Inovace, která zjednodušuje odběry krve. V Česku speciální „světýlko“ používá soukromá klinika

Jeden vpich, jeden odběr – to je cíl, k němuž směřují na klinikách Canadian Medical. A pomáhá jim s tím zařízení s jednoduchým, ale efektivním principem.

translite

Foto: Veinlite

Žilní prosvěcovač značky Veinlite používají při odběrech krve na soukromých klinikách Canadian Medical

Kdo už má nějaký ten odběr krve za sebou, dost možná zažil situaci, kdy z žíly nic neteče, protože je moc slabá nebo v ní není dost krve, a odběr se musí opakovat. Zbytečná bolest, rozpíchané obě ruce a ráno modřiny v loketní jamce. A když se k tomu přidá některý z faktorů zhoršujících viditelnost žil, někteří pacienti už dopředu vědí, že jejich odběr nebude příjemná záležitost. Existuje však inovativní zařízení, které žíly najde s výrazně vyšší přesností.

Žilní transiluminátor Veinlite, za kterým stojí americká technologická společnost Translite LLC, v Česku nově používají všechna odběrová centra Canadian Medical i jeho pracoviště jednodenní péče a dermatologické centrum. „Veinlite v současnosti využíváme na osmi klinikách v Praze a Brně, navíc plánujeme jeho rozšiřování i do pediatrie a dalších odborností,“ uvádí Gabriela Šimonová, manažerka kvality Canadian Medical odpovědná za vedení systému managementu kvality a přípravu na externí audity.

Veinlite zvyšuje úspěšnost odběru v porovnání s klasickou metodou, kdy se zdravotní sestra musí spolehnout jen na svůj zrak. „Přístroj snižuje počet neúspěšných pokusů o odběr u problematických pacientů se slabou žilní strukturou, tmavším tónem pleti nebo čím dál častějším tetováním v místech odběru. Úspěšně ho využíváme i pro pacienty vyššího věku nebo trpící obezitou,“ vysvětluje Gabriela Šimonová. Její slova potvrzují randomizované studie výrobce, kde odběry s Veinlite dosáhly 93procentní úspěšnosti oproti 72 procentům u klasické metody.

Přístroj funguje na jednoduchém principu prosvícení kůže speciálním prstencem oranžových a červených LED diod, v jejichž světle se žíly mění na výrazné tmavé čáry. Jemným tlakem na prstenec dochází k vypnutí kůže a prohnutí žíly, díky čemuž se snadněji zavede jehla otvorem v těle zařízení. Na klinikách Canadian Medical používají model Veinlite Transilluminator LED+ s nástavcem pro odběry u dětí. Existují i varianty určené pro záchranáře, novorozence nebo speciálně upravená verze s 32 diodami pro cévní kliniky, kde je potřeba větší zobrazovací plocha, například při sklerotizaci žil.

Po zavedení přístroje do praxe díky jeho unikátním vlastnostem začala jeho obliba mezi zdravotníky stoupat. „Přístroji říkáme jednoduše světýlko a používáme ho mnohem častěji, než jsme původně předpokládali. Pro zdravotní sestry je obrovskou úlevou nemuset znovu opakovat odběr, protože to je nejen pro klienta, který samozřejmě cítí bolest, ale i pro nás velmi stresující situace. Pacienti jsou velmi zvědaví – a než jim vysvětlíme funkci světýlka, obvykle si ani nevšimnou, že odběr už probíhá a zkumavka je plná,“ hodnotí fungování Veinlite Soňa Kuncová, vrchní sestra z kliniky Canadian Medical v Brně.

Zařízení úspěšně používá i dermatologické centrum pražské kliniky Pankrác House ze sítě Canadian Medical, kde prosvícení žilního okolí kožních útvarů nejen před chirurgickými a kosmetickými zákroky pomáhá lékařům předcházet zbytečnému zásahu do nejprokrvenější zóny při odstraňování kožních útvarů.

CC Native

Partnerem článku je Canadian Medical

Rubriku Zdraví podporujíeuc-logo