Hypoteční trh se propadl o polovinu. Ochlazení ale neznamená konec hypoték, říkají analytici
Rok 2021 byl co se týče půjček na bydlení rekordní. A i když letos zájem lidí úplně nevyhasl, ochlazení, které nastalo, je výrazné.
Hypoteční trh letos zažívá studenou sprchu. Loni banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem celkem 178 tisíc hypoték v objemu 541 miliardy korun, nyní podle dat z finanční a poradenské platformy Chytrý Honza došlo na hypotečním trhu v meziročním srovnání k propadu o 45 %.
Zájem o bydlení ve vlastním neklesá, ale kvůli rostoucím úrokovým sazbám a přísnějším pravidlům České národní banky pro poskytování hypoték se stále snižuje počet lidí, kteří jsou ochotni a schopni v aktuálních podmínkách do bydlení investovat. V červenci se průměrná úroková sazba podle údajů Fincentrum Hypoindexu vyšplhala na 6,24 procent.
Změna trendu je přitom stále v nedohlednu. V prvních měsících roku analytici hovořili o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se v tomto kontextu skloňuje spíše jeho konec. Problém se navíc propisuje také do vývoje splátek hypoték, které už v současnosti dosahují hodnot, jež jsou neudržitelné i pro střední třídu.
Pokles v počtu poskytnutých hypoték potvrzuje také Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank. Podle ní se počet poskytnutých hypoték v porovnání s minulým rokem snížil přibližně o polovinu.
Kvůli rostoucím úrokovým sazbám a zpřísnění podmínek k jejich získání podle analýzy Chytrého Honzy dnes nedosáhne na hypotéku více než třetina žadatelů. Stejně tak se proměňuje i výše hypotéky, kterou lidé volí: průměrná hodnota hypotéky z lednových 3,6 milionu korun klesla na současných 2,3 milionu.