I staré byty mohou být funkční bez bourání. Ve Vršovicích pomohlo okno z kuchyně do předsíně

Pokud chcete bydlet ve funkční čtvrti a v bytě, který odpovídá aktuálním potřebám, projekt od Schwestern ukazuje, že ne vždy je potřeba bourat.

Eliška NováEliška Nová

byt-ve-vrsovicich-9

Foto: Schwestern

Byt ve Vršovicích

0Zobrazit komentáře

Architektonické duo Schwestern stojí na dvou sestrách, které navíc vyrostly v rodině truhláře. Jejich projekty tak mají jasný rukopis v podobě ručně dělaného nábytku, který pochází z jejich dílny. Vybavení domácnosti má tentokrát oblé hrany a sestry ho umístily do bytu v pražských Vršovicích.

Pokud člověk shání bydlení ve staré zástavbě v Praze, ať už jde o Dejvice, Letnou, Vinohrady, či Vršovice, při prohlídkách snadno zjistí, že by bylo nejlepší je všechny vzít a od základu jim přeskládat dispozice. Schwestern si poradily bez toho, i tady se ale o prostoru vedla velká debata. „Kuchyňský kout je v bytě umístěn v průchozím pokoji, který je bez oken. Snahou bylo zachovat původní dvoukřídlé dveře do obývacího pokoje a zároveň mít kuchyň v centru dění,“ popisují architekty.

Nakonec došlo ke kompromisu – vybrala se světlá kuchyň, která se navíc umístila na obě stěny průchozího prostoru, a doprostřed přibyl ostrůvek. Bouralo se jedinkrát, a to právě v prostoru mezi chodbou a kuchyní, kde se v dělící příčce vyřízl kruhový průhled. Malé okénko místnost prosvětlilo a opticky zvětšilo.

Ložnice, dětský pokoj, koupelna i obývací prostor tak mohly zůstat v původním půdorysu. Jejich prostorové řešení bylo podle architektek racionální. Obývací pokoj ostatně navazuje právě na kuchyň, oddělené místnosti se dají propojit jednoduše otevřením dvoukřídlých dveří. „Obývací pokoj je řešený tak, aby v něm všichni členové rodiny mohli trávit čas pohromadě,“ uvádějí Schwestern.

Architektky se snažily v bytě zachránit všechno cenné. Dřevěné parkety na podlahách se tak nevytrhávaly, ale repasovaly, v bytě zůstaly původní dveře i radiátory. Naopak kompletní rekonstrukcí prošla koupelna. Na stěnách je bílý dekorativní obklad, který tvoří malé obdélníky. Prostor zůstal na vanu, ta je doplněna umyvadlem.

Pokoje napříč vršovickým bytem doplňuje nábytek z překližky v kombinaci se světle šedou deskou. Zatímco čistě z překližky je botník v předsíni a skříňka pod umyvadlem v koupelně, oba materiály se střídají na kuchyňské lince – z překližky je kuchyňský ostrůvek i skříň v ložnici, zatímco kuchyňský úložný prostor je ze šedé desky. V obýváku jsou z překližky obě skříně i hrací dětská stěna.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

To vše na sebe navzájem navazuje, což umocňuje to, že má nábytek zaoblené rohy a všude se tu objevují motivy kruhu. Od kruhového okénka z kuchyně, přes kruhová zrcadla po kulaté úchytky na dveřích skříně a kulaté okénko ve dveřích do koupelny. To všechno dodává domácnosti dojem útulnosti.

Byt ve Vršovicích tak ukazuje, že ani ve staré zástavbě se nemusí dělat kompromisy mezi výbornou občanskou vybaveností a tím, jak vypadají zdejší byty. Za dveřmi pětaosmdesátimetrového domova majitelé mají navíc v docházkové vzdálenosti tramvaj, nádraží, park, potok s cyklostezkou, školu a všechno ostatní, co je k životu potřeba.

Proč kácet nádherný dub kvůli rodinnému domu? Architekti strom nechali a vytvořili soukromí

Zachovat dub a mít dostatek soukromí, tak zněly požadavky majitelů nového domu v bratislavských Záhorských sadech.

pred-dubem7

Foto: Alex Shoots Buildings

Dům s atriem a vzrostlým dubem

0Zobrazit komentáře

Je lepší být v centru dění, ovšem přijít o soukromí? Nebo si soukromí zachovat za cenu stavby v odříznuté lokalitě? Otázky, které řeší nejeden investor. Majitelé domu v bratislavských Záhorských sadech se rozhodli zůstat v kontaktu s civilizací a problém vyřešit po svém. Architekti mu propůjčili otevřené atrium s dubem. Strom se tak stal středobodem celého prostoru a vše se točí kolem něj. Objevte více příkladů zajímavé architektury v našem pravidelném newsletteru Arch, k jehož odběru se můžete přihlásit v boxu níže.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Atrium se stalo pro autory návrhu z ateliéru Čechvala Architects způsobem, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Nejen že s jeho pomocí vyšli vstříc investorovu požadavku na soukromí, ale také pomohlo vyřešit přání zachovat dub, který se na pozemku nacházel.

Veškerá pozornost domu se tak upírá právě do tohoto místa a na kmen stromu. Směřují sem téměř všechna okna z obytných místností a také několik vchodů. Jeden z nich vede i z prostoru před domem, ze kterého stavba působí až odtažitě, když se s pomocí zdí vymezuje vůči protilehlým budovám sousedů.

Do zahrady se odtud sestupuje po schodišti. Dům totiž stojí na svažitém pozemku a jeho masa se postupně přelévá z nejvyššího bodu až do spodní části. Do zahrady se tak atrium otevírá svou jednou stranou.

Dům je tak na jednu stranu ke svému okolí chladný a vystavuje mu holé zdi. Nabízí však i útulné zázemí pro rodinný život a otevírá se zeleni v zahradě. Díky velkoformátovým oknům, která v mnoha případech slouží i jako dveře, je navíc plný světla a vzdušnosti, což by se nemuselo na první pohled zdát.

Prostřední část slouží coby společenský prostor. Nachází se zde obývací pokoj s kuchyní a jídelnou. Interiéry jsou strohé, pracují s čistotou linie, stěrkou a přiznaným betonem, jehož šeď zdobí stropy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V delším z bočních křídel se nachází chodba, ze které se vchází do ložnice, koupelny a dalších pokojů. Zajímavostí je, že sem světlo přichází skrze řadu světlíků v betonovém stropu.

Protilehlé křídlo se schodištěm je kratší, díky čemuž by tak dům teoreticky neměl z ptačí perspektivy naplňovat podobu perfektního písmene U. Přesto se tak děje, a to díky betonovým arkádám, které jej propojují s venkovní kuchyní a stávají se mezihrou zahrady a hmoty domu.