Hraje pro Pradu a hudbu se chystá prokládat akrobacií. Klavír a podnikání se doplňují, říká Jan Veselý

Studoval hudbu i VŠE a má vlastní kolekci šperků s diamanty. Jan Veselý překračuje hranice žánrů a boří představy o chudých umělcích.

Marta PlecitáMarta Plecitá

pianista-jan-vesely-2

Foto: CzechCrunch / foceno v Praga Studios

Pianista Jan Veselý

Když loni oznámil první koncerty s violoncellistkou Terezií Kovalovou, do půl hodiny vyprodali všech 200 míst. Jejich neotřelé kombinaci moderny a klasiky roste počet fanoušků a společně v koncertních sálech i na sítích předávají radost z hudby. Veřejné koncerty tvoří ale jen část produkce pianisty Jana Veselého. Větší kus roku se zaměřuje na komerční akce, ve kterých vidí spojení obchodního potenciálu a radosti lidí z hudby.

Stejně jako své umění se nebojí ukázat světu i svou kolekci šperků s diamanty. „Populární kapely mají pro své fanoušky trička, já mám prsteny a náramky. Miluju vkusnou eleganci a tyto dva atributy právě při hře na piano nejlíp vyniknou,“ popisuje důvod, proč si nechal navrhnout vlastní šperky u české značky Tiami.

„Vždycky mi byly těsné škatulky ‚správně závažných umělců‘, které říkaly, co bych měl hrát, jak se u toho tvářit a co si obléct,“ říká Veselý a vzpomíná na období dospívání, kdy jeho ambice „dělat umění po svém“ začaly dostávat první obrysy. „V hudebce mi klasické přehrávky pro rodiče úplně nedávaly smysl. Tam se hrálo, co ses povinně naučil, ne co tě baví a v čem jsi jedinečný,“ vysvětluje.

Ve 14 letech si proto na vlastní triko pronajal sál základní umělecké školy v Chomutově, kam chodil, s plánem vyprodat ho. „Stačil jeden plakát. Nakonec 120 lidí sedělo a 30 stálo, takže dospělí se docela divili,“ líčí svůj první výdělečný počin spojený s klavírem.

Vždycky mi byly těsné škatulky, které říkaly, co bych měl hrát, jak se u toho tvářit a co si obléct.

Pojem „výdělečný“ je přitom v jeho příběhu zásadní, o svém hraní na klavír už od dospívání přemýšlel jako nad byznysem. Ostatně v sobě nese podnikatelské geny. Po babičce, která měla vlastní firmu s oblečením, pak byla ředitelkou logistického Hopi a provozovala i další firemní aktivity, nebo po otci, který vedl IT oddělení lékárenského Phoenixu a rád doma mluvil o inovacích a technologiích.

„Vyrostl jsem na diskuzích s babičkou o tom, jak vést firmu, jak prosperovat, jak řídit finance, prodat kvalitní produkty i služby. To ve mně zůstalo jako touha dělat to, co nejlíp umím, a být za to dostatečně oceněný. Lidsky i finančně,“ vysvětluje Jan Veselý svůj důvod, proč se nestydí ani veřejně mluvit o penězích a proč rád otevřeně přiznává, že jich chce mít v životě dostatek.

Stejný nástroj jako Billie Eilish

Klasického Bacha, filmového Webera i populárního Aviciho hraje Veselý nejčastěji na firemních akcích. „Chci nabízet komfortní službu s co největším výběrem možností,“ říká a přirovnává své hraní k „telefonu, který si také vybíráte tak, aby měl mnoho funkcí“. Pro event manažery má proto připravenou tabulku s 200 skladbami všech žánrů, včetně volby, zda si přejí elektrické, nebo akustické piano z jeho domova. „Vozím si na akce stejný nástroj, jako má Billie Eilish, a je to skvělý pocit,“ usmívá se pianista, který je zároveň ambasadorem značky Petrof pro Evropu a Asii. Cenu účtuje za vybraný časový limit, do kterého si klient sám naskládá skladby podle svého přání.

K tomu navíc nabízí další hudebníky, kteří s ním vystupují, a také ukázky videí. Například zmíněnou violoncellistku Terezii Kovalovou nebo saxofonistu Petra Jandu. „Nejvíc ale organizátory většinou překvapí moje nabídka 50 sak a košil, ze kterých si mohou vybrat tak, abych na podiu ladil například s firemními barvami,“ doplňuje Veselý.

Jeho nápady, jak z umění udělat kvalitní komerční produkt, jdou ale ještě dál. Došlo mu, že málokdo dělá zároveň piano i akrobacii. A tak si vysnil, že během hry na piano bude předvádět akrobatické prvky na dvou tyčích. Aby toho byl schopen, už dva roky každý den trénuje několik hodin v tělocvičně. „Emoce můžete vyvolat různými způsoby a mě fascinuje, když se hudba a pohyb doplňují. Když nejde jen o uši. Lidé pak zpozorní, je to ještě úplně jiný zážitek. Bude to moje další konkurenční výhoda,“ vysvětluje s nadšením. Veselého pojetí se tak jeho slovy blíží „multižánrové performance překračující klasické představy o tom, jak by měl vystupovat kvalitní klavírista a co je ještě dovoleno a co už ne“.

pianista-jan-vesely

Foto: CzechCrunch / foceno v Praga Studios

Pianista Jan Veselý s prstenem z vlastní kolekce šperků The Cube Jan Veselý od značky Tiami

To, že hudba samotná není jediným středobodem ani hlavním cílem Janova podnikavého přístupu a že jde životem s heslem „co nejlépe světu prodat to, co právě nejlíp umím,“ dokládá i jeho příběh. Než se dostal k profesionální hře na klavír, studoval arts management na Podnikohospodářské fakultě VŠE, kde se nyní chystá na doktorát a předává zkušenosti dalším studentům. Také spoluzaložil dvě módní značky a třetí – pásky na prsa Lifties – pomáhal rozjíždět.

„Móda mě vždycky fascinovala, ale zrovna tady jsem narazil na své limity. Aby chlap prodával produkt určený čistě ženám, se ukázalo jako zvláštní a musel jsem to opustit. Oblečení má navíc nízkou marži a vysoké náklady na skladování, takže bylo na čase pohnout se z místa,“ líčí svou cestu k hraní na piano jako hlavní profesi.

Své koncerty si podle svých slov užívá, ať jsou pro veřejnost, nebo pro banku. „Jsou jedním z mých splněných snů,“ líčí. Stejně jako jiný dávný sen – koupit si designové boty značky Prada. Nejen že je dnes nosí, ale nedávno hrál na oficiální akci Prady a zvažují ho pozvat na podium svých mezinárodních akcí. „Sny se prostě plní a ve stejný moment k vám mohou přijít další,“ dodává Jan Veselý.

Ostatně seznam jeho splněných přání zdaleka nekončí značkovými botami. V 15 letech toužil si jednou zahrát se zpěvačkou Celeste Buckingham a o rok později spolu natočili první videoklip. Časem pak chtěl mít vlastní designovou kolekci šperků, což se mu splnilo v podobě prstenů a náramků od značky Tiami. Nyní si Veselý přeje naučit se sám ladit piano. „Jednak chci ušetřit a hlavně chci díky tomu hrát na svých vystoupeních trsátkem na struny piana. Bude to krásné a lidem se to bude líbit,“ říká s uspokojením v hlase pianista, jehož YouTube kanál přesahuje 100 tisíc zhlédnutí videí týdně.

U sebe nosí iPad, do kterého si denně zaznamenává nové nápady. „Týkají se mého podnikání i osobních vizí. K nim patří dvě dlouhodobé. Změnit zkostnatělý pohled klasických umělců na komerční produkci a zavést do uměleckých středních škol výuku podnikání. Je skvělé, když můžete špičkově hrát, předávat lidem nadšení z hudby a zároveň se tím výborně uživit,“ uvažuje na závěr.

CC Premium

Partnerem článku je Jan Veselý

Možná stopka pro TikTok v USA se blíží, aplikace se tak obrátí na Nejvyšší soud. Pomoci by mohl i Trump

Americký federální soud potvrdil zákon, který by mohl v lednu v zemi zakázat TikTok. Jaký bude další vývoj? Rozhodne Nejvyšší soud, Trump nebo prodej.

Tiktok

Foto: CzechCrunch / Depositphotos

TikTok by mohl být ve Spojených státech zakázán už 19. ledna, zákon by ale mohl regulovat Trump

0Zobrazit komentáře

Federální soud ve Spojených státech zamítl v pátek odvolání TikToku proti zákonu, který by mohl už v lednu vyústit v zákaz aplikace v zemi. Původem čínská sociální síť se chce proto v rámci dalších kroků obrátit na Nejvyšší soud a apelovat na svobodu projevu občanů, která je zakotvena v prvním dodatku americké ústavy. Pokud ale ten stížnost TikToku opět zamítne, bude síť už 19. ledna v USA zakázána. Jak by jí mohl pomoci nastupující prezident Trump? A jak bude zákaz vůbec vymáhán? Shrnujeme možnou budoucnost TikToku ve Spojených státech.

Zákon, který v současnosti ohrožuje existenci čínské sociální sítě na americkém území, byl schválen letos v květnu. Jeho cílem je omezit vliv čínských technologických firem na americké uživatele, a vyžaduje proto, aby čínská mateřská společnost ByteDance TikTok do 19. ledna 2025 prodala. Pokud tak neučiní, bude v zemi čelit plošnému zákazu. ByteDance má totiž podle podporovatelů zákona významné vazby na čínskou vládu, která tak může na síti šířit propagandu a americká data zneužívat.

TikTok, který má v USA přes 170 milionů uživatelů, vliv čínské vlády odmítá a zákon označuje za neústavní. Už když se odvolával k federálnímu soudu, argumentoval tím, že zákon porušuje první dodatek ústavy. Ta Američanům zaručuje právo na svobodu projevu. Podle soudců, kteří odvolání nakonec zamítli, je ale zákon v souladu s právem.

„Toto rozhodnutí potvrzuje, že cílem zákona přijatého Kongresem – a práce ministerstva spravedlnosti na jeho obranu – nikdy nebylo omezit svobodu projevu, ale spíše přerušit vazby, které TikTok pojí s režimem v Pekingu. Tento zákon chrání Američany před riziky pro národní bezpečnost, která představuje současné vlastnictví TikToku, a to způsobem, který je v souladu s ústavou,“ uvedla náměstkyně generálního prokurátora Lisa Monaco v prohlášení.

Čang I-ming

Přečtěte si takéOd pokoje k miliardám. Nejbohatším Číňanem je zakladatel TikTokuByznys rozjížděl v pokoji o pěti metrech čtverečních. Zakladatel TikToku se stal nejbohatším mužem Číny

TikTok proto avizoval, že se v rámci dalších kroků obrátí na Nejvyšší soud. Právě ten by podle mluvčího společnosti Michaela Hughese měl právo na svobodu projevu chránit. „Nejvyšší soud se v minulosti osvědčil při ochraně práva Američanů na svobodu projevu a my očekáváme, že tak učiní i v této důležité ústavní otázce,“ řekl Hughes. Pokud by se Nejvyšší soud tak rozhodl případ projednávat, mohl by až do svého finálního rozhodnutí účinnost zákona pozastavit a konečné datum posunout.

Situaci TikToku v USA by mohl ovlivnit i znovuzvolený prezident Donald Trump. Ten se koneckonců o zákaz sítě zasazoval už v roce 2020 během svého předchozího mandátu, v předvolebních slibech teď ale otočil. Potenciální zákaz by podle něj příliš posílil konkurenční společnost Meta, pod kterou spadá Facebook, Instagram i Snapchat.

Ačkoliv tak má být Trump uveden do prezidentského úřadu v den po případném zákazu TikToku, mohl by jeho pozici na americkém trhu ovlivňovat skrze různá výkonná nařízení. Že by ale přesvědčil Kongres ke zrušení zákona je nepravděpodobné – i přesto, že v něm mají republikáni většinu, protičínská nálada je v obou komorách všudypřítomná.

 

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Ostrý postoj vůči Číně je koneckonců typický i pro samotného Trumpa. Je proto možné, že spíše než legislativní cestu zvolí staronový republikánský prezident podporu potenciálního amerického kupce, který by společnost převedl do svého vlastnictví. Prozatím se spekuluje o skupinách firem vedených buď bývalým ministrem financí Stevenem Mnuchinem, nebo podnikatelem Frankem McCourtem.

V takovém případě je ale klíčová ochota čínské společnosti ByteDance svou síť vůbec prodat. Ačkoliv se zdá, že jí příliš mnoho jiných možností nezbývá, prodej zatím podle všeho na stole není. TikTok totiž uvedl, že by případnou transakci zablokovala samotná čínská vláda – údajným minimálním vazbám navzdory. Ta v roce 2020 zakázala export klíčových technologií, jako je právě algoritmus TikToku.

Co se tedy stane, pokud TikToku do 19. ledna nepomůže Nejvyšší soud, Donald Trump ani potenciální kupec? Sociální síť bude nejdříve odstraněna z obchodů s aplikacemi, které provozují například společnosti Apple a Google. Pokud by totiž TikTok i nadále poskytovaly nebo nabízely jeho aktualizace, mohla by jim federální vláda Spojených států uložit sankce. Američané tak budou moci mít aplikaci i nadále ve svých mobilních zařízeních, její funkčnost ale bude postupem času degradovat.

Případný zákaz ovlivní především tisíce tvůrců obsahu, kteří si na síti za poslední roky vybudovali fungující byznys a komunitu podporovatelů. Budou tak muset pro komunikaci se svými fanoušky a sledujícími využívat jiné platformy, jako jsou třeba Instagram Reels nebo YouTube Shorts.

Krok by mohl také dále vyostřit vztahy mezi USA a Čínou, která už na jaře avizovala údajná odvetná opatření. Jak by mohla vypadat, ale zatím není jasné. Spojené státy přitom nejsou první zemí, která zákaz TikToku zvažuje – už v roce 2020 k němu přistoupila například Indie. Na mnoha místech včetně České republiky je pak síť zakázána na vládních zařízení.