Hotel a bazének nejsou pro mě. Chci se vrátit s hodnotou a předat ji dál, říká filmař přírody Prokop Pithart
Proč mu je dobře v horách? A proč je rád, že po střední nenaplnil očekávání svého okolí? Nejen na to odpovídá popularizátor přírody v Karlínských 20.
Prokop Pithart
Do čeho investují, jaká byla jejich první práce, kam si rádi zajdou na dobré jídlo či jaký největší fuck-up ve své kariéře zažili? Na toto a mnohem více se v rámci formátu Karlínských 20 ptáme zajímavých osobností nejen českého byznysu. Sled otázek a odpovědí přibližuje ty, o kterých se u nás můžete běžně dočíst, v netradičním světle a dává nahlédnout pod pokličku jejich kariérních úspěchů. Proč Karlínských? Protože právě v této čtvrti, kde sídlíme i my, se často řeší otázky, které jinde v Praze nepadnou.
Tentokrát na Karlínských 20 odpovídá Prokop Pithart, filmař, kameraman, fotograf a popularizátor přírody, který ji divákům ukazuje v neotřelé podobě v rámci dvacetidílného seriálu Do divočiny!, vysílaného na ČT. Kvůli jakému failu měl jeden díl tohoto pořadu úplně jinou podobu, než se plánovalo? Proč nemá rád hotely s bazénem a proč ťukal lidem v Irsku na dveře?
***
V kolik chodíte spát a kolik toho průměrně naspíte?
Když vytěžuju léto, tak třeba i okolo druhé ráno. Jinak si ale rád pospím, dobře je mi po deseti hodinách spánku. Nesnáším vstávání brzo ráno, je mi z toho fyzicky špatně.
Jakou aplikaci v telefonu otevíráte ihned po probuzení?
Snažím se po probuzení nezačínat den s technologiemi. A když mi to nejde, tak je to počasí, Spotify a i ten Instagram občas.
Na jakém přístroji během dne pracujete nejčastěji a jaké nástroje v něm používáte nejvíc?
Když pracuju, tak kameru. Ale telefon samozřejmě prostupuje skoro všemi činnostmi. Jelikož jsem hodně venku, používám mapy, který mám stažený offline. Dále je to již zmíněné počasí – radar s detailní předpovědí, abych věděl, kdy zmoknu a kdy ne. Taky mám aplikaci Oprava Lakatoše, kde si můžete klikat hlášky z legendární nahrávky neznámého Moraváka, který opravuje Zetor a hrozně u toho nadává. Celkem to pomáhá ve vypjatých situacích.
Jaký outfit nosíte ve většině případů a máte oblíbený model tenisek?
Mám rád značky, které jsou na práci, ale taky dobře vypadají. I když štípu dříví, tak chci, aby mi to slušelo, takže moje oblečení bohužel nemá dlouhou životnost. Miluju Patagonii, Carhartt, Fjällräven a tak. Oblíbený tenisky nemám, chodím celý léto v pantoflích a v zimě v pohorkách.
Pět věcí, které nikdy nesmějí chybět ve vašem batohu?
Leatherman, který mě už několikrát zachránil v nečekaných situacích. Ten má ale zhruba 19 nástrojů, takže jsem už přesáhl zadání pěti věcí. Omlouvám se.
Máte nějaký vychytaný osobní lifehack, o který byste se chtěl podělit?
Dávám sůl do vody, když vařím vajíčka. Potom nepraskají. A když kýchám při řízení, pouštím volant, abych s ním neškubnul.
Jmenujte jednu knihu a jeden film/seriál, které byste doporučil všem.
U mě se to v průběhu času proměňuje, takže bych spíš zmínil něco, co mě zasáhlo v poslední době. Film Osm hor, který mě dojal a odpověděl mi na některý otázky, třeba ve vztahu k mému otci. Koupil jsem si i knihu, podle který je to natočený. A kniha Dálkový výslech od Václava Havla. K němu jsem se dokopával hodně dlouho a už jsem se styděl, že jsem od něj nic nečetl. Je to prostě dobrý, hluboký.
Jakou hudbu si pustíte pro uklidnění? A která vás naopak nakopne?
Nakopnou mě U2, Fatboy Slim, Beatles. Uklidní, ale rozveselí mě zároveň Paul Simon. A pro melancholii si pouštím Nicka Cavea.
Kam vyrazit na nejlepší dovolenou?
Tam, kde se člověk dostane víc sám k sobě. Tam, kde je to tak cizí, že člověk přijde na to, co je mu blízký. Takže resort a bazének ne. Zvlášť, pokud tam člověk letí a pak se jen vyvalí. Už si v naší globální situaci nemůžeme dovolit létat pro nic za nic. Když někam jet, tak aby se člověk vrátil s nějakou hodnotou, kterou může předat dál. Já byl třeba teď v horách na čundru, kam jsem odjížděl totálně fyzicky a psychicky vyčerpanej. Tam si člověk mákne, nese si všechno potřebný na zádech, musí sledovat okolí, aby našel dobrý místo na spaní, kde teče voda. A hory působí na tělo i ducha blahodárně. Odpočívat se dá i jinak než nicneděláním.