Holding Czechoslovak Group koupil většinu projektu virtuální reality, který firmám nabízí „teleport“

Velký průmyslový holding získal 70 procent firmy Pocket Virtuality. Ta průmyslové firmy uvádí do světa rozšířené a virtuální reality.

Iva BrejlováIva Brejlová

strnad2

Foto: CSG

Michal Strnad, majitel Czechoslovak Group

0Zobrazit komentáře

Má široký záběr podnikání: od automobilky Tatra přes armádní techniku až po tradiční českou značku hodinek Prim. Průmyslově-technologický gigant Czechoslovak Group, známý pod zkratkou CSG, se ale rozkročil ještě výrazněji, když oznámil nákup 70 procent v projektu, který průmyslovým firmám představuje virtuální realitu. Firma Pocket Virtuality, ve které podíl získal, je startupová, CSG má její technologii otevřít dveře do dalších společností.

„Řešení od společnosti Pocket Virtuality chceme využít v rámci našeho holdingu a nabízet je dalším zákazníkům. Příkladem může být asistence při servisu speciální techniky ve vzdálené lokalitě, systémy pro přípravu personálu ve specifických podmínkách, jakož i podpora prostředků pro zvýšení situačního povědomí,“ vysvětluje Bohuslav Přikryl, viceprezident CSG Aerospace, do které se mladá firma nyní začleňuje.

Pocket Virtuality totiž nabízí softwarovou platformu, kterou pojmenovala Fata Morgana. Ta umožňuje ve virtuálním prostoru vytvářet a zobrazovat přístroje či pracovní postupy nebo v reálném čase vytvářet v rámci minut 3D modely z konkrétních zařízení a ve virtuálním světě tak vystavět konkrétní reálné prostředí.

Když projekt představovali jeho zakladatelé Jan Hovora a Lucie Brešová pro CzechCrunch, hovořili o plánu, který označovali jako virtuální teleport: software, který „přenese“ například technika fungujícího v Praze v reálném čase k porouchanému přístroji kdekoliv jinde na světě, aby mohl zjistit problém. Protože si ho prohlédne jen ve virtuálním prostředí, nemůže ho sám opravit, ale i to je finálním cílem Fata Morgany.

pocket-virtuality0

Foto: Pocket Virtuality

Předávání instrukcí v rozšířené realitě Pocket Virtuality

Spojení s velkým holdingem vidí zástupci Pocket Virtuality jako strategické a označují ho za obrovskou příležitost. „V rámci holdingu CSG můžeme uplatnit naše know-how například při navrhování nových výrobních kapacit i produktů, zajištění servisu strojů a zařízení na dálku, školení personálu nebo i prezentacích na mezinárodních výstavách,“ představuje si člen představenstva Bohuslav Paule.

Hodnotu transakce firmy nezveřejnily. CSG získal 70 procent akcií od společnosti Touzimsky Kapital Holding. CSG Aerospace, kam je mladá firma nově začleněná, zastřešuje české a slovenské společnosti působící v leteckém průmyslu. Tato divize vyrábí a poskytuje civilní i vojenskou leteckou techniku, palubní a komunikační systémy i třeba software pro systémy řízení letového provozu a navazujících služeb.

Součástí strategie CSG je podle viceprezidenta společnosti CSG Aerospace Bohuslava Přikryla využití přelomových a disruptivních technologií, jako jsou umělá inteligence, velká data, robotické a autonomní systémy, pokročilé senzorické systémy i rozšířená a virtuální realita.

Holding nedávno oznámil, že jeho tržby loni stouply meziročně o 73 procent na 25 miliard. Jeho čistý zisk dosáhl 3,5 miliardy korun, to je proti předchozímu roku o 164 procent víc. V podnicích začleněných do holdingu a v propojených firmách pracuje zhruba 10 tisíc zaměstnanců.

S přispěním ČTK

Diskuze (0)

Novinka

Anonym