I díky Čechům jde na vývoj léků pomocí umělé inteligence milion eur. Pomůže s léčbou rakoviny i Parkinsona

Iva BrejlováIva Brejlová

novy-projekt10

Foto: i&i Biotech Fund

Jaromír Zahrádka, partner a CEO i&i Biotech Fund

0Zobrazit komentáře

Investiční fond i&i Biotech Fund, na kterém se podílí i čeští zástupci, posílá jeden milion eur, tedy v přepočtu asi 25 milionů korun, do americko-rakouského startupu Celeris Therapeutics. Ten využívá umělou inteligenci k vývoji nových léčiv proti vážným chorobám, například Parkinsonově chorobě nebo různým typům rakoviny. Umělá inteligence, kterou používá, má potenciál zrychlit a zpřesnit vývoj léků.

Fond i&i Biotech vznikl v září loňského roku spoluprací Evropského investičního fondu a společnosti i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Zaměřuje se na podporu společností postavených na základě univerzitního výzkumu v oblasti léčiv, diagnostiky a lékařských přístrojů. Disponuje víc než 45 miliony eur, tedy asi 1,1 miliardy korun.

Ty plánuje investovat do zhruba 20 společností v rané fázi vývoje a podporovat chce nadějné inovace především ve střední Evropě. Díky právě takové investici se teď stává minoritním podílníkem a získává místo v představenstvu Celerisu. To podle vyjádření fondu umožňuje přímo podporovat rozvoj společnosti a pomáhat jí při hledání nových partnerů.

„Je vzrušující být součástí vývoje špičkových technologií, které mají potenciál přispět k léčbě nejzávažnějších onemocnění,“ říká Karel Kubias, partner fondu i&i Bio a bývalý generální ředitel české pobočky německé společnosti Merck KGaA. Podle něj se může startup dostat až do pozice jednoho ze světových lídrů v oboru.

Společnost používá počítačové metody vývoje léků nazývané degrader drugs. Ty aktivují přirozené mechanismy odstraňující choroboplodné molekuly z buněk. Jenže je hodně možností poskládání a reakcí jednotlivých složek a právě s tím strojové učení pomáhá. „Navrhování nových léčivých přípravků vyžaduje optimalizaci mnoha parametrů, včetně aktivity, rozpustnosti, propustnosti, syntézy, toxicity, stability a mnoha a mnoha dalších,“ popisuje Celeris.

Peníze firma směřuje na vybudování laboratorního pracoviště v rakouském Štýrském Hradci. „A na další podporu našich tří lékových programů, které spadají do oblasti neurologie a onkologie,“ dodává Jakob Hohenberger, spoluzakladatel mladé firmy. Celeris Therapeutics už s několika významnými farmaceutickými subjekty spolupracuje, maposledy na začátku února oznámilo zahájení kooperace zmiňované německé společnosti Merck KGaA.

Vydělat i pomoct pacientům

Kromě i&i Bio se investičního kola účastnily společnosti Pace Ventures Enigma z Německa a Apex Ventures z Rakouska. K nim se přidali i původní investoři, kteří rozvoj společnosti podpořili již v březnu 2021, tedy R42 Group ze Silicon Valley a Longevitytech.fund. Celková investovaná částka dosáhla 4,4 milionu dolarů. „Získané prostředky podpoří urychlení jak výzkumu a vývoje nových léků, tak i rozvoje našeho podnikání,“ doplňuje Christopher Trummer, CEO Celeris a další ze spoluzakladatelů.

Při zahájení působení fondu i&i Biotech uvedl ředitel a spoluzakladatel i&i Prague Jaromír Zahrádka, že chce cílit na takové projekty, u kterých je největší potenciál dostat je s pomocí financí co nejdále. Zároveň však půjde také o potenciální ziskovost daného projektu. „Na konci se naše snažení bude hodnotit včetně toho, kolik peněz jsme s tím vydělali. Ale vedle toho se také bude hodnotit, jak úspěšní jsme byli také v tom, že se mění kvalita péče u pacientů, že přinášíme nové věci společnosti,“ shrnul.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym