Inovace ve stablecoinech. Ethena přichází se syntetickým dolarem a Binance rozdává její tokeny
Guy Young založil kryptoprojekt, který se snaží vylepšit stablecoiny. Jeho syntetický dolar USDe umí generovat i velmi slušné výnosy.
Největší pozornost v kryptosvětě poutá nejstarší a nejznámější kryptoměna bitcoin. V poslední době o to víc, když dosáhla rekordních cen. Neustále ale vznikají další projekty, které chtějí využít inovativních přístupů a možností kryptotechnologií, a to zdaleka nejen kolem bitcoinu. Řadu z nich podporuje i jedna z největších kryptoměnových burz Binance, která jim poskytuje v rámci svého programu Launchpool marketingový prostor, a navíc uživatelům de facto zdarma rozdává jejich tokeny. Nyní si vybrala společnost Ethena Labs, která přichází s unikátním syntetickým dolarem.
Pro pochopení, jak celý projekt od Ethena Labs funguje a na čem je postavený syntetický dolar USDe, který je emitovaný vůči kryptoměně Ethereum, se budeme muset ponořit do většího technického detailu. Ethena Labs založil v loňském roce Guy Young, který strávil téměř dekádu ve světě tradičních financí, kde působil v investičních bankách, hedgeových fondech či private equity společnostech. Pak se vrhl do vlastního kryptoprojektu a od předních kryptoinvestorů včetně Dragonfly či Gemini získal přes 20 milionů dolarů (přes 460 milionů korun).
Teď navíc dostane celý projekt další velkou podporu, jelikož se ukáže v rámci programu Binance Launchpool, který kryptoburza Binance vytvořila na podporu vznikajících projektů v oblasti decentralizovaných financí (DeFi). Podpora funguje tak, že Binance nový token představí svým uživatelům, kteří mohou novou kryptoměnu získat ještě předtím, než se s ní spustí oficiální veřejné obchodování. A to tím, že jí dočasně poskytnou své prostředky (buď užitkový token BNB, který je základem ekosystému služeb Binance, nebo stablecoin FDUSD) a na oplátku dostanou zdarma její tokeny.
V kryptoměnové hantýrce jde o staking a farming. Jako stake neboli vsázka se označuje to, když uživatel v rámci Launchpoolu zamkne určitý obnos v BNB nebo FDUSD. Za toto dočasné poskytnutí likvidity mu po dobu uzamčení Binance jako odměnu připisuje tokeny nové kryptoměny, a tomu se říká farming. Odměny se připisují investorům proporcionálně podle toho, jaký podíl tvoří jejich vsázka na celkovém objemu vloženého BNB nebo FDUSD do daného projektu.
V tomto případě jde o farming tokenů ENA od Ethena Labs, kterých se v Launchpoolu rozdává celkem 300 milionů (dvě procenta z celkové nabídky). Akce odstartovala na speciální stránce v sobotu 30. března a bude trvat tři dny. Přímo na Binance se pak začne obchodovat s tokeny ENA v úterý 2. dubna v 9 hodin našeho času.
Kolaterály a yieldy
A v čem je celý DeFi protokol, který v Ethena Labs staví, tak zajímavý? „Syntetický dolar je vskutku unikátní a vysoce inovativní model. Ethena synthetic dollar je navržený tak, aby byl decentralizovaný a emitovaný vůči kolaterálu v etherech. Zároveň však za využití chytrého mechanismu zahrnujícího takzvaný short-selling není závislý na jeho ceně a je odolný vůči náhlým cenovým propadům, které současné decentralizované stablecoiny musí řešit likvidacemi,“ vysvětluje Jakub Duhonský, analytik vzdělávací platformy Blockspace, která se věnuje obchodování kryptoměn.
Stablecoin je typ kryptoměny, který je navržen tak, aby měl stabilní hodnotu. Je proto vázán na jiná stabilní aktiva, jako je dolar nebo zlato. Cílem stablecoinů je snížit volatilitu obvykle spojenou s kryptoměnami jako bitcoin a ethereum. Tím se mohou stát vhodnějšími například pro každodenní transakce nebo jako uchovatelé hodnot. „Ethena Labs vsadila na model decentralizovaného stablecoinu krytého kolaterálem, v tomto případě etherem, který dále inovuje, aby byl odolný vůči výkyvům jeho hodnoty. To přináší také další výhody, mimo jiné vysokou kapitálovou efektivitu a yield,“ říká Duhonský.
Yield neboli výnos je známý termín i z tradičních financí. Ve světě kryptoměn se ale často používají jiné operace a mechanismy, které výnosy na daném tokenu přináší. Ethena generuje výnosy na dvou hlavních aktivitách. „Poté, co vůči kolaterálu ETH vydá vlastní stablecoin USDe, tak toto ETH zastakuje. Tím zabezpečuje síť Ethereum a dostává za to výnos přibližně tři až čtyři procenta ročně. Proti tomuto zastakovanému ETH pak takzvaně shortuje ETH/USD trvalé futures kontrakty. Tím zajistí, že stablecoin USDe je v každé chvíli krytý aktivy v poměru 1:1, ať už jde cena ETH směrem vzhůru, nebo dolů,“ popisuje Andrej Kalvoda, zakladatel Blockspace.
Andrej Kalvoda dále vysvětluje, že zároveň je na trhu typicky přetlak zájmu o longové pozice a kvůli tomu musí Ethena opačné straně, tedy shortařům, vyplácet průměrně kolem 0,01 procenta z velikosti pozice za každých osm hodin. Z těchto dvou typů výnosů pak Ethena shromažďuje zisky a přerozděluje je těm, kteří zastakují své USDe stablecoiny. „Aktuálně je zhodnocení zastakovaného USDe zhruba třicet až padesát procent ročně, což je možné díky tomu, že Ethena zefektivňuje trh. Výnos ale může kolísat v závislosti na podmínkách na trhu nebo dle množství zastakovaných USDe,“ dodává Kalvoda.
Sám zakladatel Blockspace považuje Ethena Labs a její protokol za největší inovaci na poli stablecoinů za několik poslední let. Zároveň ale upozorňuje, že stejně jako v jakémkoliv jiném DeFi projektu jsou i zde značná rizika, například ve fungování a bezpečnosti chytrých kontraktů. „Ethena má renomované audity a toto riziko nepovažuji za vysoké, ale nemá zatím takzvaný časový test. Cokoliv nového a inovativního, ale zatím neotestovaného v praxi může skrývat rizika,“ připomíná Jakub Duhonský.
Bez rizika není ani sázení spekulantů na pokles ceny etheru, ale pro tento případ si Ethena odkládá část zisků do fondů jako pojistku proti takové situaci. V rámci Binance Launchpoolu se bude rozdělovat zmíněných 300 milionů tokenů ENA, přičemž čtyři pětiny z nich půjdou uživatelům, kteří vloží tokeny BNB, zbylá pětina těm, kteří vloží stablecoiny FDUSD. Z pohledu rizik je v rámci celého podpůrného programu klíčové, že uživatelé získají vždy veškeré prostředky vložené do Launchpoolu zase zpět.
„Uživatelé nemohou přijít o své BNB, ty jim patří a mohou je kdykoliv vybrat. Riziko ztráty BNB tedy neexistuje,“ potvrzuje Ondřej Pilný, regionální šéf Binance v Česku. Binance tímto způsobem projekty podporuje, protože si tím může zajistit větší objem obchodování na své platformě, což je spojeno i s některými poplatky. Jedinou nejistotou pro investory je riziko změny ceny tokenu BNB a případné nezhodnocení odměny, v tomto případě tokenu ENA, pokud jeho cena nebude růst.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.