Jenže počátkem pandemie se všechno změnilo. Začaly chodit zprávy o tom, že výuka se ruší, mnozí studenti odpadali a nezbylo nic jiného než hledat alternativy. „S některými jsme sice přešli do skypového módu, ale u většiny to moc dobře nešlo. Nebyl najednou čas, chuť nebo chyběla technika,“ popisuje lektor zkušenosti z prvních dní pandemie. Onlinovou formou dokázal zprovoznit zhruba třetinu svých hodin.
Podle jeho mínění pak mnozí opustili i samotné řemeslo lektorování, protože nabídky na kurzy v online módu byly i méně finančně zajímavé. Bolech se místo toho pustil do vymýšlení a napadlo ho dát vzdělání do jeho typické hravé formy, která by byla „instantnější“ a přístupná všem.
Při dlouhých karanténních večerech začal vymýšlet, jak dá celý koncept dohromady. „Dal jsem si večer víno a přemýšlel, jak lekce budu dávkovat, jak budou strukturované a dělal si velké skici, ze kterých vzešlo Onlinespanelsky.cz,“ popisuje marketér a lektor v jedné osobě, jak se nápad postupně rýsoval.
Foto: onlinespanelsky.cz
Onlinespanelsky.cz nabízí dávkované lekce za nízké ceny
Videokurzy různého typu, včetně učení jazyků, jsou i na českém internetu ostatně běžnou záležitostí a pandemická doba jejich vznik ještě více podpořila. „Většinou to ale byla videa, kde jen někdo mluví do kamery. To se mi nelíbilo. Chtěl jsem studentům předat znalosti jinak, prakticky a v ryzí formě,” vysvětluje Bolech.
Napadlo ho, že místo svého obličeje (jak to dělají mnozí ostatní) do svých video lekcí zapojí virtuální tabuli. Na tu kreslí, píše či podtrhává vše důležité a věří, že tím přináší do lekcí nový, zajímavý a zároveň užitečný prvek.
Při svém typickém entuziasmu a svérázném učení držel v paměti i praktičnost. Veškeré učivo rozkouskoval do pětatřiceti minutových lekcí tak, aby si je zájemci mohli pustit i při kratších přestávkách během dne. Videa rozdělená podle různých situací a témat lze zakoupit za příznivých 70 korun.
Noví studenti od Aše po Karvinou
Právě cena jednotlivých lekcí může mnohé překvapit, navíc když běžné lekce s profesionály stojí stovky korun na hodinu. I tady se ale projevuje především fakt, že Bolech má španělštinu jako koníček a je srdcař. „Mohl bych být dražší, ale pro mě by to nebylo uspokojení,“ říká a doplňuje, že cílem je přilákat i ty, pro které by vyšší cena představovala bariéru.
A podle prvních poznatků se mu to daří. Zatímco dříve měl studenty výhradně v Praze, dnes se k němu hlásí a komunikují s ním lidé různých generací od Aše až po Karvinou. „To jsou lidé, kteří by podle mě za normálních okolností nikdy nevyhledali španělského lektora,“ popisuje vývoj cílové skupiny.
„Chtěl jsem, aby lidé nemuseli nic domlouvat a okamžitě se mohli začít vzdělávat. Třeba proto, že zítra se chtějí podívat nový díl Narcos nebo za pár týdnů jedou na víkend do Barcelony. Tak proč by si nekoupili třeba první tři lekce celkem za 210 korun,“ říká inovativní lektor.
Foto: Vojtěch Roušar
Václav Bolech učí španělštinu už 14 let
V offlinových lekcích se podle svých slov snaží o intenzivní kontakt se studentem, a byť je taková komunikace těžko uchopitelná v online podobě, snaží se i tak posluchače chválit a dávat jim prostor na rozmyšlenou, aniž by je viděl. Vytvořit hravý a efektivní obsah byl díky letitým zkušenostem ten menší problém. Bolech si po večerech zcela sám vytvořil i web s e-shopem a infrastrukturou okolo. I přesto, že nikdy předtím na podobném projektu nepracoval.
Poprvé v životě tak řešil technikálie typu propojení platební brány. S pomocí youtubových tutoriálů, redakčního systému WordPress, různorodých nástrojů a bez velkých financí či jediného řádku napsaného kódu se mu vše nakonec podařilo.
„Na internetu je dnes pro začátek podobného projektu opravdu všechno, důležité je mít do toho chuť a nebát se ptát. Protože jsem nic nevěděl, zúčastnil jsem se diskuzí o DNS a API, volal jsem na finanční úřad ohledně EET, volal jsem do banky,“ popisuje proces tvorby. Byť přiznává, že web není vizuálně dokonalý, považuje za hlavní, že funguje.
„Lidi si tu písničku broukají, ale vlastně neví, o čem to je.“
E-shop Onlinespanelsky.cz má dnes už třiadvacet samostatných lekcí a kromě tradičně pojatých tematických bloků nabízí i speciální lekci na španělská sprostá slova (i tu jsme vyzkoušeli a můžeme potvrdit, že na sledování španělských seriálů se celkem může hodit) nebo situační lekce na objednání si jídla v restauraci či pro orientaci ve městě.
Postupně na e-shop přibyly i balíčky podle úrovní evropského referenčního rámce s několika lekcemi naráz. Velmi svérázně a humorně pojímá Bolech také instagramový účet přidružený k projektu. Nejenže ochotně odpovídá studentům na všemožné dotazy o španělštině, ale v jednom z postů například rozebírá refrén populárního hitu Despacito.
„Lidi si tu písničku broukají, ale vlastně neví, o čem to je. Vytvořil jsem i jednoduchý styl fotky, kdy ukazuju prstem na věc, co lidi zajímá, a jen říkám, jak se řekne španělsky. A když je tento obsah zajímavý, lidi jej rádi sledují,“ říká lektor.
S přibývajícími objednávkami začala vznikat i zpětná vazba, která je prý veskrze pozitivní – studenti si nejvíce pochvalují právě unikátní formu lekcí. Do dnešního dne služeb portálu Onlinespanelsky.cz využilo několik stovek lidí, ale jeho tvůrce už přemýšlí nad tím, jak jej posune dál. Lekce tak převedl i do audio podoby podcastů. Zcela separátně namluvil také hodiny španělštiny pro nevidomé a slabozraké.
Bolech vytváří rovněž anglický ekvivalent WantToSpeakSpanish.com, který postupně plní výukovým obsahem pro anglicky mluvící a otevírá si tak několikanásobně větší trh. Chystá se také spustit Onlineitalsky.cz – i tento jazyk ostatně ovládá a učí. To vše stále dělá každý den před prací i po práci jako svou hlavní volnočasovou aktivitu. Postupně chce rozšiřovat jak klientelu, tak počty lekcí. Doposud se soustředil na balíčky spíše pro začátečníky, ale nabídku rozšíří i o pokročilé úrovně.
„Do online kurzů nás trochu dotlačila doba. Ale věřím, že alespoň část studentů u této formy vzdělávání zůstane dlouhodobě, protože jim bude připadat smysluplná. Vznikne podle mě určitý kompromis nebo hybridní modely,“ uzavírá Bolech.