Huawei si postavilo vlastní Český Krumlov. Ve svém novém kampusu kopíruje i další evropská města

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

cesky-krumlov-small
0Zobrazit komentáře

O tom, že v Číně dokáží okopírovat všechno, nemusíme vést žádné dlouhé debaty. Čínský technologický gigant Huawei se ovšem rozhodl, že při stavbě svého nového kampusu posune inspiraci ze světa na úplně novou úroveň. Na 1,4 milionu metrů čtverečních v jihočínském městě Tung-kuan postavilo Huawei obří komplex, ve kterém najdeme hned několik evropských měst včetně Paříže, Verony nebo Českého Krumlova.

Huawei svůj nový výzkumný komplex, nazvaný OX Horn Campus, pojalo jako spojení několika „městských částí“, v nichž bude pracovat až 25 tisíc zaměstnanců. Každá část je pojmenovaná po vybraném evropském městě a název není zdaleka to jediné, kde se architekti a stavaři nechali inspirovat. Huawei se rozhodlo, že vedle názvů přenese do svého kampusu také mnoho významných budov a dalších architektonických prvků.

huawei-cesky-krumlov

Český Krumlov v novém kampusu Huawei

Budování rozsáhlého kampusu začalo v září 2014 a loni v létě se do něj stěhovali první zaměstnanci. Pro Čechy je na celé věci nejzajímavější fakt, že vedle Paříže, italské Verony, španělské Granady nebo belgických Brug si Číňané vzali za svůj také Český Krumlov. Celý komplex v Tung-kuanu, který je vzdálen jen několik desítek kilometrů od hlavního sídla technologického obra v Šen-čenu, postavilo Huawei za zhruba 10 miliard juanů, tedy více než 33 miliard korun.

Celý kampus je rozdělen celkem do čtyř zón, z nichž má každá dvanáct bloků. Na pozemcích velkorysého projektu je 108 budov a záběry z místa, které nabídla během stavby například čínská televize nebo reportáž CNBC, potvrzují, že si nechali tvůrci na věrných kopiích známých staveb skutečně záležet.

Proto si můžeme na záběrech TECH360.TV všimnout známého zámku z České Krumlova, který je spolu s historickým jádrem města v jižních Čechách zapsaný na seznamu UNESCO, a také dalších, pro nás dobře známých prvků a budov. Například v čase 1:06 vykukuje zpoza budov krumlovská zámecká věž. Na přiložených záběrech z dronu youtubera The French Little Rooster vidíme v čase 0:56 čínský Český Krumlov v celé své kráse.

Do čínského Českého Krumlova zajíždí i tramvaj, jež bude působit jako hlavní spojení mezi jednotlivými „městy“, které Huawei pro své zaměstnance staví. Tramvaj má celkem 7,8 kilometru dlouhou trať se 12 zastávkami a jedná se o natolik rozlehlý komplex, že v něm byl vedle tramvajové linky dokonce vybudován i most přes velké jezero Songshan, po kterém právě tramvaj přejíždí. Již příliš nepřekvapí, že most je stejný jako Most Svobody, který vede přes Dunaj v Budapešti.

aquapalace-praha-vr-slide

Přečtěte si takéNová dimenze vodní zábavy. V Česku se otevřel první tobogán s virtuální realitou a vodotěsnými VR brýlemiNová dimenze vodní zábavy. V Česku se otevřel první tobogán s virtuální realitou a vodotěsnými VR brýlemi

Huawei má pro svou inspiraci evropskými městy jednoduché vysvětlení. Čínské moderní megalopole, jako je například Šen-čen, jsou přeplněné mrakodrapy, a tak chtělo Huawei pro tisíce svých zaměstnanců vytvořit úplně nové podmínky, a proto se soustředilo na kontrast a architektonickou rozmanitost. Vedle tramvaje tak už například ani nejsou v kampusu žádné velké silnice, ale lidé chodí buď pěšky nebo využívají malé elektrické autobusy.

huawei-campus-tramvaj

Tramvaj v novém kampusu Huawei

Důležité je, že přestože se nachází v kampusu mnoho zámků, věžiček a podobných historických staveb, všechny mají svůj účel a nejsou tu jen na oko. I velké hrady slouží jako administrativní budovy, kanceláře nebo výzkumná střediska. Vedle toho v nich zaměstnanci najdou také různé obchody, kavárny a střediska pro využití volného času.

Avšak zatímco Huawei si staví nové sídlo inspirované evropskými městy, právě v nich aktuálně tak vřelý vztah s čínskou technologickou firmou, vyrábějící jak mobilní telefony, tak také například budující nové mobilní sítě 5G, zdaleka není. Právě s budováním 5G v celém světě má Huawei obrovské plány a její technologie měly být součástí páteřních sítích v mnoha zemích, jenže aktuálně se po celé Evropě včetně České republiky a také ve zbytku světa řeší, zda nepředstavuje Huawei až příliš vysokou bezpečnostní hrozbu.

huawei-campus2

Nový OX Horn Campus čínského Huawei

Mluví se o tom, že z tendru na výstavbu 5G vyřadí čínskou firmu například v Austrálii, Japonsku, Velké Británii nebo na Novém Zélandu a naposledy o tom začalo mluvit také Německo a další země. Rozjitřená debata se na toto téma vede také v Česku, protože vřelé vztahy s Čínou buduje jak prezident, tak také největší české soukromé firmy, které v Číně dělají svůj byznys, mezi nimi například PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Jak bude nakonec výstavba klíčové technologie 5G vypadat, není jisté, ale Huawei je nyní v těžké pozici, kdy na něj kouká většina západních zemí přes prsty z obav z jejího úzkého napojení na čínský komunistický režim a možnost špehování cizích států.

huawei-campus1

Nový OX Horn Campus čínského Huawei