Indiana Jones s tváří Harrisona Forda vyjde jako hra. Bičovat nácky a luštit hádanky budete ještě letos

Charismatický hrdina z hlavy filmaře George Lucase se po více než deseti letech představuje v nové videohře.

Michal MančařMichal Mančař

indiana-jones-bethesda-01

Foto: Bethesda

Tvář Harrisona Forda k Indianu Jonesovi prostě patří a The Great Circle nebude výjimkou

0Zobrazit komentáře

Tá ta da tá, tá ta dá… Slyšíte ty trumpety? To je přece ústřední melodie z Indiany Jonese! Pěkně si ji začněte prozpěvovat, protože nejslavnější archeolog všech dob se vrací – nikoliv však v novém snímku, ale v nové videohře. Indiana Jones and the Great Circle vyjde ještě letos a první trailer dává naději, že Indy ještě nepatří do muzea.

„Napříč dějinami lidstvo vybudovalo několik míst nebývalého duchovního významu. Pokud byste tyto stavby umístěné po celém světě spojili čarou, dostanete dokonalý kruh…“ No nezní vám to jako Indiana Jones? Samozřejmě že ano. Profesor, archeolog a akční hrdina vždycky k dějinnému dobrodružství přidával pořádnou špetku nadpřirozena. Chystaná hra Indiana Jones and the Great Circle nebude jiná.

The Great Circle je dějově umístěn mezi Dobyvatele ztracené archy a Poslední křížovou výpravu a hráče zavede na rozmanitá místa od vrcholků Himálaje přes thajské džungle a egyptské pouště až po Vatikán. Po celém světě bude Henry Walton „Indiana“ Jones junior bojovat s fašisty – oblíbený bič samozřejmě nechybí – či se kolem nich plížit, když hrubá síla nestačí. Ale i řešit hádanky a objevovat tajemství historická i mystická.

Indiana Jones and the Great Circle vyjde ještě letos na Xbox a PC, k dispozici bude už v den vydání na předplatném Game Pass. Hra je viděná z vlastního pohledu, jen v některých pasážích ho vystřídá perspektiva třetí osoby. Pod vydavatelem Bethesda a ve spolupráci s Lucasfilm Games ji tvoří studio MachineGames. To bude herním fanouškům dobře známé coby autor moderního restartu slavné série Wolfenstein s podtituly The New Order a Youngblood, kdy především ta úplně první byla nesmírně povedená.

Titulní hrdina je jednou z ikonických rolí Harrisona Forda, který jej naposledy ztvárnil ve filmovém Indianu Jonesovi a nástroji osudu, který byl zábavný, ale jehož konec byl šílený. Ve videoherní novince zůstane ústřední postavě Fordova tvář, hlas mu však propůjčí známý videoherní dabér Troy Baker, mimo jiné Joel z playstationového hitu The Last of Us.

Indiana Jones se zrodil stejně jako Star Wars v hlavě George Lucase a kromě pětice filmů (a seriálu o mladém Indym) býval i oblíbeným námětem pro videohry. Jenže ta poslední, Indiana Jones Adventure World, vyšla už v roce 2011 a šlo o nenáročnou mobilní záležitost. The Great Circle tak bude velkým videoherním návratem k silné tradici více než dvacítky titulů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Adventura Indiana Jones and the Fate of Atlantis z roku 1992 platí za jednoho z nejmilovanějších představitelů žánru. Kromě skutečných stavebnic dostal Indy i kostičkovou herní podobu LEGO Indiana Jones: The Original Adventures. Jednadvacet let starý Indiana Jones And The Emperor’s Tomb se dokonce podíval do Prahy. A už v osmdesátých letech stvořil textovou hru Indiana Jones a Chrám zkázy český filmový publicista František Fuka.

Herní novinky od Xboxu

Nový Indy se představil během prezentace Xbox Developer Direct 2024, která ukázala i další tituly směřující nejen na konzoli od Microsoftu. Nabídla například potvrzení premiéry Hellblade 2: Senua’s Saga. Pokračování nesmírně nápadité hry, v níž se psychologický horor mísí se severskou mytologií, vývojáři z Ninja Theory naplánovali už na 21. května.

Oceňovaní tvůrci her na hrdiny ze studia Obsidian zase přiblížili datum vydání Avowed, svého RPG viděného z pohledu první osoby a zasazeného do světa skvělých Pillars of Eternity. Square Enix přidal novinky o nejnovějším díle své fantasy série Visions of Mana, tým Oxide Games složený z někdejších vývojářů Civilization odhalil více detailů o své historické strategii Ara: History Untold.

Haló, tady Londýn! LEGO představilo stavebnici slavného symbolu Británie, červené telefonní budky

Sice si z ní nezavoláte, ale stejně je to budka telefonní – kromě dekorace vašeho domova poslouží i jako stojánek na mobil.

Michal MančařMichal Mančař

budka-lego-boxed

Foto: LEGO

Jako výhled na Londýn. LEGO u příležitosti 100 let vzniku ikonické červené budky představilo novou stavebnici

0Zobrazit komentáře

Udělejte si místo v poličce, LEGO představilo další parádní sběratelský kousek. Ale tentokrát to není spojení plastových kostek a filmového fenoménu. Kdepak, tentokrát je to fenomén takřka celosvětový. Je to červená telefonní budka, spolu s dvoupatrovým autobusem a královskou rodinou jeden z nejslavnějších symbolů Velké Británie.

Jestli jste někdy navštívili Londýn či jiné britské město, nejspíš jste si ji sami vyfotili. Případně domů poslali pohlednici s jejím motivem. Telefonní budka v nepřehlédnutelném barevném provedení je s ostrovním královstvím spojená podobně těsně jako Beatles nebo David Beckham. Teď navíc slaví krásné výročí, přesně před sto lety ji sir Giles Gilbert Scott navrhl. Narozeniny budky nyní novou sběratelskou stavebnicí připomíná i LEGO.

Jednatřicet centimetrů vysoký model tvoří 1 460 kostiček, vedle budky samotné (buď s devadesátkovým, nebo s ještě víc old school telefonem s otočným číselníkem) postavíte i pouliční lampu, květináče a část plotu. Ty nejenže vyvolávají dojem scény z Londýna, ale poslouží i praktickému účelu. Drátové telefony už totiž pro nás jsou podobná minulost jako telefonní budky, ale mobilní telefon máme prakticky každý – a právě jako stojánek pro mobil LEGO novinka poslouží.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skutečná předloha stavebnice vznikla už v roce 1924 v soutěži o nové telefonní budky. Do té doby používaná budka s označením K1 se totiž nezamlouvala Londýňanům. Úřady tak hledaly náhradu. Mezi návrhy se porotě nejvíce líbil ten od sira Gilese Gilberta Scotta. Ten ji přitom původně neplánoval natřít na dnes už ikonickou červenou barvu.

Scottův návrh počítal s kovovým exteriérem a modrozeleným vnitřkem. Komise, která jeho designu přiřkla vítězství, nicméně rozhodla o rudé variantě, a od roku 1926 začaly po ostrovech růst kovové budky K2. Mimochodem, Scott je proslavený nejen díky nim, ale i další britskou ikonou – elektrárnou Battersea. Také ta se v minulosti dočkala zpracování v LEGO podobě.

Kostičkifikačním procesem prošlo díky designérům společnosti LEGO už několik podobně ikonických budov či produktů průmyslu. Přímo v Česku například vznikají stavebnice Eiffelovy věže i Titaniku. Dánská společnost také nedávno sběratelům představila slavný Orient Express anebo svou verzi ikonického fotoaparátu Polaroid.

LEGO nicméně kombinuje kostky nejen s historickými ikonami, ale i s popkulturními značkami. Nedávno takto vydalo třeba sídlo Avengerů od Marvelu či ornitoptéru ze sci-fi Duna. Případně stavebnici elfího sídla Roklinka z Pána prstenů, kde najdete kromě hrdinů v čele s Bilbem Pytlíkem i temného pána Saurona.

To legobudka je o něco méně velkolepý produkt než gigantický fantasy set, ale rozhodně není o nic méně ikonická. Navíc to znamená i výrazně příznivější cenu. Červenou telefonní budku pořídíte už od 4. února na e-shopu LEGO za 2 799 korun. Ani kvůli tomu nemusíte letět do Británie. Nebo někam volat.