Hokejista Ondřej Palát se vrhá do fotbalu. Po vzoru Křetínského investuje do anglického klubu

Za více než sto milionů korun vstupují do třetiligového anglického klubu z Plymouthu zámořští investoři. Je mezi nimi i slavný český hokejista.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

Hokejista Ondřej Palát investuje do anglického fotbalového klubu

0Zobrazit komentáře

Po anglických fotbalových trávnících běhají v dresu West Hamu United čeští reprezentanti Tomáš Souček a Vladimír Coufal. Ve stejném klubu je silná česká stopa také v akcionářské struktuře, protože značný podíl v londýnském celku před rokem koupil miliardář Daniel Křetínský. Z investičního pohledu teď anglický fotbal přilákal i další české, tentokrát však mnohem překvapivější jméno – hokejistu Ondřeje Paláta. Ten je součástí skupiny vstupující do Plymouth Argyle FC.

Anglický fotbalový klub sídlící ve městě Plymouth v nemetropolitním hrabství Devon hraje třetí nejvyšší soutěž League One a tento týden oznámil, že do něj vstoupili noví akcionáři. Dvacetiprocentní podíl získalo uskupení amerických investorů Argyle Green, které do klubu vkládá čtyři miliony liber (118 milionů korun). Hlavou skupiny je Michael Mincberg, zakladatel floridské realitně-developerské firmy Sight Development, který má po svém boku také dvě hokejové hvězdy z NHL.

Jedním ze spoluinvestorů je Ondřej Palát, který dosud oblékal dres Tampy Bay Lightning, s níž v letech 2020 a 2021 vyhrál Stanley Cup. Letos pak byl poprvé ve své kariéře vyměněn a podepsal lukrativní smlouvu s New Jersey Devils, kde si za pět let vydělá 30 milionů dolarů (téměř tři čtvrtě miliardy korun). Do finále NHL se Tampa Bay dostala i letos, ale zisk třetí trofeje v řadě jí překazilo Colorado Avalanche. Součástí úspěšné generace Lightning je i švédský obránce Victor Hedman – a také on je jedním z investorů do fotbalového Plymouthu.

simon-hallett

Foto: Plymouth Argyle FC

Simon Hallett, většinový majitel Plymouth Argyle FC

„Celý život jsem fotbalovým fanouškem a jsem velmi rád, že se mohu připojit k Plymouthu Argyle jako investor a příznivec. To, co Simon Hallett (předseda a majitel Plymouthu – pozn. red.) a tým v Argyle budují, je pozoruhodné a připomíná mi to, co jsme vybudovali v Tampě s Lightning. Je to splněný sen být součástí dvou organizací, které se zaměřují na dosažení úspěchu na nejvyšší úrovni a udržení tohoto úspěchu po mnoho dalších let,“ uvedl Hedman.

Jako velký fotbalový fanoušek má z investice radost i Ondřej Palát. „Vnímám tento krok jako dobrou příležitost. Možnost vstoupit do klubu v Anglii se neotevírá každý den,“ uvedl pro iSport.cz s tím, že se dál soustředí primárně na svou hokejovou kariéru a na žádných strategických rozhodnutích se v Plymouthu podílet nebude. „Zcela mi postačí role fanouška. Určitě se příležitostně na fotbalový duel do Anglie vypravím,“ dodal Palát.

Součástí konsorcia Argyle Green je celkem dvanáct osob a tři organizace. Vedle Paláta a Hedmana také Brian a Chris Kubasikovi, Rudy Cline-Thomas, Jon Horst, Gary Krauthamer, David a Michael Mincbergovi, Nick Giannotti, Dan Kollefrath, Bradley Parker, LBM Capital, Redball Ventures a Shepard Capital Partners. Výše finanční participace jednotlivých členů nebyla zveřejněna. Michael Mincberg se za Argyle Green stane členem představenstva klubu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Většinovým akcionářem Plymouth Argyle FC, jemuž loni jen těsně uniklo místo v play-off o postup do vyšší soutěže, zůstává Simon Hallett, který si spolu s minoritním akcionářem Richardem Hollidayem rozředil stávající podíl. Debaty s novými investory prý trvaly téměř rok a Hallett, který se v Plymouthu narodil a je celoživotním fanouškem klubu, si výběr investorů pochvaluje. Sám klub získal v roce 2018 od Jamese Brenta a celkově do něj investoval přes šest milionů liber. Po příchodu pandemie v roce 2020 oznámil, že do něj pošle ještě jednu poslední finanční injekci.

„Ve fotbale je vzácné, že se najde skupina investorů, kteří chtějí podpořit stávajícího většinového vlastníka tím, že převezmou menšinový podíl v klubu, aby pomohli naplnit již existující vizi a strategii. Ani moje role, ani role žádného člena našeho stávajícího výkonného týmu nebude snížena a získáváme další zdroje, které nám pomohou realizovat náš dlouhodobý strategický plán,“ uvedl Hallett.

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

Nečekaně rychlé spojení. Komerční banka po dvou letech od vstupu plně kupuje startup Upvest

Upvestu, který umožňuje investovat do developerských projektů, se daří. Komerční banka proto nečekaně rychle navýšila svůj podíl na 96 procent.

Peter BrejčákPeter Brejčák

david-musil-a-petr-volny-upvest-min

Foto: Upvest

David Musil a Petr Volný, spoluzakladatelé Upvestu

0Zobrazit komentáře

Když před dvěma lety Komerční banka vstupovala do fintechového startupu Upvest, jenž uživatelům umožňuje investovat do developerských projektů, šlo o první investici takového druhu s cílem přinést klientům inovace v technologiích i produktu. S tím, jak se Upvestu na trhu dařilo překonávat vytyčené byznysové cíle, se teď banka rozhodla platformu odkoupit, a to dříve, než původně plánovala.

Nově tak Komerční banka přes svoji dceřinou společnosti KB SmartSolutions, pomocí níž investuje do startupů, v Upvestu nabyla podíl ve výši 96 procent. Po posledním loňském navýšení za desítky milionů korun kontrolovala 31,06 procenta. Zbývající čtyři procenta se aktuálně dělí mezi původní podílníky – Davida Musila a Petra Volného a další dva společníky Jana Holáska a Petra Malíka.

Podrobnosti aktuální transakce nebyly zveřejněny, informace z různých zdrojů CzechCrunche o její výši se přitom zásadně lišily. Finanční dům předpokládá, že se mu podaří aktuální hodnotu společnosti během nejbližších let zněkolikanásobit a z Upvestu chce vybudovat klíčového hráče na trhu developerského financování i zvážit možnosti expanze do zahraničí.

„Nabytí majority v Upvestu představuje další velký krok směřující k naplnění vize Komerční banky, kterou je rozvoj úspěšné spolupráce s inovativními fintechy a startupy. Naším cílem je, aby banka byla schopna dostat se za hranice poskytování běžných bankovních služeb,“ komentuje David Formánek, člen představenstva Komerční banky.

kb-upvest-deal

Foto: KB SmartSolutions

Zástupci Komerční banky, KB SmartSolutions a Upvestu při podpisu smlouvy

„Jednou z částí portfolia, na které se zaměřujeme, je crowdfundingové financování. Jsme proto velice rádi, že v rámci spolupráce s Upvestem se nám potvrdilo hned několik klíčových bodů, na jejichž základě jsme se do toho před dvěma lety rozhodli jít. Společnou nabídku klientům Komerční banky jsme připravovali hned od prvního majetkového vstupu. Dnes je jasné, že tato nabídka je pro obě skupiny klientů, developery i investory, velice atraktivní,“ doplňuje Formánek.

„Po více než dvouleté úspěšné spolupráci dávalo oběma stranám smysl, aby se Upvest stal plnohodnotnou součástí skupiny KB a dále se profesionalizoval a rozvíjel pod záštitou přední české banky, která spadá do globální skupiny Société Générale,“ řekl David Musil, spoluzakladatel a CEO společnosti Upvest.

Upvest poskytuje financování v oblasti real estate, zejména developerům, ve formě privátního dluhu. Developeři tak získávají dodatečný externí kapitál. Na druhé straně tyto úvěry nabízí k investici jednotlivcům pomocí online platformy ve formě crowdfundingu. Všechny projekty na investiční platformě prochází prověrkami.

Cíl profinancovat letos miliardu

Na trhu platforma působí šest let, za tuto dobu se podílela na financování třicítky projektů a poskytla financování v celkovém objemu 1,29 miliardy korun. Loni přitom firma plánovala zprostředkovat 300 milionů korun, nakonec se objem úvěrů dostal na 605 milionů. Před dvěma lety to bylo 139 milionů, takže v minulém roce šlo o čtyřnásobný růst.

„Poptávka po projektech Upvestu daleko předčila očekávání. Klienti hledají produkty, které by svým výnosem odpovídaly aktuální situaci na trhu – vysoké inflaci a vysokým sazbám ČNB. Upvest dokáže u svého produktu na tyto podmínky flexibilně reagovat a zajistit tak adekvátní zhodnocení pro investory i v dnešní době,“ říká pro CzechCrunch Patrik Nový, ředitel společnosti KB SmartSolutions.

Letos by měl Upvest podle plánu profinancovat celkem více než miliardu korun, tedy podobný objem prostředků jako za posledních pět let. „Věříme, že se tento cíl podaří naplnit. Upvest má v plánu pro zbytek roku na platformě otevřít několik velkých atraktivních projektů a fundraisingů, které zajistí překonání vytyčeného cíle,“ doplňuje Nový.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Celý tým Upvestu i nadále ve firmě zůstává ve stejné sestavě, navýšení podílu KB nemá mít vliv na její vnitřní uspořádání. Součástí dohody o prodeji ale je i další motivační schéma pro zakladatele Petra Volného a Davida Musila. „Transakce má víceleté vypořádání a její součástí je struktura, která umožňuje, aby na maximálním startupovém růstu byly mimořádně motivovány všechny klíčové strany, tedy foundeři, KB i zaměstnanci Upvestu,“ dodává Nový.

Startupový svět Komerční banka začala více poznávat v roce 2019 například v rámci spolupráce s BudgetBakers, první investice však směřovala až do Upvestu v roce 2020. Tím ovšem finanční dům neskončil, následně už v několika kolech investoval také například do fintechu Roger nebo do startupu Lemonero, kde jen nedávno navyšoval podíl za stovky milionů korun. Banka také sama vybudovala společnost Finbricks, kterou sice nadále finančně podporuje, ale žije už si vlastním životem.

„Pro nás startupy znamenají zejména maximální urychlení inovací. Komerční banka nemusí vždy nezbytně začínat od píky a stavět vlastní řešení. Můžeme využít řešení, které již existuje, a spojit ho s našimi zkušenostmi a silou,“ vysvětlil generální ředitel KB Jan Juchelka pro CzechCrunch v dvojrozhovoru s Adamem Šoukalem z Rogeru.

Každý měsíc vám představíme zásadní investice nejen v českých startupech.

Newsletter Startup | Poslední vydání