového stavu byla online k vidění třeba videa s tréninky předních sólistů i baletních mistrů, Balet se objevil i na TikToku. Na YouTube naposledy uvedl dvě choreografie Dos Soles Solos a Puppet, které jsou součástí větší inscenace Phoenix, jež má mít offline premiéru na podzim. Zatímco na sociálních sítích bylo živo, na web Národního divadla lidé chodili o 70 procent méně než o rok dřív, hlavně proto, že se nekupovaly vstupenky.

the-czech-national-ballet-or-sleeping-beauty-photo-martin-divisek-kopie

Foto: Martin Divíšek

Významné představení Spící krasavice čeká česká online premiéra

the-czech-national-ballet-or-sleeping-beauty-photo-serghei-gherciu1

Foto: Serghei Gherciu

Spící krasavice má stovky kostýmů a bohatou výpravu

Úplně nový přístup k premiéře baletu podpoří i český Google. Na záznam bude odkazovat z domovské stránky vyhledávání a z hlavní stránky YouTube během následujícího dne. Balet ND se tak i s pomocí Googlu zařadí po bok kulturních institucí, které v Česku během pandemie začaly digitální možnosti hojně využívat.

Velký úspěch slaví platforma Dramox, která za přehrání divadelních her scénám vyplatila už pět milionů korun. Projekt Brejlando zase ke zprostředkování divadelního zážitku přímo z prken, jež znamenají svět, využívá virtuální realitu. Online aktivitou hýří také ostravské Divadlo Mír, jehož videa na YouTube zaznamenala za poslední rok 54 milionů zhlédnutí.

Představení Spící krasavice můžete sledovat online na YouTube kanálu Baletu Národního divadla dnes od 19 hodin.

Něco mi pusť. Netflix oficiálně představil funkci pro náhodný výběr přehrávaného pořadu podle vašich preferencí

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ullman

Foto: Keith Bernstein/Netflix

Tracey Ullman jako Alžběta II. ve speciálu Netflixu Death to 2020

0Zobrazit komentáře

V nezávislých kinech se v posledních letech rozmohly akce „filmů naslepo“, kdy si koupíme vstupenku, aniž bychom předem tušili, na co. Věříme zkrátka výběru daného kina, že nám pustí něco zajímavého. V zásadě totéž nyní oficiálně spouští Netflix ve snaze bojovat s fenoménem „nekonečného scrollování“. Stačí stisknout tlačítko a služba začne přehrávat náhodný titul na základě toho, co jsme viděli dříve.

Je to jeden z největších problémů současného prvního světa. Nepřeberné množství obsahu na Netflixu sice znamená, že je skoro vždy se na co dívat, ale zároveň před nás znovu a znovu staví náročný úkol nějak všechen ten obsah přebrat. Snad každý si tak pamatuje alespoň pár večerů, kdy zajímavý pořad hledal tak dlouho, až nezbyl čas na samotné sledování.

Na CzechCrunchi pro to máme řešení ve formě newsletteru CC Watch, kde navrhujeme kvalitní tituly napříč streamovacími službami (i mimo ně). Těm, kteří naše doporučení ještě neobjevili, se ale Netflix pokusí pomoci také sám. Pro celý svět totiž oficiálně spouští funkci „Něco přehrát“ (anglicky „Play Something“), jejíž název vše podstatné vysvětluje – služba proste „něco“ přehraje.

netflix-play-something

Foto: Netflix

Nevíte, co si pustit? Nechte výběr na Netflixu

Co by to „něco“ mělo být? Ideálně by nám Netflix neměl nabídnout nic, co by nás vůbec nezajímalo. Jeho výběr totiž není náhodný, ale vychází z našich hodnocení, watchlistu nebo dříve zhlédnutých titulů. Podle toho začne přehrávat buď potenciálně zajímavou věc, co nám dosud unikala, neostýchá se ale ani zabrousit rovnou do našeho seznamu ke zhlédnutí či déle rozdívaných pořadů.

Spustit celý proces lze hned v několika částech aplikace. Poprvé se tlačítko „Něco přehrát“ objeví hned na úvodní obrazovce při výběru profilu, druhé umístění je v bočním menu aplikace a naposledy nám ho Netflix nabídne, pokud v seznamu pořadů sjedeme o několik úrovní dolů. Streamovací služba se tak snaží vystihnout tři body, v nichž si nemusíme být jistí, na co se dívat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pokud se výběr Netflixu rozhodneme vyzkoušet, ten pořad nejdříve začne přehrávat ve speciálním okně. Na jeho spodní hraně je zmíněný titul, kterému se daný výběr žánrem, atmosférou nebo tématem podobá. Jestliže chceme po chvíli přejít na něco jiného, tlačítko „Něco přehrát“ je připravené hned v pravém rohu obrazovky.

Netflix s testováním nové funkce začal už kolem srpna loňského roku, kdy ji označoval jako „Shuffle Play“. Teď se po mnoha měsících provozu „nanečisto“ rozhodl spustit ji oficiálně všem, byť prozatím jen v aplikaci na televizích. Obecně se pokouší z používání Netflixu eliminovat co nejvíce zádrhelů.

Streamovací služba totiž s výběrem titulů ke sledování a spolehlivými doporučeními bojuje už přinejmenším pár let a nedostatečné tipy bývají jedním z hlavních bodů její kritiky. Přestože například na hlavní obrazovce nabízí mnoho různých kolekcí podle žánru, popularity a dalších kritérií, k velké části obsahu se nejde jednoduše dostat. Mnozí pak pochybují i o spolehlivosti doporučujících algoritmů, které i nechtěně mohou něco zajímavého divákovi dokonale skrýt.

Je otázkou, jestli „Něco přehrát“ tuto situaci jakkoliv zlepší, spíše ale představuje stejný přístup jako kolekce na hlavní obrazovce, jen jinak zpracovaný.  I když tedy Netflix může každodenně usnadnit výběr večerního programu, pořád budou mít své jasné místo „alternativní kurátoři“ na internetu, kteří divákům mohou nabídnout i něco zcela mimo jejich algoritmickou bublinu.