Hraješ nebo běháš? A nechceš jít na rande? Tinder mladé frustruje, volí místo něj specializované aplikace

Klesající zájem o klasické seznamky souvisí s přehlcením i změnou priorit. Populární je teď seznamování přes gaming, Stravu nebo sociální sítě.

rande

Foto: Filip Houska/CzechCrunch

Rande se přesouvají třeba na Stravu

1Zobrazit komentáře

Tinder, Bumble, Raya, Badoo a mnoho dalších. Seznamovací aplikace dnes nabízí širokou škálu možností pro ty, kteří si chtějí najít partnera, partnerku nebo nezávaznou známost. V posledních letech se ale potýkají s poklesem zájmu uživatelů – online generaci Z navzdory. Právě její neustálá aktivita na sítích může být jedním z důvodů, proč už klasické seznamovací aplikace nefungují, mladí lidé jsou přehlcení a když přijde na hledání lásky, sází už spíš na specializované služby nebo offline prostředí.

Zakladatelka seznamky Bumble a spoluzakladatelka Tinderu Whitney Wolfe Herdová nedávno prohlásila, že její aplikace se postupně změní na platformu zaměřenou na širší lidské propojení, nikoliv pouze na seznamování. To má reagovat nejen na takzvanou epidemii osamělosti, se kterou se mladí potýkají, ale také na klesající příjmy samotné platformy.

Bumble totiž zpomalil svůj roční růst tržeb o 1-2 procenta, což je pokles oproti obvyklým 8-11 procentům. V polovině roku 2024 navíc tržby firmy dosáhly necelých 269 milionů dolarů oproti očekávaným 273 milionům. Podobné problémy zaznamenává ale třeba i Tinder, jehož počet platících uživatelů klesl z 16,5 milionu v roce 2022 na současných 14,9 milionu. Generace Z, která byla dlouho považována za klíčový segment trhu se seznamovacími aplikacemi, o ně totiž projevuje stále menší zájem.

Trend je očividný i v České republice. Podle dat z průzkumu CZECHSEX se online seznámilo asi 13,4 procent párů. Podíl je pak nejvyšší mezi mladými lidmi ve věku 18 až 25 let, kde dosahuje 20,7 procent. Se stoupajícím věkem sice podíl klesá, i mladí se ale začínají stále více tradičním seznamovacím aplikacím vzdalovat.

Whitney Wolfe Herdová

Přečtěte si takéWhitney Wolfe Herd založila seznamku pro ženy. Teď se stahujeStála u zrodu Tinderu, pak založila seznamku vyladěnou pro ženy. Teď se stahuje, byznys drhne

„Mladí lidé obecně méně vstupují do vztahů a sexuálního života. Mohou být také unavení online světem. Přesto online seznamování zůstává, ale mladí se přesouvají jinam – z tradičních aplikací na jiné kanály, třeba sociální sítě nebo menší, specializované služby,“ vysvětluje pro CzechCrunch Markéta Šetinová, zakladatelka Institutu Moderní láska. Podle té se dnes mladí seznamují třeba skrze gaming nebo sportovní aplikaci Strava a dopředu si tak vybírají prostředí, které odpovídá jejich zájmům.

Jedním z důvodů takového přesunu může být frustrace. Zakladatel společnosti Cosmic Latte vyvíjející seznamovací aplikace Milan Kovačič uvádí, že mnoho uživatelů trpí takzvaným online vyhořením. „Lidé zažívají frustraci z nekonečného swipování a mají pocit, že aplikace nenabízejí skutečné spojení, které hledají. Zároveň se generace Z snaží hledat hybridní přístupy, kombinující online svět s osobním kontaktem,“ říká Kovačič.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podle něj už současné aplikace nenaplňují potřeby uživatelů, což vede k poklesu jejich zájmu. U gay komunity si sice aplikace jako Grindr stále udržují svou popularitu a růst díky specifickému zaměření, heterosexuální seznamky ale čelí návratu uživatelů k seznamování v offline prostředí v rámci sociálních aktivit nebo pracovních kolektivů.

Jedním z problémů, který může k přehlcení uživatelů přispívat, je i nerovnoměrný počet žen a mužů, kteří online seznamky používají – muži jsou na nich zpravidla častěji než ženy, což vytváří disproporci a snižuje šance na adekvátní propojení. „To, co jsme dříve považovali za výhodu, tedy obrovské množství profilů, vede dnes spíše k frustraci, protože uživatelé mají pocit, že si nemohou vybrat,“ říká Kovačič.

Lidé zažívají frustraci z nekonečného swipování a pocit, že aplikace nenabízejí skutečné spojení, které hledají.

To otevírá prostor pro nové technologie, jako je umělá inteligence, která by mohla problém částečně řešit prostřednictvím efektivnějšího párování a filtrování profilů. AI by mohla analyzovat osobnostní data a preference, aby nabídla kvalitnější shody, třeba za využití digitálního asistenta. Skupina Match Group, pod kterou spadá i třeba Tinder, slíbila zavedení takové novinky na jaře 2025, je ale otázka, zda by stagnující segment seznamovacích aplikací dokázala vůbec vzkřísit.

Stále větší roli tak hrají specializované platformy, které dokážou zaujmout konkrétní demografické skupiny. Příkladem může být právě aplikace Zoe od Kovačičovy firmy Cosmic Latte, zaměřená na LGBTQ komunitu. Objevují se ale i platformy pro feministicky smýšlející lidi (jako je Lefty) nebo pro nadšence do sportu (Fitafy).

Prostředím, kam se lidé za účelem navazování kontaktů namísto seznamovacích aplikací opět vracejí, jsou sociální sítě jako Instagram a TikTok. Jsou prostorem pro sdílení více informací o životě uživatele než klasické seznamky, na druhou stranu jsou ale velmi hierarchické a často povrchní – pokud má někdo třeba na Instagramu desítky tisíc sledujících, pravděpodobně se mu zpráva od jiného uživatele v záplavě těch dalších ztratí.

Faktorem, který může klesající zájem o seznamovací aplikace nakonec také ovlivňovat, je i přetrvávající stigma, které je s tímto typem seznamování spojené. „Stále existuje část společnosti, která považuje seznamky za méněcenný způsob, jak navázat vztah,“ vysvětluje Šetinová. Kromě toho pak stále přetrvávají bezpečnostní hrozby, jako jsou romantické podvody nebo obtěžování, které mohou nové uživatele odrazovat.

Mladí lidé utrácejí nejvíc za jídlo. Ve finanční gramotnosti zaostávají a informace čerpají ze sítí

Generace Z čelí nízké finanční gramotnosti, i kvůli nedostatečné výuce. Spoléhá se proto hlavně na rady ze sítí – to může být ale značně problémové.

utraceni

Foto: CzechCrunch

Mladí lidé utrácejí nejvíc za jídlo

0Zobrazit komentáře

Že jsou mladí líní a nechtějí pracovat? Takový názor je ve veřejné debatě pořád ještě docela častý, ačkoliv ho nejrůznější průzkumy pravidelně vyvrací. Podle jednoho z těch novějších, konkrétně od Cook Communications, nemá žádný vlastní příjem jen 10 procent Čechů a Češek ve věku 16–25 let, valná většina naopak usiluje o finanční nezávislost a peníze si vydělává brigádami nebo prací na kratší typ úvazku. A za co pak peníze nejvíc utrácí? Věřte nebo ne, ale údajně za jídlo.

Ačkoliv se Česko může pyšnit vysokou zaměstnaností, příjmy mladých lidí se tady nachází nejčastěji pod platovým průměrem. „Je přirozené, že absolventi škol, univerzit a mladší lidé vydělávají méně než jejich zkušenější, a tím pádem i dovednější kolegové, kteří mají pro zaměstnavatele vyšší hodnotu,“ vysvětluje pro CzechCrunch zakladatel zmíněné agentury a bývalý reportér Financial Times Joe Cook.

To, co si mladí vydělají, pak nejčastěji utrácí za jídlo – vyhrazují si na něj podle průzkumu dokonce 24 procent svých příjmů. Finální částka je ale nakonec stejná i pro průměrného zdravého člověka, a to bez ohledu na věk. „Roli by mohlo hrát i to, že někteří respondenti mají malé děti – například ti na konci dvacítky nebo na začátku třicítky – a jejich výdaje na jídlo jsou proto vyšší,“ míní Cook.

Hned po jídle následují v seznamu výdaje na bydlení, přičemž nejčastěji se jedná o podnájem, na který padne průměrně 14 procent příjmů. Stejnou částku pak mladí věnují i na spoření, ačkoliv si nejsou v této oblasti zcela jistí. Asi třetina dotazovaných má k dispozici úspory pokrývající jen jeden měsíc výdajů, právě kvůli mnohdy nedostatečnému finančnímu ohodnocení.

zabza-5

Přečtěte si takéGlosa: Mladí při investování sází na mágy ze sociálních sítíMladí při investování sází na mágy ze sociálních sítí, poradci u nich propadli. Na co si dát pozor?

Problémem ale zůstává nízká finanční gramotnost, se kterou se mladí lidé potýkají. Ta je způsobena mimo jiné i neadekvátním vzděláním na místních školách, během kterého se s oblastí osobních financí mělo setkat jen 14 procent mladých Čechů a Češek. Výukové rámce aspekt financí většinou zcela postrádají a mladí lidé pak musí informace hledat jinde.

„Vzdělání je nenahraditelné, a proto v našem průzkumu docházíme k závěru, že by se mělo více zaměřit na finanční a ekonomickou gramotnost ve školách a také v rámci finančního sektoru. Mladí lidé tráví hodně času online, takže by dávalo smysl, kdyby finanční sektor přistupoval ke komunikaci s mladými lidmi – kteří jsou samozřejmě potenciálními zákazníky – inovativněji a poutavěji,“ říká Cook, který dříve působil i jako zahraniční zpravodaj pro týdeník The Economist.

I kvůli nedostatkům výuky na školách se tak mladí lidé obrací na sítě – na nich hledá informace o základech práce s penězi podle neziskové organizace CFA Institute až 60 procent generace Z. To ale může být značně rizikové. „Online finanční influenceři mohou veřejně sdílet rady a názory bez jakéhokoli dohledu, licence nebo formální regulace, nelze si tak být jistý jejich odborností nebo kvalifikací,“ varuje Cook.

V Česku nejsou influenceři povinni absolvovat žádné formální školení ani dodržovat kodex, který by zajistil alespoň faktickou správnost jejich informací. Právě na investice a finanční gramotnost se jich ale na sítích zaměřuje spousta: namátkově třeba youtubový účet Investiční brambora, instagramový profil Investování pro holky nebo influencer Karel Kovář, známý spíše pod přezdívkou Kovy.

Možná i kvůli jednoduché dostupnosti informací na sítích je téma investování u mladé generace stále populárnější – největší zájem má o akcie, kryptoměny a investiční fondy. Fenoménem, který se u mladých v menším podílu také vyskytuje, je pak důraz na udržitelnost, což platí i pro rozhodování o financích. Ačkoliv ji nevnímají jako prioritu, mají zájem o etické investování, které zohledňuje nejen finanční výnos jako takový, ale i jeho původ a dopady na společnost a životní prostředí.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb