Indie začne danit příjmy z kryptoměn. Chystá se tím i na spuštění vlastní digitální měny
Salvador je dost možná nejzářnějším příkladem, jak na celostátní úrovni integrovat kryptoměny do každodenního života svých obyvatel – už půl roku využívá totiž malý středoamerický stát bitcoin coby oficiální platidlo. Na chuť digitálním měnám ale postupně přichází čím dál více zemí, nově také Indie. Ta oznámila, že spustí svou vlastní kryptoměnu, která by měla snížit její závislost na hotovosti. Spolu s ní přijdou ale i nové daně.
Plány dnes oznámila indická ministryně financí Nirmala Sítarámanová. Dodala, že spuštění státní digitální měny proběhne v příštím roce a ministryně si od ní slibuje nejen snížení závislosti na hotovosti, ale také levnější a efektivnější měnovou správu. Zčásti tak reaguje na kryptoměnový boom, který v druhé nejlidnatější zemi planety probíhá. Dle odhadů drží indičtí investoři v kryptoaktivech přes 115 miliard korun.
Součástí záměru je ale i zavést nový daňový systém, který by příjmy z převodu jakýchkoliv virtuálních digitálních aktiv (včetně NFT) zatížil nejvyšší daňovou sazbu – 30 procenty. Vláda se totiž obává, že kryptoměny mohou už ze své povahy sloužit například pro praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Proto rozhodla o takto vysoké sazbě.
„Zavedení digitální měny centrální banky bude velkým impulsem pro digitální ekonomiku. Digitální měna také povede k efektivnějšímu a levnějšímu systému správy měny,“ uvedla Sítarámanová. Nové Dillí, hlavní město Indie, navíc v oficiálním prohlášení zmínilo, že se s jeho kryptoměnou bude zacházet stejně jako s bankovkami.