Inovativní oděvní startup Vollebak vytvořil tričko protkané uhlíkovými vlákny. Je díky tomu extrémně odolné

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

vollebak-carbon-shirt

Foto: Vollebak

Triko z uhlíkových vláken od Vollebaku

0Zobrazit komentáře

Britský Vollebak patří k nejinovativnějším oděvním startupům na světě. Futuristický design svého oblečení kombinuje s nejnovějšími technologiemi a součástí jeho nabídky jsou i bizarnosti jako „Bunda 50 000 př. n. l.“ nebo „kalhoty na 100 let“. Nyní spouští prodej „nezničitelného“ trička vyrobeného z uhlíkových vláken.

Vollebak bratři Nick a Steve Tidballovi založili před třemi lety a začali do světa vypouštět jeden zajímavý produkt za druhým v čele s bundou obsahující grafen, druhý nejpevnější známý materiál na světě, který má úžasné izolační schopnosti a je extrémně lehký.

První tričko značky Vollebak se objevilo v roce 2017 a – dokonale naplňujíc filozofii startupu – samozřejmě obsahovalo 100 tisíc keramických destiček, tedy takových, jaké se používají na Mezinárodní vesmírné stanici pro ochranu před extrémními podmínkami ve vesmíru.

vollebak-carbon-shirt31

Foto: Vollebak

Detail spletených uhlíkových vláken

Nyní se pozornost designérů obrátila z vesmíru do středu žárovky, nové tričko totiž obsahuje celkem 120 metrů uhlíkového vlákna, které se původně používalo v žárovkách pro vedení elektřiny světla. O několik dekád později si vědci uvědomili odolnost tohoto materiálu a začal být využíván také pro zvýšení odolnosti vnitřních součástek výbušných raket a listů kompresorů tryskových motorů.

Triko Carbon Fibre T Shirt má všechny klasické vlastností vysoce kvalitního sportovního oblečení – při 170 gramech je velmi lehké, elastické a dobře pohlcuje vlhkost (pot). Na dotek je chladné, jemné a hladké – 36 % jeho složení tvoří elastan. To může být v dnešní době problematické, jelikož se nejedná o biodegradovatelný materiál, Vollebak ale volbu obhajuje mnohem delší životností oproti klasickému kusu oblečení.

vollebak-carbon-shirt2

Foto: Vollebak

Díky elastanu je tričko pružné a díky uhlíkovým vláknům pevné

120 metrů uhlíkových vláken, kterými je tričko protkané, má totiž atomární strukturu pětinásobně pevnější než ocel. Ta je podobná jinému už zmíněnému odolnému materiálu, grafenu, a snese tedy mnohem vyšší úroveň namáhání v tahu než materiály používané pro výrobu například hřídelí motorů.

Uhlíková vlákna jsou samozřejmě známá zejména v podobě charakteristického kosočtvercového vzorce, u něj se ale jedná o obohacení plastového základu pro vytvoření zesíleného polymeru. Výsledkem takového procesu je pevný materiál, designéři trička tedy aplikovali jiný postup.

manifesto-smichov-big-min

Přečtěte si takéV Praze se otevřelo druhé Manifesto. Letní gastronomická oáza láká na pivo, exotické kuchyně i kulturuV Praze se otevřelo druhé Manifesto. Letní gastronomická oáza láká na pivo, exotické kuchyně i kulturu

Jednotlivá uhlíková vlákna jsou tenčí než lidský vlas a mohou být spletena dohromady do velice pevné a odolné příze. Jediná nit obsahuje tisíce vláken a výrazně posiluje oblečení, do něhož je vpletena. Výsledkem je tričko, které se jen tak neroztrhne a je vysoce odolné vůči otěru.

vollebak-carbon-shirt4

Foto: Vollebak

Do celého trička je vpleteno celkem 120 metrů uhlíkového vlákna

To jednak znamená, že chrání kůži před podrážděním nebo poškrábáním, a jednak že samotný kus oblečení vydrží ve své původní podobě velmi dlouho. Trička vyrobená z tradičnějších materiálů dříve nebo později vždy začnou jevit čím dál tím výraznější známky opotřebení v namáhaných místech – například na ramenou nebo ve spodní části zad, kde při nošení batohu probíhá nejvíce pohybu. Tento pohyb se přirozeně přenáší i na kůži a odírá ji.

Nové tričko Vollebak by tomu mělo spolehlivě odolávat po velice dlouhou dobu. Velký zájem o unikátní triko nicméně předčil očekávání výrobců, a tak jsou aktuálně v e-shopu Vollebaku k dispozici jen nejmenší velikosti. Brzy by nicméně měly být naskladněny i další velikosti. Triko z uhlíkových vláken stojí 105 eur (2 700 korun).

vollebak-carbon-shirt-bulb

Foto: Vollebak

Uhlíkové vlákno se dříve používalo v žárovkách

CzechCrunch Jobs