Inflace přivádí k investování více lidí. Crowdfunding Fingood chce letos profinancovat 650 milionů

Lidé začali přemýšlet, jak co nejlépe ochránit peníze před inflací, hlásí český Fingood. Aby zaujal širší veřejnost, snižuje výši minimální investice.

Peter BrejčákPeter Brejčák

vit4-min

Foto: Fingood

Vít Endler, ředitel platformy Fingood

Český Fingood provozuje crowdfundingovou platformu, přes niž se mohou i drobní investoři společně skládat na jednu investiční příležitost. V loňském roce zdvojnásobil počet lidí, kteří přes crowdfunding do úvěrů pro firmy společně proinvestovali téměř 250 milionů korun. Letos se má tato částka navýšit na 650 milionů, čímž by platforma překonala magickou hranici jedné miliardy celkově profinancovaných prostředků.

„Loni jsme vyrostli o více než 650 procent, letos plánujeme vyrůst procentuálně ‚pouze‘ o 250 procent. Chceme ovšem překročit hranici jedné miliardy korun zprostředkovaných úvěrů, což znamená tento rok zafinancovat 650 milionů korun. K cíli máme dobře nakročeno, což potvrzuje první kvartál, kdy jsme zafinancovali projekty za 150 milionů,“ popisuje Vít Endler, ředitel Fingoodu. Ten loni změnil majitele a 95 procent v něm drží skupina Alcor Investments Tomáše Peška.

I když se přes platformu v prvním kvartálu profinancoval větší objem úvěrů, než původně plánovala, Endler přiznává, že negativní dopad na chování investorů měla invaze Ruska na Ukrajinu. Většina z klientů v únoru a březnu snížila objem investovaných peněz, zároveň došlo k poklesu množství registrací nových investorů.

„V lednu jsme měli přes 400 nových investorů, v březnu jich bylo jen 120. Teď už vidíme oživení, lidé začali přemýšlet, jak co nejlépe ochránit peníze před inflací,“ popisuje Endler s tím, že kromě nejistoty způsobené válkou a inflací mají lidé na investování menší objem peněz například i kvůli rostoucím splátkám hypoték.

fingood-team-3-min

Foto: Fingood

Tým platformy Fingood

V době, když zažíváme dva protichůdné efekty – kdy obecně zájem o investování roste, avšak lidé mají na investice menší objem prostředků – se Fingood rozhodl svou platformu zpřístupnit širší veřejnosti a snížil minimální částku potřebnou na jednu investici na tisíc korun. Horní limit stanoven není. „Jsme demokratická platforma, kde peníze může zhodnotit opravdu každý,“ popisuje tento krok Endler.

Chuť investovat do velké míry přitom ovlivňují úrokové sazby, které Česká národní banka nedávno zvýšila na 5,75 procent, což je nejvyšší úroveň od roku 1993. A i když na pozici guvernéra ČNB od června zasedne kritik zvyšování sazeb Aleš Michl, současná bankovní rada je pravděpodobně ještě dále navýší. To na jedné straně zdražuje bankovní úvěry firmám, na druhé straně přináší vyšší výnosy pro investory.

„U všech úvěrů se pohybujeme nad devíti procenty a v některých případech je to přes deset procent. Výnos je navíc ‚zamčený‘, v jeho výši se neodrážejí žádné výkyvy na trhu, což je do budoucna výhoda. Když nyní zainvestuju za deset procent, vím, že budu mít takový výnos, ať se na trhu děje cokoliv,“ přibližuje Endler.

„Na rozdíl od dluhopisů je 70 procent našich investic zajištěno zástavou nemovitého majetku. Dalších 20 procent tvoří zástava movitého majetku a zbývajících 10 procent je zajištěno ‚papírovým zajištěním‘ v podobě notářského zápisu a směnky. To dává našim investorům jistotu. Když k tomu připočteme garantovaný výnos 7 až 12 procent, dostaneme velice lákavý investiční nástroj,“ doplňuje šéf Fingoodu.

V letošním roce platforma chystá několik produktových novinek, jež mají investování zjednodušit. Jednou z nich je investorská peněženka, díky níž lidé nebudou muset využívat přísliby jako nyní. Prostředky místo toho budou mít na svém účtu s možností poukazovat je. Tím by se měla zvýšit rychlost investování i poskytnutí peněz firmám.

Další velkou novinkou má být od začátku příštího roku také možnost automatického investování, kdy klienti nebudou muset sami studovat rostoucí počet analýz firem, ale automatizovaný systém bude investovat podle jimi zvolených preferencí.

„Také jednáme s Českou národní bankou o podobě crowdfundingové licence, která má začít fungovat od listopadu 2022. Licence by nám umožnila zahraniční expanzi, kterou plánujeme na rok 2023,“ dodává Endler. Odkazuje tak na novou regulaci Evropské unie, o níž jsme psali v našem Průvodci začínajícího investora. Legislativa harmonizuje pravidla pro provozování crowdfundingů napříč kontinentem, což přinese standardizaci a vyšší míru jistoty investorům i firmám.

Partnerem článku je Fingood. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Rubriku Investice podporujíxtb-retinajet-investment_logo_srgbjt-bankaamundi