Investice do Coca-Coly v 90. letech se Buffettovi náramně vyplatila. Pomáhá začít brzy a žít dlouho, říká
Legendárnímu investorovi Warrenu Buffettovi je 92 let. Jeho Berkshire Hathaway vykázal rekordní provozní zisk, i díky Applu či Coca-Cole.
V roce 1994 do společnosti Coca-Cola investoval 1,3 miliardy dolarů. Na konci roku 2022 už měl jeho podíl hodnotu 25 miliard dolarů. Řeč je o konglomerátu Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffetta, který si loni připsal rekordní provozní zisk. Dvaadevadesátiletý Věštec z Omahy, jak se Buffettovi přezdívá, to prozradil při vyhlašování výsledků za poslední kvartál, přestože kurzové ztráty a nižší zisky z investic způsobily firmě ve čtvrtém čtvrtletí pokles. Provozní zisk i tak loni stoupl o 12 procent na 30,8 miliardy dolarů, což je v přepočtu 690 miliard korun.
Berkshire Hathaway za celý rok vykázal čistou ztrátu 22,82 miliardy dolarů (511 miliard korun) po předchozím zisku 89,8 miliardy dolarů (dva biliony korun) zejména kvůli papírovému poklesu hodnoty akcií v držení. Buffett však považuje čistý zisk za zavádějící ukazatel výkonnosti, protože zahrnuje zisky a ztráty z vlastnictví akcií jako Apple a Bank of America – bez ohledu na to, co Berkshire nakupuje nebo prodává. Provozní zisk nezahrnuje kapitálové zisky nebo ztráty. Firma také za celý rok odkoupila vlastní akcie za 7,9 miliardy dolarů (177 miliard korun).
Buffett ve svém výročním dopise akcionářům označil loňský rok za dobrý pro Berskhire Hathaway, když desítky podniků v konglomerátu vytvořily provozní zisk navzdory vysoké inflaci a narušení dodavatelského řetězce. Naznačil také, že neztratil nic ze své trvalé důvěry v ekonomiku Spojených států a ve svoji společnost. V samotném čtvrtém čtvrtletí provozní zisk klesl o 8 procent na 6,71 miliardy dolarů (150 miliard korun). Čistý zisk se snížil o 54 procent na 18,16 miliardy dolarů (407 miliard korun).
I nadále platí, že tři čtvrtiny akciového portfolia Berskshire Hathaway je soustředěno jen do několika málo firem. Zdaleka největší podíl drží ve společnosti Apple, a to ve výši 119 miliard dolarů. Ještě zásadnější je pro investiční konglomerát pojišťovací byznys, kde drží Buffett a spol. podíly v několika firmách. Třetím největším zápisem je ropná společnost Chevron s podílem v hodnotě 30 miliard dolarů. Právě v energetice loni Buffett zvýšil svou aktivitu. Dlouhodobě drží Berkshire také již zmíněnou Coca-Colu, American Express nebo Bank of America, v nichž je Berkshire i největším vlastníkem.
Ustát těžké roky
Právě dlouhodobost investic je v případě Berkshire Hathaway často klíčová, jak Buffett v dopise akcionářům popsal na příkladu Coca-Coly: „V srpnu 1994 – ano, v roce 1994 – Berkshire dokončil sedmiletý nákup 400 milionů akcií společnosti Coca-Cola, které nyní vlastníme. Celkové náklady činily 1,3 miliardy dolarů, tehdy pro Berkshire velmi významná částka. Dividenda v hotovosti, kterou jsme od Coca-Coly v roce 1994 obdrželi, činila 75 milionů dolarů. V roce 2022 dividenda vzrostla na 704 milionů dolarů. K růstu docházelo každý rok, se stejnou jistotou jako k narozeninám.“
„Všechno, co jsme Charlie a já museli dělat, bylo vyplácet čtvrtletní šeky s dividendami od Coca-Coly. Očekáváme, že tyto šeky s velkou pravděpodobností porostou,“ doplnil Buffett s odkazem na svého dlouholetého kolegu, dnes již devětadevadesátiletého Charlieho Mungera, který je místopředsedou představenstva Berkshire Hathaway. Podobný příběh jako s Coca-Colou napsali uznávaní investoři také v případě finanční společnosti American Express, jejíž akcie taktéž celkem za 1,3 miliardy dolarů nakoupili v roce 1995.