Institut Ivany Tykač přibírá k Marku Prchalovi a spol. Jonáše Čumrika. Chtějí oslovit mladou generaci

Jonáš Čumrik zažil jako Johny Machette úspěšnou kariéru v hudbě i jako influencer. Teď bude pomáhat v institutu Solvo Ivaně Tykač s generací Z.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jonas-cumrik-solvo

Foto: Solvo

Jonáš Čumrik (uprostřed) s experty institutu Solvo

0Zobrazit komentáře

Pokud chcete posilovat potenciál žen v české ekonomice a společnosti, musíte do debaty zapojit i tu nejmladší generaci. Proto se podnikatelka Ivana Tykač rozhodla posílit řady svého institutu Solvo, jehož poradní sbor nově rozšíří jako expert na mladou generaci Jonáš Čumrik. Dvaatřicetiletý rodák z Třebechovic pod Orebem o sobě často říká, že je influencer v důchodu nebo idea maker. Právě s nápady, jak do důležitých celospolečenských debat zatáhnout i nejmladší generaci, má teď přicházet.

„Chceme namixovat naši generaci tou mladší a Jonášova expertiza je přesně to, co v našem týmu dosud chybělo,“ vysvětluje Ivana Tykač, zakladatelka Solva, která dlouhodobě poukazuje na nevyužitý potenciál žen v české ekonomice, kupříkladu v souvislosti s jejich vypadáváním z pracovního procesu během rodičovské dovolené. V rámci svého think tanku si tak dala za cíl mimo jiné změnit přístup k ženám na pracovním trhu a řešit další společenské problémy spojené s postavením žen, kvalitou dětství či výzvami umělé inteligence.

Institut založený před více než dvěma lety přitom neustále rozšiřuje svůj tým. Ředitelkou Solva je bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která problematiku rovných příležitostí, sociální a rodinnou politiku či dětská práva dlouhodobě řeší. Součástí týmu jsou také zkušení marketéři a komunikační stratégové Alexander Braun a Marek Prchal, kteří se dlouhé roky podíleli na kampaních hnutí ANO Andreje Babiše. Součástí Solva jsou jako experti také profesor Miroslav Bárta, šéf Monety Tomáš Spurný nebo investorka a podnikatelka Kateřina Havrlant.

jonas-cumrik-2

Přečtěte si takéVýlet do Číny může influencerovi u firem v budoucnu zavřít dveřeVýlet do Číny firmy nepotěší. Někteří influenceři přes léto prostě vypnuli mozek, říká Jonáš Čumrik

Součástí poradního sboru nově bude také Jonáš Čumrik. „Profesně vídám mnoho subjektů, které se snaží o něčem mladé buď přesvědčit, něco jim prodat, nebo je zaměstnat, ale vždy narazí. Nedaří se jim, a tak argumentují tím, že mladí jsou hrozní. Možnost stát se součástí Solva mi dává naději, že přineseme jasný recept nejen na to, jak vytvořit ideální podmínky pro zaměstnávání mladé generace, ale i na spoustu dalších otázek, které si kladou lidé, kteří mladé neprávem označují slovem snowflakes,“ dodává Čumrik, který do loňského podzimu působil téměř dva roky v Notinu.

Solvo chce využít jeho znalosti v oblasti komunikace, marketingu a obecně práce s mladší generací, které se Jonáš Čumrik dlouhodobě věnuje. Využívá při tom své jedinečné kariéry, kdy si tento svět osahal ze všech stran. Pod uměleckým pseudonymem Johny Machette se nejprve prosadil jako rapper a youtuber, aby se následně transformoval do role marketingové stratéga. Radil přitom největším českým značkám a v Notinu, které je největším online prodejcem parfémů a kosmetiky v Evropě, byl v pozici jednoho z největších zadavatelů online reklamy v Česku.

Důvody, proč se chce Solvo právě na generaci Z zaměřit, jsou podle jeho šéfky Michaely Marksové zřejmé: „Asi nejvíc mě znepokojuje, že se mladé ženy a mladí muži názorově oddělují a neumí spolu komunikovat. Hodně mladých mužů si přeje, aby ženy byly v domácnosti a staraly se o ně, a zastávají až protiženské pozice. Mladé ženy chtějí naopak studovat a jít do světa. Jestli to takhle bude pokračovat, nebudou se rodit žádné děti, protože se chlapci a dívky prostě nepotkají.“

Institut Solvo je vyústěním řady dalších aktivit, jimž se Ivana Tykač v posledních letech věnuje. V rámci obecně prospěšné společnosti Women for Women řeší pomoc dětem a rodinám v nouzi, zvláště pak ženám samoživitelkám, a v projektu Servis rodiny poskytuje podporu rodinám procházejícím rozvodem. Již od počátku devadesátých let podniká v realitách, má vlastní developerskou firmu, která se zabývá rekonstrukcí historických památek, developmentem malých luxusních bytových domů a pronájmy nemovitostí. Jejím manželem je jeden z nejbohatších Čechů Pavel Tykač, majitel energetické skupiny Sev.en.

Šéfové Škodovky, Partners Banky, Rohlíku a ti další. Tohle jsou nejvlivnější CEOs českého LinkedInu

Poznejte třicet šéfů a šéfek, jejichž příspěvky měly v roce 2024 na českém LinkedInu ten největší dosah. Přinášíme exkluzivní žebříček.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

linkedin-ceos

Foto: CzechCrunch

Nejvlivnější CEOs na českém LinkedInu: Tomáš Čupr, Klaus Zellmer a Petr Borkovec

0Zobrazit komentáře

Inspirují, informují, sdílejí své zkušenosti, úspěchy, neúspěchy a někdy třeba nechávají trochu více nahlédnout i do svých osobních životů. Řeč je o zakladatelích, majitelkách či výkonných ředitelích, zkrátka šéfech a šéfkách, kteří jsou aktivní a ve výsledku také vlivní na sociální síti LinkedIn. Ve spolupráci s agenturou Future Sales nyní přinášíme exkluzivní žebříček 30 osobností, jejichž příspěvky měly v roce 2024 na českém LinkedInu nejvyšší kumulativní počet zobrazení. Sledujete je také?

Žebříček ukazuje nejvlivnější šéfy a šéfky českého LinkedInu, z prvního místa ho přitom ovládá jediný cizinec v první desítce. Je jím Klaus Zellmer, předseda představenstva Škoda Auto, který začal na profesní sociální síť publikovat před třemi lety právě po svém nástupu do čela mladoboleslavské automobilky. „A je to pro mě obohacující zkušenost,“ říká nyní. LinkedIn mu prý pomáhá komunikovat přímo a autenticky s celým spektrem komunit důležitých pro Škoda Auto, od zákazníků a lídrů v oboru až po zaměstnance a partnery v dodavatelském řetězci a obchodní síti.

„Mým úkolem je vést a rozvíjet tým manažerů Škoda Auto pro naše zaměstnance a zákazníky během největší transformace v historii automobilového průmyslu. Efektivní vedení vyžaduje otevřené komunikační kanály a LinkedIn je jednou z klíčových pák pro současnou komunikaci s širokým spektrem zainteresovaných stran, interních i externích,“ vysvětluje pro CzechCrunch Klaus Zellmer. Občas přidá i třeba záběry z rodinné dovolené, ale zaručeně prý fungují hlavně příspěvky o nových modelech Škodovky.

zellmer-linkedin

Foto: CzechCrunch

Nejvlivnějším CEO na českém LinkedInu je Klaus Zellmer ze Škody Auto

Co vlastně na jeho LinkedInu poutá? „Klaus Zellmer je jediný cizinec v TOP 10. Jako CEO Škoda Auto promlouvá ke globálnímu publiku, což mu dává větší pole působnosti než lokálním tvůrcům. Téměř 50 tisíc sledujících, vizuálně zaměřený obsah publikovaný v ideální frekvenci – to vše jej opět vyneslo na první příčku v našem žebříčku,“ komentuje Jiří Jambor, spoluzakladatel agentury Future Sales.

Ve Future Sales se na LinkedIn specializují a dlouhodobě monitorují, co se na něm děje. A mezi to spadá také monitoring těch nejvlivnějších osobností, které pravidelně publikují nové příspěvky. Pro žebříček Nejvlivnějších CEOs na českém LinkedInu je přitom zásadních několik parametrů.

Daný uživatel musí podle informací na LinkedInu pracovat ve firmě, která má více než 51 zaměstnanců, musí mít jako hlavní lokalitu zvolené Česko, v daném období publikovat příspěvky minimálně tři měsíce za sebou a musí mít uvedenou pozici CEO (výkonný/generální ředitel) nebo jeho synonymum (chairman/předseda představenstva) nebo majitel/zakladatel.

linkedin-ceos2

Foto: CzechCrunch

Nejvlivnější CEOs na českém LinkedInu

Ve Future Sales takto zanalyzovali přes jedenáct tisíc unikátních profilů. Jednotlivé osobnosti jsou v žebříčku řazeni podle impresí, respektive počtu zobrazení jejich příspěvků, což vyjadřuje i jejich vliv. Počet zobrazení příspěvků se přitom počítá z pohledu šesti základních kritérií: počet sledujících, počet pozitivních reakcí u příspěvků, frekvence příspěvků, délka textu, formát postů a den publikování.

Nejvyšší kumulativní počet zobrazení měl na českém LinkedInu v roce 2024 již zmíněný Klaus Zellmer, na dalších místech se umístili Petr Borkovec ze skupiny Partners, Tomáš Čupr z Rohlíku, Josef José Kadlec z GoodCallu a Jana Jáčová z UOL Účetnictví. V první desítce jsou také Tomáš Vala ze Sika, Martin Cígler ze Seyforu, Jiří Pech z PKV, Jan Juchelka z Komerční banky a Tomáš Salomon z České Spořitelny.

borkovec-lukes-partners02

Přečtěte si takéJak Radim Lukeš a Petr Borkovec postavili svůj obří byznysJeden je jak Freddie Mercury, druhý by zatajil i mámu. Jak Pražák s Brňákem postavili obří byznys všem navzdory

Čím na sociální síti poutá spolumajitel Partners a šéf Partners Banky? „Jestli někdo na českém LinkedIn umí rýpnout do vosího hnízda a rozproudit diskuzi, pak je to Petr Borkovec. Pod svými příspěvky má největší počet komentářů v TOP 10. Jeho obsah rozhodně není ten graficky ‚nejdokonalejší‘, ale na této síti to není třeba. Je hlavně autentický, plný osobních názorů, dat a trendů,“ komentuje Jiří Jambor z Future Sales.

Borkovcovo působení na sítích má přitom i další efekty, o kterých jsme mluvili v nedávném velkém rozhovoru spolu s ním a jeho parťákem Radimem Lukešem. Ten byl původně proti, aby byl Borkovec na LinkedInu tak aktivní, ale nakonec se s tím smířil. Důvod? „Měl jsem to Petrovi za zlé, protože se vyjadřoval ke všemu, i k politice. A myslel jsem si, že to bude zbytečné a ke škodě. Nicméně v momentě, kdy Petr začal psát o našem holdingu a bankovnictví obecně, se k nám začali hlásit parádní lidé, které bychom jinak vůbec nedostali. Tohle by přes agentury nebo inzeráty asi nešlo. A tak jsme vlastně náš holding postavili i díky sociálním sítím, které si Petr získal svou otevřeností,“ popsal.

Na třetím místě v žebříčku Nejvlivnějších CEOs na českém LinkedInu se umístil Tomáš Čupr, zakladatel online supermarketu Rohlik.cz, který své sledující nechává nahlédnout do různých zákoutí rychle rostoucí skupiny působící v několika evropských zemích. „Přes 71 tisíc sledujících, obsah v angličtině a šitý na míru LinkedInu, který je plný osobních komentářů, dat, statistik, vizualizací a fotek. Tento mix vynesl Tomáše Čupra na bronzovou medaili. Zároveň dokazuje, že úspěch není jen o počtu příspěvků – za minulý rok jich měl pouze 60, což je druhý nejnižší počet v TOP 10,“ komentuje Jiří Jambor, spoluzakladatel Future Sales.

Přehled třiceti nejvlivnějších CEOs na českém LinkedInu najdete na webu CzechCrunche, stejně jako přehled nejefektivnějších šéfů a šéfek, tedy těch, kteří nepíšou tolik příspěvků, ale v průměru si je přečte nejvíce lidí. A k dispozici je také žebříček třiceti společností, jejichž zaměstnanci v roce 2024 dosáhli nejvyššího celkového počtu zobrazení svých příspěvků na osobních profilech. Výsledky žebříčku byly oficiálně vyhlášeny na letošní konferenci LiSummit, kterou pořádá linkedinový specialista Martin Hošek. Výherci si odnesli skleněné křišťálové trofeje z dílny Preciosa Trophies, kde se specializují na výrobu skleněných trofejí, ocenění a jedinečných designů na zakázku.