Investice do menších českých firem přitahují stále víc. Přes Fingood už do nich lidé poslali miliardu
Investiční platforma v prosinci rozšířila vedení, kromě růstu objemu profinancovaných projektů se chce letos díky nové licenci vydat do zahraničí.
Lidem umožňuje zhodnocovat peníze investicemi do malých a středních firem a milionové částky, které by jinak byli schopni zafinancovat jen velcí investoři, přitom rozděluje do menších. Tím tyto příležitosti zpřístupňuje i běžným lidem. Česká platforma Fingood na cestě za demokratizací investování dosáhla zásadního milníku, když překonala magickou hranici proinvestované jedné miliardy korun. S nedávno rozšířeným vedením chce letos profinancovat 1,2 miliardy a chystá se do zahraničí.
„Dosažení hranice profinancovaných investic v hodnotě jedné miliardy je pro celý tým Fingoodu obrovskou oslavou, současně ale i závazkem vůči našim firemním klientům a především našim investorům. Bez skvělých lidí v rámci platformy Fingood by to bylo zcela nemyslitelné, patří jim tak velký dík,“ komentuje Vít Endler, který platformu vede ze strategické pozice a křeslo ředitele v prosinci přenechal Janu Horákovi.
Endler, někdejší generální manažer Mallu, do Fingoodu nastoupil koncem roku 2019. Platforma předtím v podstatě hibernovala a její původní majitelé se nevěnovali jejímu rozvoji, což se s příchodem nového ředitele změnilo. Byl sestaven nový tým, jež z majoritní části tvoří dnešní management, a došlo na řešení technologického dluhu, rozběhnutí komunikace a péče o investory, akvizici nových investorů či projektů.
Zatímco v roce 2019 bylo na Fingoodu v rámci dvanácti projektů proinvestovaných 26,5 milionu korun a počet investorů dosáhl 300, loni již šlo o 98 projektů o celkovém objemu 642 milionů korun a překonání hranice osmi tisíc investorů, z nichž bylo nových 3 600. Platforma očekává, že letos přiláká dalších 6 500 investorů a profinancuje 120 projektů za celkem 1,22 miliardy korun, tedy 100 milionů korun měsíčně.
„Miliarda korun je na tříletý startup obrovský výsledek, není však tím primárním cílem. V první fázi je pro Fingood zcela zásadní udržet při tak dynamickém růstu zdravé úvěrové portfolio a nadále přinášet investorům bezkonkurenční poměr mezi výnosem a zajištěním. Na trhu v současné době těžko najdete podobný investiční nástroj,“ komentuje Horák, jenž před Fingoodem sbíral zkušenosti například v mBank, Citibank a J&T Bance, pomáhal také s rozjezdem platformy Fondee i startupu Yieldigo.
Investoři na platformě získávají pevně stanovený výnos osm až dvanáct procent ročně se zajištěným movitým i nemovitým majetkem. Loni si vydělali dohromady 53 milionů korun a byli jim navrácené finance v hodnotě 188 milionů korun. „V takzvaném P2B systému, kdy drobní investoři vstupují do firemních úvěrů malých a středních českých firem, hraje platforma Fingood stěžejní roli především v posouzení možného rizika. Díky dvoukolovému posouzení se tak dostávají do úvěrového portfolia jen zdravé projekty a míra defaultních úvěrů je tak k dnešnímu dni pod tři procenta,“ říká Horák.