Hlídající tátové a jiné stereotypy. Proč se musí vnímání rodičovství v naší společnosti změnit?
Na dalším CzechCrunch Offlajnu jsme se mimo jiné bavili o tom, co může pomoci rodičům, kteří chtějí skloubit kariéru s péčí o potomka.
Diskuse se zúčastnily Alexandra Kala, Danuše Nerudová a Aneta Martinek
Každé rodičovství je jiné. Jeden rodič od začátku ví, že naplno naskočí do nové role a v kariéře si dá na několik měsíců, možná i let, pauzu. Druhý si naopak neumí představit, že by měl zmizet z pracovního prostředí, vzdát se kontaktu s kolegy, klienty a naplňujícím oborem. Ani jedna z variant není správná ani špatná, protože jestli je něco skutečně naprosto individuální, pak je to právě role matky a otce. Naše společnost by ale měla být nastavena tak, aby měli ženy i muži v tomto ohledu možnost volby – bez omezování a odsuzování.
I o tom jsme si povídali na srpnovém CzechCrunch Offlajnu Kariéra, nebo dítě aneb Můžu mít obojí?, na který se o své zkušenosti s rodičovstvím přišly podělit Danuše Nerudová, Alexandra Kala a Aneta Martinek. Všechny tři ženy byly ochotné sdílet velmi osobní zkušenosti související jak s jejich mateřstvím, tak s tím, jak se jim podařilo skloubit kariéru a péči o dítě.
Každá z žen pochází z jiného prostředí, má tak zcela odlišné zkušenosti a názory. Právě o pluralitu jde ale v případě podobně celospolečensky významného tématu především. Ne ve všem se panelistky shodly, ne se vším jistě ženy a muži v publiku souzněli, o to více se však ukázalo, jak důležité je podobné debaty otevírat. Protože jedině díky nim se mohou změnit zajeté stereotypy a narativy, které mnozí pokládají za jediné správné.
I přes to, že každá z vystupujících sdílela odlišný pohled na věc, spojuje je to, že se jim podařilo skloubit péči o dítě s působením ve vysoké pozici. Díky tomu se mohli divačky i diváci v publiku nechat inspirovat příběhem rektorky, zaměstnavatelky a top manažerky. Všechny se do pracovního procesu alespoň částečně vrátily v rozmezí jednoho až osmi týdnů.
Osvícení šéfové a podpora v týmu
„Velmi důležitý je osvícený šéf. Když jsem byla proděkankou na Mendelově univerzitě a otěhotněla jsem, děkanka byla velice chápavá. Akceptovala, že se budu chtít vrátit brzy po porodu a věděla, že budu schopná si věci zorganizovat. Navíc mi již před 17 lety umožnila pracovat doma. Právě tahle podpora flexibilního nastavení byla a je nesmírně důležitá,“ uvedla Danuše Nerudová.
Alexandra Kala dodala, že jako zaměstnavatelka dobře vidí, jak moc jsou rodiče efektivnější. Práci, kterou jiní zvládají na plný úvazek, dokážou stihnout i během úvazků zkrácených. „U nás ve firmě máme na rodičovské hlavně ženy. Takže vnímám, jak moc jsou maminky schopné si efektivitu vymoci i na svém okolí. Řeknou, že nemají čas na dlouhé schůzky, nemají čas na čtení dlouhých e-mailů – a najednou zjistíte, že to jde. Úplně jinak si vážíte svého času.“
Podle Anety Martinek je v tomto kontextu velmi důležitá také podpora týmu. „Já jsem měla velké štěstí v tom, že jsem se mohla spolehnout na to, že mě můj tým podrží. Při první cestě do práce tramvají jsem se bála, že malá bude plakat, a tak mi kolegyně přijela naproti, aby jela se mnou. Když malá onemocněla a já si musela změnit pracovní rozvrh, tým okamžitě reagoval. Hned si přerozdělili práci, něco jsme přehodili nebo odložili,“ vysvětlovala.
Zároveň jí ale nepřijde jako ideální řešení takové, kdy rodič pracuje po večerech a nemá tak čas na svůj osobní život. „Přála bych si, abychom v tomhle měli lepší příležitosti. Aby bylo více dětských skupin, firmy vytvářely skutečně flexibilní pracovní místa. Rodič by neměl pracovat na úkor svého osobního života. Není se pak čemu divit, že u psychiatrů končí s vyhořením často právě ženy na rodičovské dovolené.“