Honor představil telefon s nejlepším foťákem a displejem na trhu. Navíc umí vyvolat magický portál

Honor Magic6 Pro je vlajková loď, jak se patří. Nadchne vás hlavně fantastickým fotoaparátem s vynikajícím zoomem, ale zajímavě využívá i AI.

Michal MančařMichal Mančař

honor-magic-boxed

Čínský výrobce Honor nedávno v Česku představil svůj dosud nejlepší telefon Magic6 Pro. Úvodní recenze hovoří o vynikajícím přístroji, který uchvacuje především svým fotoaparátem. Nyní jsme ho měli možnost vyzkoušet i my – a nezbývá než s pochvalnými verdikty souhlasit. Subjektivní dojmy hodnotitelů navíc doplňuje hned několik prvenství v uznávaném hodnocení serveru Dxomark. A nejenže skvěle fotí, ale potěší i zapojením umělé inteligence.

Honor Magic6 Pro je v Česku dostupný v černé barvě se skleněnými zády, druhou a námi testovanou variantou je mnohem odvážnější pastelově zelený stroj s umělou kůží. Ta je příjemná na dotek i při delší manipulaci, hmotnost telefonu už ale ke komfortu tolik nepřidává. Jeho 225 gramů je docela dost, verze se skleněnými zády je ještě o pár gramů těžší. S výškou 162,5 a šířkou 75,8 milimetru ovšem patří Honor k větším, ale stále pohodlně ovladatelným telefonům. Při používání to nepoznáte, ale po odložení přístroje je taky znát hodně vystouplý kulatý modul fotoaparátů. Jenže až je vyzkoušíte, telefonu to odpustíte.

Tu pravou magii navíc poznáte ihned po spuštění. Mírně zaoblený displej s úhlopříčkou 6,8 palce, rozlišením 1 280 na 2 800 bodů a obnovovací frekvencí 120 Hz a podporou HDR10+ patří k tomu nejlepšímu, co dnes u telefonů najdete. Dubnové počasí nabídlo nespočet příležitostí vyzkoušet ho i na přímém slunci, kde vyniká naprosto skvělá svítivost. I díky ní Honor Magic6 Pro na serveru Dxomark obsadil první příčku v žebříčku podle kvality displeje. Také hardwarovým výkonem patří Magic6 Pro na špičku, procesor Snapdragon 8 třetí generace doplňuje grafický čip Adreno 750, 12 gigabajtů operační paměti a 512GB úložiště.

Neobyčejné jsou do jisté míry i ovládací prvky čínské novinky. Odklánějí se od tradičního androidího vzhledu, v řídicím centru dostávají až applovsky elegantní rozměr. Podobný příměr může vyvolat i použití dynamického ostrůvku, tedy zakomponování pilulkovitého průstřelu předního fotoaparátu a 3D senzoru do některých aplikací.

Prvenství v hodnocení Dxomarku si vlajková loď Honoru ale vysloužila víc – v současnosti vévodí také rankingu baterií, selfie a hlavního fotoaparátu. Právě ten je zdaleka největším tahákem Magic6 Pro. Trojitý systém spojuje 180megapixelový teleobjektiv s 2,5násobným optickým a 100násobným digitálním zoomem, hlavní kameru s 50 megapixely a ultraširoký snímač se stejným rozlišením a šířkou záběru 122 stupňů.

Stačí vám prakticky jen náhodně zamířit a cvaknout, abyste prvenství nového Honoru pochopili. Fotografie jsou perfektní, plné detailů a ostré i za méně než ideálních světelných podmínek. Třeba když se dubnové sluníčko v půlce měsíce proměnilo v až podzimní zamračení. Bude vám to znít jako nadsázka, ale ať už fotíte architekturu, nebo portrét s rozostřeným pozadím, udělat s Magic6 Pro špatně vypadající fotku není snadné. Platí to i pro přední fotoaparát, který zvládá 50megapixelové fotky a 4K video, což jsou mezi selfie snímači stále velice výrazně nadstandardní dovednosti.

Telefon je navíc mistrovský i ve stále málokdy skvěle zvládané disciplíně zoomu. Nabízí 2,5násobné optické přiblížení, díky svým snímačům ale pořídí naprosto fantastické fotky třeba i při pětinásobném přiblížení, kdy ke slovu přijde software a výřez z většího snímku. A to i z roztřesené ruky. Posuďte sami ze snímků níže.

Co fotografiím vytknout? Kdybyste opravdu chtěli něco najít, tak přece jen trochu vyumělkované barvy, kdy i standardní postprocesing zaúřaduje a realitu mírně přikrášlí. Ale ruku na srdce, kdo telefonem fotí kvůli tomu, aby přísně zaznamenal šedivou realitu všedních dní – a kdo naopak proto, aby zachytil nádherný okamžik a podělil se o něj s rodinou nebo na sociálních sítích?

Další z prvních příček v recenzích patřila baterii Honoru. Naše několikadenní testování výhru potvrdilo coby zcela zaslouženou. Kapacita 5 600 mAh je vynikající hodnota, která dává dost šťávy na dvoudenní používání, nikoliv jen teoretickou možnost protáhnout životnost telefonu, když se ho ideálně ani nedotknete. Při takové šetřivosti byste se u Magic6 Pro dostali klidně i na tři dny. Absence nabíječky v balení už dnes není překvapením, ale stejně zamrzí.

Jedna věc se ale u Magic6 Pro neomrzí – zapojení umělé inteligence. Pojďme teď neřešit skutečnost, co všechno je tímhle slovním spojením dnes nálepkováno, do jaké míry to je AI a do jaké jen pokročilý nástroj pro zpříjemnění uživatelského zážitku. A podívejme se na to, jak výrobce systém Android 14 proměněný na vlastní MagicOS vylepšil o funkci Magic Portal. Ta funguje jednoduše. Podržíte prst na textu nebo obrázku a přesunete jej k rozsvícenému okraji obrazovky, tedy do pomyslného kouzelného portálu. AI pohánějící Honor Magic6 Pro rozpozná, co jste označili, a nabídne vám aplikace, v nichž vybraný obsah můžete zpracovat.

Vybrali jste zprávu z WhatsAppu, ve které vám někdo posílá adresu? V portálu se zjeví Waze nebo Google Mapy a po přetažení textu se spustí navigace. Vytáhli jste fotku? Pošlete ji portálem rovnou do stories na Instagramu, do vyhledávání podle obrázku nebo vytvořte přílohu nového e-mailu. Označili jste seznam s hromadou čísel? Magic Portal nejspíš nabídne poznámkovou aplikaci.

Může se to zdát jako maličkost, ale je to praktické. A také rychlé, intuitivní a říkáte si, že na rozdíl od všelijakých dřívějších pokusů o automatizaci nebo kdovíjaké inteligentní asistenty je tohle usnadnění uživatelského zážitku cesta vpřed. Není to revoluční funkce, ale věc, na kterou si po pár minutách používání zvyknete a po návratu k zařízení, které jí nedisponuje, vám chybí. Což je možná ta nejlepší známka něčeho opravdu zajímavého a užitečného.

Podle výrobce aktuálně Magic Portal podporuje kolem stovky světově nejpoužívanějších aplikací. Nastavení nabídky služeb můžete také manuálně upravit. Přesto často narazíte na okamžik, kdy vám portál zrovna tuhle funkci pro právě tuhle aplikaci nenabídne. Pokud se ale seznam podporovaných možností bude navyšovat, posune to Magic Portal ze zajímavého prvního kroku ke každodennímu pomocníkovi.

To by už tak vynikajícímu Magic6 Pro přihrálo ještě dalších pár bodů navíc. A to u vlajkových modelů, u kterých firmy nechávají mnoho potenciálu na vylepšení, není vůbec málo. Při rozhodování mezi podobně špičkově vybavenými telefony rozhodují maličkosti. A také cena. I tou může Honor Magic6 Pro zaujmout, v českých obchodech ho seženete od zhruba 29 tisíc korun, navíc k němu během dubna a května výrobce přidává i tablet Honor Pad 8.

CC Native

Partnerem článku je Honor

Z těžebních věží pivovar a pod nimi startupy. Výstavba za miliardu má přinést potenciál malé obci

V proměně obce do architektonického ideálu patří třítisícové Trojanovice na úpatí Beskyd k nejlepším v zemi. Teď chtějí oslovit byznys.

Eliška NováEliška Nová

trojanovice-6Story

Foto: René Volfík/Mrkey.fun

Trojanovice chtějí to, co zbylo po dolu, proměnit ve svoji budoucnost

0Zobrazit komentáře

Možná jste o ní ještě neslyšeli, i tak představuje v mnoha kruzích pojem. Obec Trojanovice na úpatí Beskyd totiž dlouhá léta pracuje s moderní architekturou a dlouhodobě se stará o svůj rozvoj. A patří v tom k nejlepším v republice. Snad i proto nepřekvapí, že právě Trojanovice mají ambici stát se lokalitou, kde je velké množství příležitostí a kde mladá generace nejen zůstává bydlet, ale dokonce se sem i stěhuje. Co naopak překvapí je fakt, že v tom má sehrát důležitou roli černouhelný důl Frenštát.

Třítisícové Trojanovice s Frenštátem pod Radhoštěm sousedí, respektive ho zčásti obklopují. Byť důl dostal jméno po větším městě, ve skutečnosti stojí na území Trojanovic a obci se podařilo získat dotaci z Fondu spravedlivé transformace na proměnu lokality po hornické činnosti. Podařilo se jim to jako jediným, a to i přesto, že ve Frenštátě se reálně nikdy nedolovalo.

I tak visel nad místními otazník, zda se s těžbou začne, desítky let. Teprve nedávno padlo konečné rozhodnutí a společnost OKD, jež důl vlastnila, ho předala státnímu podniku Diamo a vloni v září se zasypal. Stavby, které vznikly na povrchu, nyní postupně Diamo bourá. Tři by ale měly zůstat – strojovna a dvě těžební věže. Okolo toho by měl vzniknout moderní areál s mixem funkcí, jak velí všechny moderní příručky urbanismu.

„Důl Frenštát je jedním z důvodů, proč jsem vůbec na obci. Dostali jsme se tam díky aktivitě proti plánované těžbě. Díky tomu jsme získali jméno a vydobyli jsme si také to, že majetek, který po dole zbyl, převede stát na obec. A to na základě projektu, který se jmenuje Cérka,“ líčí starosta Trojanovic Jiří Novotný, který obci vládne už neuvěřitelných osmnáct let. Momentálně se tedy nachází v polovině pátého volebního období. Za tu dobu, jak říká, jednal o osudu dolu s jedenácti ministry průmyslu a obchodu, kteří se na postu vystřídali.

trojanovice-3

Foto: René Volfík/Mrkey.fun

Území, kde Trojanovice plánují stavět, je velké asi 25 hektarů

Území původně zamýšlené pro těžbu má asi 25 hektarů, které Trojanovice budou zasíťovávat. A chystají také projektovou dokumentaci, na kterou obec dostala dotaci 75 milionů korun. Na samotnou revitalizaci by měl jít další příspěvek v hodnotě kolem osmi set milionů korun. To z Cérky dělá projekt za zhruba jednu miliardu korun. A to už je něco, o čem se bezesporu bude mluvit.

Co se zmiňovaného mixu funkcí týče, mělo by je území obsáhnout prakticky všechny. Na místě někdejšího dolu by měla vzniknout základní a mateřská škola, služby a obchody, kancelářské prostory, sportoviště a také byty. Klíčovou myšlenkou je pak zázemí pro startupy. „Chceme vytvořit místo, kde bude soubor zajímavých a konkurenceschopných rodinných firem. Nechceme brownfield zastavěný jednou firmou, poptáváme potenciál pro obec na dalších třicet až čtyřicet let,“ líčí starosta.

Firmy chce lákat na bohaté zázemí, které bude postavené na kvalitní architektuře. Školy by měly být patrně soukromé a měly by mít kapacitu pro širší okolí, protože samotné Trojanovice jsou co do mateřského a základního školství saturovány. V někdejší strojovně by pak mělo vzniknout komunitní centrum, kde budou dva sály, větší a menší, s kapacitou až 350 lidí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K tomu by měla být přistavěná také kavárna s dalšími komunitními prostory. Vzniknout by v lokalitě mohlo edukativní ekologické centrum správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy či odnož inovačního centra Moravskoslezského kraje. K tomu všemu by měl přibýt také veřejný prostor, který by měly využívat jak podnikatelé, tak i ti, co tu budou bydlet.

Jedna těžní věž pak bude sloužit jako vyhlídka a měl by tu být zároveň prostor pro moderní umění. V druhé se má nacházet pivovar a poblíž vznikne experimentální terénní pracoviště pro studenty Ostravské univerzity, které by mělo být využíváno napříč fakultami, ať už přírodovědci či pedagogy, nebo umělci.

„Těžební věže jsou dnes opláštěné, rozhodli jsme se totiž, že je zachováme. Stáli jsme před variantou, že se snesou a zůstane to, co kryje dvě jámy, přičemž padesát metrů kolem se nesmí nikdy nic postavit. Nebo se zrekonstruují a zůstanou. Nechtěli jsme Ground Zero,“ připomíná Novotný památník vzniklý po dvou věžích Světového obchodního centra v New Yorku.

trojanovice

Foto: René Volfík/Mrkey.fun

Architekt Karel Mrva (vlevo) se starostou Trojanovic Jiřím Novotným

Věže tady v Trojanovicích by měly dostat organické tvary, které mají ukázat budoucnost areálu. Ten má být zajímavý, pestrý a s vysoce kvalitní architekturou, kterou v obci rozvíjí starosta s architektem Karlem Mrvou. Podle něj je Cérka příležitost, jak do budoucna rozšiřovat obec a dodat jí nový život pro celé generace.

Chceme, aby tady lidé našli příležitost, a tudíž odsud neodcházeli. Aby tady mohli žít, tvořit, pracovat a bavit se. Prostě žít 24 hodin denně,“ popisuje Mrva. To vše má být obklopené loukami, lesy a kopci, které tu jsou všude kolem. I díky tomu má vzniknout unikát – moderní infrastruktura na pozadí malé obce. Koncept si z obou bere výhody: proč jezdit do Prahy, když moderní hub máme i tady, a proč hledat bydlení za Prahou v zeleni, když právě zeleň je tu všudypřítomná.

Stáli jsme před variantou, že se snesou a zůstane to, co kryje dvě jámy, přičemž padesát metrů kolem se nesmí nikdy nic postavit. Nebo se zrekonstruují a zůstanou.

Trojanovice mají ale s lokalitou po někdejším dole mnohem větší ambice. Už teď se na budoucím projektu podílí také vědecká centra a univerzity, ať už jde o Vysokou školu báňskou–Technickou univerzitu v Ostravě, brněnskou Mendelovu univerzitu, Ostravskou univerzitu, nebo zlínskou Univerzitu Tomáše Bati.

Nebyl by to ale moderní areál, kdyby tu nějak nefigurovala alternativní energetika. Prim by v ní měly hrát obnovitelné zdroje, tedy fotovoltaika, tepelná čerpadla a větrná energie v kombinaci se zelenými střechami a fasádami či zachytáváním a použitím dešťové vody.

Cesta ale vede až ke komunitní energetice, areál se nyní projektuje jako lokální distribuční síť, kterou si budou Trojanovice provozovat samy. „Máme trafa na úrovni vysokého napětí a distribuci na úrovni toho nízkého zvládneme potom sami,“ dodává starosta. Energii by měl v budoucnu využívat nejen areál, ale celá obec. Cílem je zvýšit odolnost Trojanovic vůči vnějším vstupům, podobně jako se to stalo například nyní s energetickou krizí. Kromě toho mají být v areálu rovněž chytré budovy nebo vysokorychlostní internet.

Trojanovice se pro svůj nápad jezdí inspirovat do Finska, Dánska, Německa či Rakouska. Nechtějí přitom kopírovat, ale vytvořit něco, co přijmou místní lidé. Komunitní centrum by tak částečně mělo pokrýt nejen místní a občanské aktivity, ale i ty folklorní.

Čerpat by pak z Cérky měly nejen Trojanovice, ale také okolí, potažmo celé Podbeskydí, tedy i zmíněný Frenštát pod Radhoštěm, Rožnov pod Radhoštěm, Kopřivnice, Štramberk nebo Příbor. Ulevit by se mělo i tradičním cílům, které bývají přelidněné, ať už jde o Javorník, nebo Pustevny. S největšími městy by pak Trojanovice okolo Cérky měly propojit také cyklostezky.

Cílem je nejen vytvořit odolnější a svobodnější region, ale vrátit se také do časů, kdy místo představovalo lokalitu, kam se sjížděla inteligence z celé republiky. Slavné bylo období Pohorské jednoty Radhošť, což byl první český turistický spolek ještě v dobách Rakouska-Uherska.

trojanovice-4

Foto: René Volfík/Mrkey.fun

Mají tu vzninkout byty, veřejný prostor i zázemí pro startupy

S jeho počátky je spojené jméno Eduarda Parmy, který s Dušanem Jurkovičem stál za celým projektem Pusteven. Nebo se jménem sochaře Albína Poláška, který je autorem známé sochy Radegasta či sochy Thomase Woodrowa Wilsona na pražském hlavním nádraží.

Emigrant do Spojených států má dodnes v místní komunitě poměrně velké jméno. „Kultivovali celé území pomocí architektury, sportovních akcí a kultury. Na Frenštátsko tehdy proudilo velké množství umělců. Pohorská jednota nejen že rozhodla, že budeme turistickou oblastí, ale celou oblast pozvedla i myšlenkově. A to nás inspiruje,“ říká Novotný.

Zpět ale k Cérce, jak se v místním nářečí řekne dívka nebo dcera. Ta je totiž životu mnohem blíž, než by se čekalo. Zatímco letos a příští rok by měla probíhat projektová dokumentace, v roce 2025 by měly zmizet poslední stavby, které území uvolní pro další výstavbu. Vize, která je rozhodně větší než Trojanovice samotné, by se pak měla začít uskutečňovat na přelomu let 2026 až 2027. Proč ne, v minulosti třítisícová obec ukázala, že myšlení dopředu jí opravdu jde.