Houbové pivo, rajčatové víno či káva z pohanky. V podzemí Václaváku servírují nealko drinky podle AI
Restaurace Triton má unikátní interiér a teď taky menu – jídlo vznikalo klasicky, nealko drinky k němu vymyslela umělá inteligence jménem Jarvis.
Světem hýbe umělá inteligence, gastrem zase obchází duch odklonu od alkoholických nápojů. Co se stane, když se oboje spojí? Odpověď můžete nově ochutnat při návštěvě restaurace Triton ukryté v podzemí Václavského náměstí. Místní šéfkuchař je velký fanda Tonyho Starka, a tak svůj personalizovaný účet na ChatGPT pojmenoval Jarvis a začal s pomocí chatbota pilovat nealko párování k osvědčeným pokrmům svého podniku. Výsledek právě míří k prvním hostům.
Zážitková restaurace Triton leží uprostřed rušného Václavského náměstí ve sklepních prostorech, nad kterými se tyčí hotel Adria. Místní specialita je takzvaná artová gastronomie, kterou se nyní rozhodli vyšperkovat ultramoderním nádechem. A jakmile sem vkročíte, bude vám jasné, že tenhle podnik se jen tak něčeho nelekne, má to totiž tak nějak vepsané ve své DNA.
Dominantou komorního prostoru je obří maketa krápníkového stropu, která tu visí už od roku 1912 a zobrazuje výjevy z milostné antické báje o tom, jak se Orfeus vydal do světa pro svou milovanou Euridiku. V současnosti může působit zvláštně, má tu ale své místo – první podnik ve více než sto let starém interiéru se totiž jmenoval U rakviček a jídlo se tu servírovalo na víka od opravdových rakví…
Po válce se sem nastěhoval divadelní klub, který do podzemní jeskyně zase přinesl hvězdný třpyt pravidelných hostů, jako byli Vlasta Burian nebo Jan Werich. Později tu bylo skladiště uhlí nebo mládežnický klub a nyní podnik patří stejným majitelům jako známá restaurace U Pinkasů. A i když ho najdete ve snad nejturističtější části Prahy, klientelu tvoří hlavně Češi, kteří se sem opakovaně vrací na zážitkové hodování.
To nejnovější složil vládce zdejší kuchyně Tomáš Kohút ze dvou hlavních částí – tradičních českých jídel v moderním pojetí, z nichž některé patří k nejoblíbenějším pokrmům Tritonu vůbec, a doplnil ho nealko nápoji. Ty mu navíc pomáhala stvořit umělá inteligence.
„Umělá inteligence a větší zájem o nealkoholické nápoje jsou dva velké trendy současnosti, sami je pociťujeme a pracujeme s nimi, tak jsme si řekli, že je zkusíme spojit a využít,“ říká šéfkuchař, který v sobě hračičku v kuchyni i mimo ni jen tak nezapře. Pětichodové menu, na které patří zavináč, svíčková či bůček, skládal s pomocí všudypřítomného ChatGPT. Jen si ho po vzoru marvelovek pojmenoval Jarvis a naučil ho, co to je chuťový profil, jaké chutě se z jakých surovin dají různou přípravou dostat a co se k nim hodí.
Na základě toho mu pak jeho počítačový parťák navrhl recepty na nápoje, které by podle něj ke Kohútovým jídlům seděly. Výsledkem je kombinace pěti jídel a sedmi drinků, od aperitivu po závěrečnou „kávu“. Jméno pro každý z nich vymyslel Jarvis a přiřadil mu také speciální, pětimístný číselný kód, jehož luštěním můžete trávit čas, než jídlo dostanete na stůl.