Internet Elona Muska budou využívat i České dráhy. V jakém vlaku se s ním setkáte?

„Na tuzemské železniční síti je ‚bílých míst‘ stále dost,“ říká šéf ČD Michal Krapinec. Národní dopravce teď spustil testování internetu Starlink.

cd-starlink-1

Foto: Škoda Transportation / Starlink / CzechCrunch

České dráhy testují Starlink

0Zobrazit komentáře

Koho nikdy nenaštvalo špatné internetové připojení ve vlaku? České dráhy (ČD) se ale snaží jít naproti co nejkvalitnějšímu signálu – a oznámily novinku, která na evropských tratích není úplně běžná. Národní železniční dopravce teď totiž zahájil testování vysokorychlostního satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX amerického miliardáře Elona Muska. Zkoušky budou probíhat po dobu tří měsíců v jedné elektrické jednotce InterPanter, která brázdí tratě z Brna do Prahy či do Olomouce.

„Věříme, že satelitní internet může představovat odpověď na otázku, jak zajistit pro naše cestující stabilní a rychlé internetové připojení i tam, kde v okolí tratí není k dispozici kvalitní signál od mobilních operátorů. Bohužel, na tuzemské železniční síti je takovýchto ‚bílých míst‘ stále dost,“ uvedl generální ředitel ČD Michal Krapinec. Pokud se prý řešení osvědčí, bude dopravce jednat se SpaceX o dodávkách Starlinku i pro další jeho vlaky.

Montáž technologie na střechu InterPanteru provedla společnost Škoda Group. ČD navíc spolupracovaly i třeba s Českým telekomunikačním úřadem, který zajišťuje měření a porovnávání dostupných rychlostí Starlinku a mobilních sítí všech tuzemských operátorů. Anténa je vyhřívaná a díky tomu prý může fungovat i v mrazivých dnech, stejně tak má vydržet rovněž teploty do 70 stupňů Celsia. Podle serveru Zdopravy stála stávající integrace půl milionu korun, služba však bude pro cestující zdarma.

Český miliardář chce v Evropě inovovat zdravotnictví. Už proto nakoupil německé, polské i britské firmy

Investiční skupina BHM Tomáše Krska rozšiřuje svůj zdravotnický holding. Nově do něj koupila německého výrobce rentgenových systémů.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-krsek2

Foto: BHM Group

Tomáš Krsek, zakladatel investiční skupiny BHM Group

0Zobrazit komentáře

Miliardář Tomáš Krsek chce hrát prim v modernizaci a digitalizaci evropského zdravotnictví. Proto prostřednictvím své investiční skupiny BHM systematicky skupuje výrobce medicínského vybavení, kterých má ve svém specializovaném holdingu Reinsberg už pět. Nyní v transakci, která by se podle informací CzechCrunche měla pohybovat řádově v desítkách milionů korun, získal německého vývojáře a výrobce rentgenových systémů Protec. V Německu nakupoval už podruhé, předtím se dvakrát vydal do Polska a jednou do Velké Británie.

„Naší ambicí je vybudovat evropského lídra v oblasti zdravotnického vybavení – skupinu, která ovlivní budoucnost zdravotní péče a bude konkurenceschopná i v globálním měřítku. Aktivně proto vyhledáváme společnosti s inovativními technologiemi a silným tržním postavením, které rozšíří naše portfolio a které zároveň budeme moci podpořit v jejich rozvoji a dalším růstu,“ komentuje nejnovější akvizici sedmatřicetiletý Jan Černý, šéf skupiny BHM a pravá ruka Tomáše Krska v jeho investičních aktivitách.

Právě do BHM spadá medicínsko-technologický holding Reinsberg Group, jehož kombinovaný roční obrat převyšuje sto milionů eur, v přepočtu více než 2,5 miliardy korun. Prostřednictvím německé společnosti Medifa působí například v oblasti operačních stolů a světel. Polské firmy Alvo Medical a Famed Zywiec zase vyrábí speciální vybavení pro operační sály včetně stolů a lůžek a britská společnost Brandon Medical, kde loni na podzim získal sedmdesátiprocentní podíl, se specializuje na zdravotnické technologie včetně chirurgických světel.

Teď do této skupiny přibývá německý Protec, který se zaměřuje na výrobu prémiových rentgenových systémů – od rentgenových stolů přes analogové a digitální přístroje až po specializovaný software. Jeho produkty přitom nacházejí uplatnění nejen v lékařské péči a veterinární medicíně, ale také v nedestruktivním testování materiálů. České skupině má tato akvizice pomoci prohloubit synergické prostředí pro další růst a expanzi.

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Rentgenové snímky podle jejích zástupců představují klíčový segment zdravotnického vybavení. „Naším záměrem je výrazně investovat do výzkumu, vývoje a obchodních aktivit společnosti Protec. Cílem je, aby se její tržby v letošním roce minimálně zdvojnásobily – aktuálně se pohybují okolo sedmi milionů eur ročně (v aktuálním přepočtu přes 170 milionů korun, pozn. red.),“ doplnil pro CzechCrunch k nejnovější akvizici šéf skupiny BHM Jan Černý.

Rentgenové systémy chce česká skupina Tomáše Krska propojovat se svými stávajícími technologiemi včetně řešení umělé inteligence od startupu Carebot, v němž drží díky dřívějším investicím podíl. Startupy jsou vedle medicíny další z aktivit třiapadesátiletého miliardáře, jehož skupina BHM řídí napříč Evropou desítky společností. Zaměřuje se také na obnovitelné zdroje, hospitality, rezidenční projekty nebo komerční nemovitosti. V poslední jmenované oblasti nedávno prodala deset nákupních center v Polsku jinému českému miliardáři Zdeňku Šoustalovi.