Influenceři a experti se spojili a sestavili návod pro učitele i mládež, jak pochopit fenomén AI

Projekt GeneraceAI chce interaktivní a hravou formou seznámit mladé lidi s tím, co to je a jak fungují nástroje jako ChatGPT a čeho se vyvarovat.

Luboš KrečLuboš Kreč

svataba

Foto: archiv Svatopluka Barka

Influencer Svatopluk Barek

0Zobrazit komentáře

Svatopluka Barka sleduje na TikToku 400 tisíc mladých lidí, další desítky tisíc jich oslovuje na YouTube, Instagramu či X, znají jej pod nickem Svataba. Teenagery pravidelně upozorňuje na vývoj situace na Ukrajině, utahuje si z politiků, komentuje technologické trendy. A hodně se věnuje i fenoménu umělé inteligence. „Když jsem viděl, jaké společenské pozdvižení způsobilo ChatGPT, došlo mi, že teď je ten čas o tom začít lidi informovat, že se fakt začíná něco dít a nám nesmí ujet vlak,“ vypráví, jak vznikl vzdělávací projekt #GeneraceAI, který se začíná šířit po českých školách a mezi studenty a jejich rodiči.

Do projektu, který má za cíl hravou a názornou formou, třeba pomocí soutěže, videí nebo kvízů a interaktivních prvků, seznámit teenagery s dynamickým děním na poli vývoje umělé inteligence, se mu postupně podařilo natáhnout jak další influencery, tak známá byznysová a expertní jména.

Partnerem se stala Česká spořitelna, za vývojem portálu a learning designem stojí společnost Educasoft, odbornými garanty a konzultanty jsou mimo jiné Tomáš Mikolov, Eva Nečasová, Jan Romportl nebo Michal Pěchouček. Co se zapojených influencerů týče, s kurzem pomáhají Lukáš „Lukefry“ Fritscher, Natálie „Natyla“ Tolarová nebo Martin Rota.

„Chceme tímto projektem podat pomocnou ruku učitelům a pomoct jim téma AI přinést i do svých tříd,“ vysvětluje další klíčový muž #GeneraceAI, a to David Kudrna, který do projektu přinesl do své zkušenosti ze vzdělávacích projektů národního dosahu. „Nešlo nám ale o to, abychom jim podrobně vysvětlovali, jak technicky umělá inteligence funguje. Tohle má být spíš takový základní úvod do fenoménu, který zásadně změní to, jak vypadá a funguje společnost,“ připomíná Barek.

Idea je taková, že sadu lekcí zařadí v nějaké podobě do výuky přímo školy, respektive že je jako podklad využijí například učitelé informatiky, kteří pro vzdělávání v oblasti digitálních kompetencí hledají atraktivní způsoby.

Program sestává z pěti hlavních bloků: Úvodu do světa AI, Základních AI konceptů, Jak (ne)využívat AI, Rizika AI a Budoucnost AI. Každá část je strukturovaná tak, aby zabrala maximálně 45 minut, tedy jednu vyučovací hodinu.

„Každá kapitola začíná úvodním slovem k dané oblasti, vždy je tam alespoň jeden vstup influencera a několik vstupů odborníků. Hodně jsme se soustředili i na interaktivnost či reflexe pro ověření nabytých znalostí,“ říká Barbora Ziková z Educasoftu. Součástí projektu je i soutěž o interaktivní panel Ámos Vision pro školy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„S extrémně rychlým rozvojem umělé inteligence, respektive velkých jazykových modelů a nástrojů, které z nich vychází, potřebují školy co nejvíc podpory, aby téma mohly žákům přinášet. Je klíčové, aby mladí lidé věděli, co to je, jak to funguje, jak to ovlivní jejich život a jejich kariéru,“ zdůrazňuje Svatopluk Barek aka Svataba.

Plán pro to, aby se kurz Generace AI, který si může otevřít na počítači nebo na mobilu v podstatě kdokoli, dostal k co nejvíce lidem, má několik fází.

Webová stránka s detaily se zveřejnila v pondělí 18. března, Svataba a další influenceři budou následně na projekt nyní upozorňovat na sociálních sítích, zároveň jsou v kontaktu s řadou institucí, které jim postupně pomohou distribuovat projekt do škol.

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Umělá inteligence Googlu v iPhonech? Apple dohání konkurenci a možná zvolí cestu Samsungu

Hledání partnera v oblasti umělé inteligence naznačuje, že Apple zatím není ve vývoji na takové úrovní, jako jiné velké technologické firmy.

Jiří BlatnýJiří Blatný

timcookiphonegemini

Foto: Midjourney / CzechCrunch

Ilustrace ředitele Applu Tima Cooka podle umělé inteligence

0Zobrazit komentáře

Na začátku roku ukázal zřejmě nevyhnutelnou budoucnost mobilních telefonů Samsung, když představil hlubší zapojení systémů umělé inteligence (AI), které pomáhají třeba s upravováním fotografií nebo překladem zpráv. Očekává se, že podobný krok do světa umělé inteligence, a pravděpodobně nejen v telefonech, letos oznámí také Apple. Ten sice pracuje na vlastních modelech AI, řadu nových funkcí by mu ale mohla zajistit umělá inteligence od konkurenčního Googlu.

Apple chce systémem umělé inteligence Gemini od Googlu pohánět nové funkce, které má mít nová generace iPhonů, potažmo operačního systému, který je pohání, píše agentura Bloomberg. Představení softwarových novinek spojených mimo jiné s umělou inteligencí se očekává na tradiční vývojářské konferenci Applu letos v červnu. Kromě Googlu měl přitom technologický obr z Cupertina jednat také s další přední firmou aktuálního rychlého rozvoje generativní umělé inteligence, OpenAI.

Případná dohoda mezi Applem a Googlem by stavěla na již existujícím partnerství firem v oblasti internetového vyhledávání. Alphabet, mateřská společnost Googlu, ročně Applu platí miliardy dolarů za to, že je v jeho internetovém prohlížeči Safari výchozím vyhledávačem právě Google. Firmy ovšem kvůli tomu ve Spojených státech žaluje tamní ministerstvo spravedlnosti a je možné že by pozornost antimonopolních úřadů přitáhla i smlouva kolem spolupráce v oblasti umělé inteligence.

V lednu už chytré telefony poháněné umělou inteligencí představil Samsung, hlavní konkurent Applu na poli smartphonů. Jihokorejský technologický gigant se přitom rozhodl jít cestou, kterou by nyní mohl následovat i Apple. Samsung do značné míry spoléhá na vlastní model generativní umělé inteligence nazvané Gauss, ale prim při představování nových funkcí hrál Google, se kterým spolupracuje na řadě AI funkcí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro Google by příchod umělé inteligence Gemini na zařízení Applu znamenal možnost ukázat vlastní produkt další obrovské mase potenciálních uživatelů. Na světě je totiž aktuálně přes dvě miliardy aktivních zařízení od Applu, které by navíc představovaly jedinečný zdroj dat pro další trénování umělé inteligence Googlu. Ten přitom v rámci svého systému Gemini nedávno pozastavil možnost tvorby obrazů s osobami, protože začal generovat historicky nepřesné snímky.

Apple podle Bloombergu plánuje v iOS 18, nové verzi svého operačního systému, představit i nové funkce založené na vlastních modelech AI. Taková rozšíření se ale mají týkat jen operací, o které se stará hardware daného zařízení. Pomoc Apple hledá v souvislosti s funkcemi, které běží přes cloud a vyžadují velký výpočetní výkon, jako je tvorba obrazů nebo generování textu. Stejný přístup zvolil také Samsung.

Snaha Applu najít v oblasti generativní umělé inteligence partnera tak možná ukazuje, že firma samotná zatím v tomto směru není tak silná. Apple vlastní velký jazykový model, tedy systém, který pohání programy generativní AI, testuje od začátku minulého roku. Podle zaměstnanců, se kterými mluvila agentura Bloomberg, ale ve srovnání s konkurencí zaostává, a proto se spojení s jinou firmou zdá jako logická cesta.