Internet kdekoliv a kdykoliv. Alphabet a SoftBank chtějí šířit LTE signál ze stratosféry díky dronu s obřím rozpětím
Všichni chtějí internet. Platí to jak pro uživatele, tak pro velké společnosti snažící se poskytnout připojení všude možně a samozřejmě na tom vydělat. Elon Musk, Jeff Bezos a další proto na oběžnou dráhu země posílají tisíce satelitů rozšiřujících internetové připojení i tam, kde pro to jinak není infrastruktura. Mateřská firma Googlu, konglomerát Alphabet, ve spolupráci s HAPSMobile od čínského obra SoftBank usiluje o zvýšení pokrytí mobilním signálem LTE a nyní úspěšně otestovali první dron, který to má zajistit.
Ačkoliv je internet technologií, s jejíž vysokou relevancí lze počítat daleko do budoucnosti, momentálně se stále rozvádí poněkud hrubými technikami. Musíme tak vykopat díru a natáhnout v ní kabel, jiný položit na dno oceánu a pro jiný ty připojení zase postavit celou řadu velkých vysílacích věží. Jelikož jsou taková řešení poměrně spolehlivá, jen tak je neopustíme, zároveň je ale ne vždy možné či výhodné je použít.
Proto vznikají mnohem futurističtější nápady, jak internet dostat k co největšímu počtu lidí. Pouštějí se do nich Elon Musk se Starlinkem, Bezosův Amazon s projektem Kuiper a pozadu určitě nezůstává ani Alphabet, který se startupem Loon už několik let testuje balóny se 4G. Samozřejmě ale ani zde nesmí chybět zapojení dronů. S pomocí autonomního létajícího stroje ostatně před pár dny proběhla videokonference.
Nejde přitom o žádnou plotnu se čtyřmi vrtulemi a malým vysílačem. Dron, který postavilo HAPSMobile s integrací komunikačních technologií od Loonu, naopak působí spíše jako technologicky vyspělá forma zvířecích králů nebes, albatrosů. Největší žijící ptáci s rozpětím křídel přes 3,5 metru jsou schopni za jeden let překonat i 16 tisíc kilometrů. Dron ze stratosféry poskytující 4G signál se má ve vzduchu bez přistání udržet až několik měsíců.
Z velké části je toho, podobně jako majestátní zvíře, schopen dosáhnout díky obrovskému rozpětí křídel, čítajícímu 78 metrů. Celá plocha letadla je pak pokryta solárními panely, které pohánějí desítku vrtulí i komunikační zařízení. Při svém testovacím letu se dron se jménem Sunglider pohyboval až 19 kilometrů nad povrchem Země, tedy vysoko nad komerčními lety i jakýmikoliv ptáky.