Hlavně nic neměnit! Chceme být zemí budoucnosti, ale bojíme se a naštvaní jsou pak stejně všichni
Všechno, co projde vládou a parlamentem, je jenom polovičaté řešení. Je frustrující dlouhodobě sledovat neschopnost Česka využít svůj potenciál.
Pokud má být Česko zemí budoucnosti, musí se hýbat rychleji
Komentář Petera Brejčáka: Zahrajme si na úvod kvíz. Věta „schválené změny jsou polovičatým, ne moc funkčním řešením“ se vztahuje ke které oblasti? a) Zavedení zaměstnaneckých akcií; b) Konsolidace veřejných rozpočtů; c) Windfall tax; d) Zrovnoprávnění manželství pro všechny. Tušíte správně, odpověď lze vztáhnout na všechny možnosti a vybrat by šlo dozajista ještě mnoho dalších příkladů.
Zaměstnanecké akcie? Nápad super, realizace pokulhává – ve schválené podobě je nikdo využívat nebude. Lepení rozpočtových děr? Nápad super, realizace pokulhává – konsolidační balíček prostě nestačí. Daň z neočekávaných zisků? Nápad možná fajn, realizace pokulhává – místo desítek miliard korun od bank z nich stát nezískal ani jednu miliardu.
A manželství pro všechny? Nápad super, realizace – jen ať to není manželství! Sňatky homosexuálních párů budou partnerstvím. Schválené změny, které ještě musí posvětit Senát, jsou určitě krok správným směrem. Partnerům například zavádí práva jako společné jmění, dědictví, vdovské důchody, možnost přiosvojení si biologického potomka svého partnera. Nemají ale možnost adopce dětí.
„Došli jsme do stavu, kdy nevíme, jestli je to výhra dostatečná, abychom slavili, nicméně je to ohromný posun v tom, jak budou vnímaná práva stejnopohlavních párů. Je vyhraná pouze bitva, nikoliv válka,“ zhodnotil sněmovní hlasování Josef Bernard ze STAN, který chtěl prosadit pojem manželství i právo na adopci.