V Praze se otevřelo druhé Manifesto. Letní gastronomická oáza láká na pivo, exotické kuchyně i kulturu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

manifesto-smichov-big-min
0Zobrazit komentáře

Bazén, lehátka, zelená zahrada, tankové pivo, limonády, koktejly a exotická kuchyně. V Praze na Smíchově se otevřel druhý gastronomicko-kulturní market Manifesto, který proměnil dlouho nevyužité místo blízko rušného Anděla v letní oázu plnou zábavy a jídla.

Na dvoře u smíchovského secesního Národního domu dříve parkovala auta, avšak ještě předtím šlo o místo, kde to žilo smíchovskými komunitními akcemi. A právě toho se chytil Martin Barry, zakladatel Manifesta, který chce znovuobjevit půvab historického místa a vdechnout mu nový, dočasný život. Majitelem místa je totiž Torino Praga Invest, které chystá jeho celkovou rekonstrukci.

„Snažíme se inovovat a vyvolat hlubší změnu. Chceme přetvořit nevyužitá místa, přinášet unikátní gastronomické zážitky, zlepšovat kvalitu života ve čtvrti, kde se nacházíme. A také předefinovat retail, jehož tradiční podoba je v podstatě tonoucí odvětví,“ vysvětluje americký podnikatel Martin Barry, který dlouhodobě žije v Česku a vedle Manifesta stojí také za organizací reSITE.

manifesto-smichov3-martin-barry-min

Foto: Manifesto

Martin Barry, zakladatel Manifesta

Stejný scénář tak probíhal i loni u vzniku prvního Manifesta, které se otevřelo na volném prostoru u autobusové zastávky na Florenci poblíž Masarykova nádraží. V následujících letech se tam chystá stavět obří kancelářský a obchodní komplex Penta, nicméně do doby, než stavební práce začnou, ho obsadilo právě Manifesto.

Tankové pivo a exotické pokrmy

Koncept, ve kterém se snoubí gastronomie s kulturními akcemi, si Pražané i turisté z celého světa rychle oblíbili, a tak Martin Barry vyhlásil velké expanzní plány. Na ně získal i prostředky od Rockaway Jakuba Havrlanta a první vlaštovkou je druhé Manifesto na Smíchově. Národní dům se nachází na náměstí 14. října a Manifesto tu tentokrát vydrží jen do zimy, pak se přestěhuje na jiné místo Prahy 5.

Návštěvníci se mohou těšit na podobný zážitek jako na Florenci, který bude postaven na kompletně bezhotovostním platebním systému, takže bude možné platit pouze kartou. Vše bude ovšem zasazeno do trochu jiného prostředí, které vybavilo uznávané architektonické duo Chybík + Krištof. Mělkou vodní plochu uprostřed doplní zeleň tvořená stovkami květináčů s bambusem, chmelem a popínavými rostlinami.

manifesto-smichov5-min

Foto: Manifesto

Manifesto Smíchov

Chmel tu bude i proto, že bude ve smíchovském Manifestu kladen ještě větší důraz na pivo. Tankové pivo od Plzeňského prazdroje doplní pivní speciály Vinohradského pivovaru, který s Manifestem spolupracuje již na Florenci. Chybět nebudou ani různé bio limonády, bublinkový bar a oblíbené podniky, které lidé již z Manifesta znají, ale i noví nájemníci. Koncept je postaven tak, že se s tradičním českým pivem bude kombinovat exotická kuchyně.

Vedle gastronomie pak Manifesto chystá i na Smíchově živá hudební vystoupení, talk shows nebo filmová promítání a Plzeňský prazdroj tu bude pořádat školy čepování piva. Novinku si pak Martin Barry se svým týmem připravil i v placení. To bude, jak již bylo zmíněno, opět bezhotovostní, ale do provozu se dostanou nové platební terminály, které Manifesto vyvinulo ve spolupráci se svým dlouhodobým partnerem, Mastercard.

martin_smrz-min

Přečtěte si takéJunior Achievement už přes 100 let učí studenty podnikat. V Česku jím prošli zakladatel Socialsharks i pražský primátorJunior Achievement už přes 100 let učí studenty podnikat. V Česku jím prošli zakladatel Socialsharks i pražský primátor

„Nový terminál umožní přidat i bezhotovostní spropitné, pokud si jej podle hostů zasloužíme, a mohou si vybrat výši podle svého uvážení. Terminály integrují i tiskárnu a interaktivní obrazovku otočenou k zákazníkovi. Vedle ní bude fungovat miniaturní scanner, sloužící k procesování plateb z předplacených karet. To je nový produkt, jenž vylepší zkušenost hostů v Manifestu a brzy se rozšíří mezi běžné návštěvníky,“ vysvětluje pro CzechCrunch Martin Barry.

manifesto-smichov2-min

Foto: Manifesto

Manifesto Smíchov

Předplacené karty bude možné jako digitální karty uložit do mobilu a dobíjet na nich kredit. „Bude sloužit pro skupiny při uzavřených eventech, bude možno pořídit si ji jako dárkovou kartu, anebo třeba používat spolu s rodinnými příslušníky,“ doplňuje Barry.

Původním povoláním krajinářskému architektovi záleží vedle moderních technologií také na udržitelnosti. Proto jsou obě lokality Manifesta i sídlo firmy na Národní třídě nově poháněny výhradně energií z obnovitelných zdrojů od společnosti Nano Energies.

Smíchovské Manifesto, které je otevřeno od pátku 19. července a uzavře se ke konci roku, je prvním krokem v rámci velké expanze, které Martin Barry plánuje. V pokročilé fázi jednání je již několik dalších lokalit, které by se měly otevřít v průběhu příštího roku, přičemž některé by měly být v zahraničí.

manifesto-smichov1-min

Foto: Manifesto

Manifesto Smíchov