I my děláme chyby, školy mě nikdy nezajímaly. Co nejzajímavějšího vzkázal akcionářům Warren Buffett?

Výroční dopis akcionářům Berkshire Hathaway je pro všechny investory v zásadě povinnou četbou. Warren Buffett píše o daních nebo předávání žezla.

warren-buffett-1

Foto: Filip Houska/CzechCrunch / Midjourney

Warren Buffett

0Zobrazit komentáře

Warren Buffett je v investičním světě legendou a je právem považován za nejlepšího investora všech dob. Momentálně je s majetkem ve výši zhruba 150 miliard dolarů devátým nejbohatším člověkem na světě. Své bohatství vybudoval na základě investic do firem, které jeho konglomerát Berkshire Hathaway začlenil pod sebe, nebo investic do jiných firem, ve kterých drží menšinový podíl, jako je Apple či American Express. A jeho výroční dopisy akcionářům patří k „povinnému“ čtení každého investora. O čem píše v letošním roce?

Čtyřiadevadesátiletý investor je ve světě financí známý zejména svým výborným čichem na příležitosti, ale i schopností používat různé metafory a vyprávět příběhy, které jsou srozumitelné i pro méně finančně zdatné investory. O víkendu Berkshire Hathaway opět zveřejňovala své hospodářské výsledky za minulý kvartál, které byly velmi dobré – zejména díky segmentu pojišťovnictví.

Zásadní čísla jsou následující: společnost Berkshire Hathaway v sobotu oznámila, že její provozní zisk za čtvrté čtvrtletí po zdanění meziročně vyletěl o 71 procent na rekordních 14,5 miliardy dolarů (zhruba 350 miliard korun). Provozní zisk za celý rok rovněž vzrostl o 27 procent a dosáhl 47,437 miliardy dolarů. Zisk tak byl třetí rok po sobě rekordní.

berkshire

Foto: CzechCrunch

Vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway za posledních 30 let na grafu Google Finance

První hospodářské výsledky v každém roce také znamenají, že Warren Buffett zveřejňuje svůj tradiční dopis pro akcionáře, který bývá obvykle plný zajímavých myšlenek, podnětů a nápadů. Jinak tomu nebylo ani tentokrát. A právě proto vybíráme nejzajímavější body z tohoto dopisu. Celý si ho můžete přečíst na tomto odkazu, níže jsou v boxech vybrané citace.

Chyby se dělají i v Berkshire

Hned na úvod dopisu Warren Buffett oznámil, že i on dělá chyby. Chyby dělá například při hodnocení podniků, které kupuje. Vidět jsme to mohli poslední roky vícekrát, například u akcií leteckých společností, v případě rychlého prodeje akcií TSMC nebo nákupu akcií Paramountu.

Po válce je sice každý generálem, vyhodnocovat situaci v čase je samozřejmě něco jiného, avšak sympatické je na Buffettovi to, že navzdory jeho obrovským zkušenostem si chyby přizná. Myslete tedy na to, že žádný investor nemá sto procent správných rozhodnutí.

Někdy jsem udělal chyby při hodnocení budoucí ekonomické situace podniku, který jsem pro Berkshire koupil – v každém případě šlo o špatnou alokaci kapitálu. To se stává jak při posuzování obchodovatelných cenných papírů – na které pohlížíme jako na částečné vlastnictví podniků –, tak při stoprocentních akvizicích společností.

Jindy jsem udělal chyby při hodnocení schopností nebo loajality manažerů, které Berkshire najímá. Zklamání v loajalitě může bolet více než jen finančně, bolest se může blížit té z neúspěšného manželství.

V personálních rozhodnutích lze doufat jen ve slušný průměr úspěšnosti. Kardinálním hříchem je odkládání nápravy chyb nebo to, čemu Charlie Munger říkal „cucání palce“. Problémy, jak mi říkával, nelze odčarovat přáním. Vyžadují akci, jakkoli nepříjemná může být.

–Warren Buffett

Chystá se Buffett do důchodu?

Nikdo z nás (alespoň zatím) nemůže žít věčně. Buffett si tuto skutečnost uvědomuje, a právě proto už před časem avizoval, že jeho nástupcem bude Greg Abel. Nyní v dopise tvrdí, že je mu 94 let a že nebude dlouho trvat, než ho právě kanadský podnikatel a současný předseda představenstva a generální ředitel Berkshire Hathaway Energy nahradí.

V 94 letech to nebude dlouho trvat, než mě Greg Abel nahradí jako generální ředitel a bude psát výroční dopisy. Greg sdílí krédo Berkshire, že „zpráva“ je to, co generální ředitel Berkshire každoročně dluží vlastníkům. A také chápe, že pokud začnete klamat své akcionáře, brzy uvěříte svým vlastním nesmyslům a budete klamat i sami sebe.

–Warren Buffett

Je škola důležité kritérium?

Část svého dopisu věnoval Warren Buffett Petu Lieglovi, aby vyprávěl pozoruhodný příběh muže, který je sice pro většinu akcionářů Berkshire neznámý, ale zároveň přispěl mnoha miliardami k jejich celkovému bohatství. Liegl zemřel loni v listopadu a podle Buffetta v 80 letech stále pracoval. Vedle jeho příběhu se zakladatel Berkshire zaměřil také na důležitost vzdělání.

Další věc ohledně našeho výběru generálních ředitelů – nikdy se nedívám na to, kam kandidát chodil do školy. Nikdy!

Samozřejmě existují skvělí manažeři, kteří navštěvovali ty nejslavnější školy. Ale je spousta takových jako Pete, kterým mohlo prospět studium na méně prestižní instituci, nebo dokonce to, že školu ani nedokončili. Podívejte se na mého přítele Billa Gatese, který se rozhodl, že je mnohem důležitější začít v explodujícím odvětví, které změní svět, než zůstat a získat pergamen, který by si mohl pověsit na zeď. (Přečtěte si jeho novou knihu Zdrojový kód.)

Nedávno jsem se setkal – po telefonu – s Jessicou Toonkelovou, jejíž nevlastní dědeček, Ben Rosner, kdysi vedl podnik pro Charlieho a mě. Ben byl maloobchodní génius a při přípravě této zprávy jsem si u Jessicy ověřil Benovo vzdělání, které si pamatuji jako omezené. Jessičina odpověď: „Ben nikdy nedokončil více než 6. třídu.“

Měl jsem to štěstí, že jsem získal vzdělání na třech skvělých univerzitách. A horlivě věřím v celoživotní vzdělávání. Všiml jsem si však, že velmi velká část obchodního talentu je vrozená, přičemž přirozenost převažuje nad výchovou.

Pete Liegl byl přirozený talent.

–Warren Buffett

Více než polovině byznysů klesl minulý rok zisk

Navzdory velmi dobrým celkovým výsledkům Berkshire Buffett tvrdí, že více než polovina jimi vlastněných byznysů zaznamenala minulý rok pokles ziskovosti. Firmě pomohly stále vysoké úrokové sazby, díky kterým má Berkshire každý kvartál miliardy dolarů na úrocích kvůli obrovskému objemu držené hotovosti.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Tato informace nám ukazuje, jak je Berkshire unikátní. Právě to, že je tvořena velkým množstvím podniků, způsobuje, že se firmě dlouhodobě daří – a i když se některým podnikům daří méně, ostatní je obvykle táhnou. Tento kvartál firmě výrazně táhla ziskovost hotovost a pojišťovnický segment.

V roce 2024 si Berkshire vedla lépe, než jsem očekával, přestože 53 procent z našich 189 provozních podniků vykázalo pokles zisků. Pomohl nám předvídatelný velký nárůst investičních příjmů díky lepším výnosům státních pokladničních poukázek a také jsme výrazně navýšili naše držby těchto vysoce likvidních krátkodobých cenných papírů.

Náš pojišťovací byznys také zaznamenal významný nárůst zisků, v čele s výkonem Geico. Za pět let Todd Combs zásadním způsobem přetvořil Geico, zvýšil efektivitu a modernizoval upisovací postupy. Geico byl dlouho držený klenot, který potřeboval zásadní přeleštění, a Todd neúnavně pracoval na dokončení tohoto úkolu. Ačkoli ještě není dokončen, zlepšení v roce 2024 bylo spektakulární.

–Warren Buffett

Existují jen dvě jistoty. Smrt a daně

Warren Buffett v dopise zmínil v kontextu daní i historii původně textilní společnosti Berkshire Hathaway. Loni měl celý konglomerát zaplatit v USA na daních vůbec nejvíc v historii, zároveň platil daně v dalších čtyřiačtyřiceti zemích. Buffett tvrdí, že za to může i přístup k výplatě dividend. Dividendy totiž byly vyplaceny pouze jednou, v roce 1967. To, že zisky firma reinvestovala, mělo umožnit, že rostla vysokým tempem a že mohla tolik zaplatit i na daních.

Posuňme se o 60 let vpřed a představte si překvapení na ministerstvu financí, když ta samá společnost – stále působící pod jménem Berkshire Hathaway – zaplatila na dani z příjmu právnických osob mnohem více, než kdy americká vláda obdržela od jakékoli společnosti – dokonce i od amerických technologických gigantů, jejichž tržní hodnota dosahovala bilionů.

Přesněji řečeno, Berkshire loni provedla čtyři platby daňovému úřadu IRS v celkové výši 26,8 miliardy dolarů. To je přibližně 5 procent z toho, co zaplatily všechny americké korporace dohromady. (Kromě toho jsme zaplatili značné částky na daních z příjmu zahraničním vládám a 44 státům USA.)

–Warren Buffett

Více než 300 miliard v hotovosti

Berkshire vlastní rekordní objem hotovosti, většina peněz je ale stále zainvestovaná. Už devět kvartálů po sobě Berkshire prodává více akcií, než jich nakupuje. To může být interpretováno více způsoby. Jedním z nich je i to, že Buffett očekává příchod korekce na trzích, i když to přímo samozřejmě nepotvrdil.

Momentálně firma vlastní 334 miliard dolarů v hotovosti, z níž je velká část zainvestovaná právě v krátkodobých dluhopisech a pokladničních poukázkách, které firmě přinášejí průběžně pěkný úrok.

I přes to, co někteří komentátoři v současnosti považují za mimořádnou hotovostní pozici Berkshire, zůstává velká většina vašich peněz v akciích. Tato preference se nezmění. Zatímco naše vlastnictví obchodovatelných cenných papírů se v loňském roce snížilo z 354 miliard dolarů na 272 miliard dolarů, hodnota našich nekótovaných akcií se poněkud zvýšila a zůstává mnohem větší než hodnota obchodovatelného portfolia.

Akcionáři Berkshire si mohou být jisti, že budeme navždy investovat podstatnou většinu jejich peněz do akcií – převážně amerických akcií, i když mnoho z nich bude mít významné mezinárodní operace. Berkshire nikdy nebude upřednostňovat vlastnictví aktiv ekvivalentních hotovosti před vlastnictvím dobrých podniků, ať už kontrolovaných, nebo jen částečně vlastněných.

–Warren Buffett

Nikdy nesázejte proti Americe

Tento výrok nebo jeho parafráze zazněla z úst (nebo pera) Warrena Buffetta už několikrát. Viděli jsme ji i v rámci posledního dopisu, kdy psal, že se akcionáři Berkshire podíleli na americkém zázraku i díky vzdání se dividend, které si firma mohla nechat a reinvestovat je.

Akcionáři Berkshire se velmi malým způsobem podíleli na americkém zázraku tím, že se vzdali dividend a zvolili reinvestice místo spotřeby. Původně byla tato reinvestice malá, téměř bezvýznamná, ale časem se rozrostla, odrážejíc kombinaci trvalé kultury úspor spolu s kouzlem dlouhodobého složeného úročení.

Aktivity Berkshire nyní ovlivňují všechny kouty naší země. A ještě jsme neskončili. Společnosti umírají z mnoha důvodů, ale na rozdíl od osudu lidí, vysoký věk sám o sobě není smrtelný. Berkshire je dnes mnohem, mladší než byla v roce 1965.

Nicméně, jak jsme s Charliem vždy uznávali, Berkshire by nedosáhla svých výsledků v žádném jiném místě než v Americe, zatímco Amerika by byla stejně úspěšná, i kdyby Berkshire nikdy neexistovala.

Takže děkujeme, strýčku Same. Jednoho dne vaši synovci a neteře v Berkshire doufají, že vám pošlou ještě větší platby než v roce 2024. Utraťte je moudře. Postarejte se o mnohé, kteří ne vlastní vinou tahají v životě za kratší konec provazu. Zaslouží si lepší. A nikdy nezapomeňte, že potřebujeme, abyste udržovali stabilní měnu. Tento výsledek vyžaduje jak moudrost, tak bdělost z vaší strany.

–Warren Buffett

Japonské investice

Před zhruba šesti lety začala Berkshire nakupovat akcie pěti velkých japonských společností: Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui a Sumitomo. Samotné společnosti jsou svou strukturou podobné Berkshire, jelikož podnikají v mnoha oblastech a vlastní i mnoho jiných firem. V průběhu let se nadšení z firem nezmenšilo, právě naopak, obdiv Buffetta rostl. Firmy postupně navyšují dividendy, a pokud je vhodná příležitost, tak realizují zpětné odkupy akcií.

Berkshire původně držela v těchto firmách do deseti procent akcií, společnosti ale později souhlasily, že může Berkshire podíly ještě navýšit. Do budoucna tedy pravděpodobně budou tyto podíly růst. Buffett očekává, že jeho nástupce bude držet tyto podíly mnoho dekád. Společnost má tedy evidentně vysokou míru důvěry v dané firmy a jejich vedení.

Berkshire uskutečnila své první nákupy týkající se těchto pěti společností v červenci 2019. Jednoduše jsme se podívali na jejich finanční záznamy a byli jsme ohromeni nízkými cenami jejich akcií. S postupem let náš obdiv k těmto společnostem neustále rostl. Greg se s nimi mnohokrát setkal a já pravidelně sleduji jejich pokrok. Oběma se nám líbí jejich alokace kapitálu, jejich vedení a jejich přístup k investorům.

Každá z těchto pěti společností zvyšuje dividendy, když je to vhodné, odkupují zpět své akcie, když je to rozumné, a jejich vrcholoví manažeři jsou ve svých odměňovacích programech mnohem méně agresivní než jejich protějšky v USA.

Naše podíly v těchto pěti společnostech jsou velmi dlouhodobé a jsme odhodláni podporovat jejich představenstva. Od začátku jsme také souhlasili s tím, že udržíme podíly Berkshire pod 10 procenty akcií každé společnosti. Ale když jsme se k tomuto limitu přiblížili, těchto pět společností souhlasilo s mírným uvolněním stropu. Časem pravděpodobně uvidíte, že vlastnictví Berkshire ve všech pěti společnostech se poněkud zvýší.

Na konci roku činily celkové náklady Berkshire (v dolarech) 13,8 miliardy a tržní hodnota našich podílů dosáhla celkem 23,5 miliardy dolarů.

Mezitím Berkshire důsledně – ale ne podle žádného vzorce – zvyšovala své půjčky denominované v jenech. Všechny jsou s pevnými sazbami, žádné „plovoucí“. Greg a já nemáme žádný názor na budoucí směnné kurzy, a proto usilujeme o pozici blížící se měnové neutralitě. Podle pravidel GAAP jsme však povinni pravidelně zahrnovat do našich výnosů výpočet jakýchkoli zisků nebo ztrát z jenů, které jsme si půjčili, a na konci roku jsme zahrnuli 2,3 miliardy dolarů zisků po zdanění v důsledku síly dolaru, z čehož 850 milionů vzniklo v roce 2024.

Očekávám, že Greg a jeho případní nástupci budou držet tuto japonskou pozici po mnoho desetiletí a že Berkshire najde v budoucnu další způsoby, jak produktivně spolupracovat s těmito pěti společnostmi.

Líbí se nám také současná matematika naší strategie vyvážené v jenech. Když píši tyto řádky, očekávaný roční dividendový příjem z japonských investic v roce 2025 činí přibližně 812 milionů dolarů a úrokové náklady našeho dluhu denominovaného v jenech budou přibližně 135 milionů dolarů.

–Warren Buffett

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.