Historický obchod definitivně posvěcen. Avast se spojuje s konkurentem, vzniká antivirový obr

Proti spojení české antivirové firmy s americkým NortonLifeLock byl antimonopolní úřad v Británii. Nechtěl, aby si tamní zákazníci pohoršili.

Iva BrejlováIva Brejlová

avast-hq

Foto: Avast

Pražské sídlo antivirové společnosti Avast, která se spojila s americkým NortonLifeLockem

0Zobrazit komentáře

Vyšetřování je definitivně u konce – a ještě o pár dní dříve, než se původně předpokládalo. Britský antimonopolní úřad dal definitivní zelenou spojení českého antivirového obra a jeho amerického softwarového konkurenta. Avast přechází pod NortonLifeLock, což je obchod, který má hodnotu 8,6 miliardy dolarů, což je podle aktuálního kurzu přes 211 miliard korun.

Úřad potvrdil své měsíc staré předběžné rozhodnutí, kdy naznačil, že už se nebojí, že spojení dvou gigantů přinese méně konkurence, tím pádem horší podmínky pro britské zákazníky. Podle předběžného návrhu harmonogramu spojení by měl teď Avast 9. září zastavit obchodování se svými akciemi – ty by měly být 12. září staženy z burzy. NortonLifeLock pak podle návrhu počítá s vydáním nových akcií a následným vypořádáním celého spojení.

Britský regulátor byl poslední, který zatím fúzi plně neschválil. Na dohodu dřív kývly antimonopolní úřady v USA, Španělsku a Německu. Úřad v Británii hlubší vyšetřování transakce zahájil v březnu s tím, že by mohla poškodit hospodářskou soutěž a způsobit, že britští zákazníci budou mít při hledání bezpečnostního softwaru horší podmínky.

Teď nicméně došel k názoru, že spojená společnost bude čelit významné konkurenci, zmiňuje firmu McAfee, bezpečnostní software Microsoft, ale i menší hráče.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

NortonLifeLock a Avast se dohodly na převzetí loni v srpnu. V tuzemských poměrech se jedná o historickou transakci, která je podle stávajícího šéfa Avastu Ondřeje Vlčka skvělou zprávou pro celé Česko. Nová společnost má mít sídlo v Praze a v Tempe v americké Arizoně. Služby se chystá nabízet více než 500 milionům uživatelů.

Dosud produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma uvádí, že zaměstnává více než 1 700 lidí a každý měsíc má blokovat až 1,5 miliardy počítačových útoků. Avastu v pololetí meziročně poklesl provozní zisk, přesto náznaky toho, že úřady obrovský obchod posvětí, doteď tlačily jeho akcie nahoru.

S přispěním ČTK.

CzechCrunch Jobs