Křetínský za miliardy kupuje podíl ve fotbalovém West Hamu, kde už hraje trio Čechů. Klub je ztrátový jako jeho Sparta

Luboš KrečLuboš Kreč

kretinsky-whu

Foto: EPH/CzechCrunch

Daniel Křetínský vstupuje do anglického klubu West Ham United

0Zobrazit komentáře

Pražská Sparta v minulém roce vykázala ztrátu 471 milionů korun, londýnský fotbalový klub West Ham United ji v poslední zveřejněné výroční zprávě ale trumfnul – ve finančním roce, který skončil v květnu 2020, prodělal 65 milionů liber, tedy necelé dvě miliardy korun. Že spolu oba kluby kromě kulatého míče a vysokého minusu nic nepojí? Teď už ano. Majitel Sparty Daniel Křetínský se nově stává držitelem 27 procent akcií „kladivářů“, jak se ostrovnímu týmu přezdívá.

„Je to hotové. 27 % ve West Hamu United pro Daniela Křetínského a spol.,“ napsala na Twitter Křetínského skupina EPH. A připojila k tomu i slogan chorálu fanoušků West Hamu: „Come On You Irons!“ O tom, že čtvrtý nejbohatší Čech, který má podle Forbesu majetek 88 miliard korun, chce získat v tradičním anglickém klubu podíl, se spekulovalo už několik týdnů. Britský deník The Guardian zmiňuje, že Křetínský zaplatí mezi 180 a 200 miliony liber, tedy téměř šest miliard korun.

„Jakožto vášnivý fotbalový fanoušek si velmi vážím výjimečné historie a tradice klubu West Ham United, stejně jako jeho věrné a nadšené fanouškovské základny a také velmi inspirativní role, kterou klub hraje v mnoha sociálních programech a iniciativách. Rozvoj a růst klubu v posledních letech je všem jasně patrný a jsem rád, že jsem dostal možnost se podílet na úspěšné budoucnosti tohoto klubu,“ uvedl Křetínský v tiskové zprávě.

West Ham byl už nějakou dobu na prodej, respektive sháněl se pro něj investor. Jeho stávajícími majiteli jsou David Gold a David Sullivan, kteří v klubu drželi přes 80 procent. Ti do West Hamu vstoupili v roce 2010 a jejich byznysové kořeny jsou hodně odlišné od těch Křetínského, který vydělal na energetice. Gold podniká v maloobchodě a dříve mu patřilo o nakladatelství s erotickými magazíny Gold Star Publications. Sullivan dokonce produkoval pornografické filmy.


Před Křetínským se o West Ham zajímali minimálně další dva uchazeči, ti ovšem chtěli rovnou koupit celý klub nebo aspoň většinu v něm. Šlo o finanční skupinu PAI Capital a také o konsorcium několika amerických investorů. Britská média nicméně upozornila, že výhledově by i Křetínský mohl v klubu s historií sahající do 19. století získat majoritu.

Daniel Křetínský je momentálně v zahraničí hodně aktivní, a to včetně právě Velké Británie. Získal tam podíl v poště Royal Mail nebo v řetězci Sainsbury’s, hodně pozornosti také vyvolal jeho vstup do francouzského deníku Le Monde. Není ale zdaleka prvním zahraničním miliardářem, který se uchází o tým z anglické Premier League.

Naopak v momentálně nejlukrativnější fotbalové lize světa se to nejbohatšími lidmi jen hemží: Chelsea patří Romanu Abramovičovi, Manchester City vlastní královská rodina ze Spojených arabských emirátů, Newcastle United nedávno získal saúdskoarabský fond napojený na prince Muhammada bin Salmána.

A pro West Ham United, který loni skončil na slušném šestém místě, zase nejsou neznámí Češi. Páteří úspěchu jsou kromě trenéra Davida Moyese čeští hráči Vladimír Coufal a Tomáš Souček, k nimž nově přibyl ještě Alex Král. Ti ovšem v Praze hráli nikoli za Křetínského Spartu, nýbrž za čínským kapitálem ovládanou Slavii.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym