Bill Gates koupil za 20 miliard korun podíl v pivovaru Heineken. V Česku mu patří Starobrno či Březňák

Jaké má spoluzakladatel Microsoftu a jeden z nejbohatších mužů planety v pivovarnickém byznysu plány, není zřejmé. Investoval do něj už dříve.

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

gates-heineken

Foto: Bill & Melinda Gates Foundation / Heineken

Bill Gates investuje do pivovaru Heineken

0Zobrazit komentáře

Druhým největším pivovarem na světě je nizozemský Heineken. Vedle stejnojmenného světlého ležáku, který se prodává po celém světě, do jeho portfolia patří i řada českých značek. Například Krušovice, Březňák, Starobrno nebo Zlatopramen. Celý pivovarnický byznys teď zaujal i jednoho z nejbohatších lidí planety Billa Gatese, který v Heinekenu koupil menšinový podíl za zhruba dvacet miliard korun. Svou investiční tezi nebo další plány neprozradil.

Spoluzakladatel Microsoftu koupil podíl ve výši 3,8 procenta v nizozemské firmě Heineken Holding, která vlastní kontrolní podíl v pivovaru Heineken. Vyplývá to z údajů nizozemského úřadu pro regulaci finančních trhů AFM. Podle agentury Bloomberg zaplatil Bill Gates za podíl kolem 902 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 20 miliard korun.

Sedmašedesátiletý Gates akcie Heineken Holding získal od mexické firmy Femsa, která stáčí Coca-Colu do lahví a provozuje obchody se smíšeným zbožím. Ta 17. února prodala všech svých 18 milionů akcií ve společnosti Heineken Holding, z toho 10,8 milionu koupil Gates za aktuální tržní cenu. Podle Bloombergu koupil 6,65 milionu akcií přímo Gates, dalších 4,18 milionu akcií Nadace Billa a Melindy Gatesových.

Právě do Femsy, tehdy jednoho z největších mexických pivovarů, Gates investoval už v roce 2007. Za menšinový podíl platil řádově několik stovek milionů dolarů. Femsa pak svůj pivovar v roce 2010 prodala Heinekenu. Gates přitom v minulosti uvedl, že není velkým konzumentem piva. „Když se ocitnu například na baseballovém utkání, piju lehké pivo, abych se dostal na vlnu ostatních pivařů. Omlouvám se, že jsem zklamáním pro skutečné pivaře,“ uvedl Gates na Redditu v roce 2018.

Společnost Heineken je druhým největším prodejcem piva na světě a působí i v České republice. Firma vlastní více než 300 značek, mimo stejnojmenné Heineken také například Tiger a Sol. V České republice je Heineken dlouhodobě trojkou na českém trhu po Plzeňském Prazdroji a Pivovarech Staropramen. Patří mu pivovary Starobrno, Královský pivovar Krušovice a Velké Březno.

S přispěním ČTK