Investiční skupina Jet Investment kolem brněnského miliardáře Igora Faita vstupuje naplno do Polska

Na investice v Polsku má skupina 2,5 miliardy korun a ráda by tam získala až osm průmyslových podniků. Chystá se i expanze do Německa.

Luboš KrečLuboš Kreč

igor

Foto: Jet Investment

Brněnský patriot a průmyslník Igor Fait

0Zobrazit komentáře

Aktivitám jihomoravského průmyslníka a milovníka funkcionalistické architektury Igora Faita je Česko už dávno malé. To nyní potvrdil tím, že jeho společnost Jet Investment otevírá v polské Varšavě svou pobočku. U severních sousedů už sice investovala i dřív, teď tam ale své plány výrazně posílila. A v příštích letech se chce stejnou cestou rozkročit i do Německa.

„V Polsku, stejně jako v celém regionu střední Evropy, investujeme do průmyslových firem už pětadvacet let. Náš investorský přístup je založen na úzké spolupráci nás jako investora s vedením společností a účasti na rozhodovacím procesu, což díky naší expanzi skrze lokální pobočky budeme dělat ještě efektivněji,“ uvedl partner Jet Investment Marek Malík.

Společnost v minulosti v Polsku vlastnila například výrobce pro železnici Kuźnia Ostrów Wielkopolski, vloni koupila gdaňský strojírenský gigant Rockfin a několik průmyslových nemovitostí. Do tří let plánuje investovat nejméně 100 milionů eur nákupem tří až osmi společností. Vyhlédnutých má osm projektů, z toho pět v Polsku.

Jet Investment Poland povede investiční manažer Marek Chłopek, který v minulosti spoluzakládal a následně dvacet let vedl kapitálovou skupinu Penton Partners. Polský tým bude mít výhledově šest až sedm zaměstnanců. Na starosti budou mít vyhledávání vhodných investičních cílů a jejich následné manažerské vedení.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Je potřeba, aby polské firmě velel polský manažer. To je hlavní důvod vytvoření pobočky v Polsku a možná za rok za dva další pobočky v Německu. Druhým důvodem je, že časem chceme začít na polském trhu získávat také kapitál,“ vysvětlil v rozhovoru pro Hospodářské noviny zakladatel skupiny Igor Fait.

Firma Jet Investment se od vzniku v roce 1997 specializuje na vyhledávání investičních příležitostí do středně velkých společností výrobního průmyslu. Spolupodílníky jsou Igor Fait, Lubor Turza, Libor Šparlinek a Marek Malík. Ve fondech kvalifikovaných investorů spravuje aktiva včetně nesvolaného kapitálu ve výši 12 miliard korun, věnuje se také investicím do výrobních areálů, které pak pronajímá zpět firmám.

V minulosti vlastnila skupina Jet Investment firmy Less&Timber a Kordárna Plus, v roce 2020 koupila například energeticko-strojírenskou skupinu Tedom, loni přidala německou tiskařskou skupinu Euro-Druckservice GmbH, která v Česku vlastní tiskárny Svoboda Press, Typos a Severotisk či polský strojírenský Rockfin. V současnosti spravuje prostřednictvím fondu Jet 1 a Jet 2 například Strojírny Poldi nebo německo-rakouskou strojírenskou skupinu Hoeckle Group.

S přispěním ČTK

Jednoduchou aplikaci si ve firmě vytvoří téměř každý. IT oddělení bude dohlížet, říká Antoš z Trasku

Podle CTO společnosti Trask se výrazně mění pozice ajťáků. Můžou za to nejen nové firemní struktury, ale i low-code platformy.

techcast

Foto: CzechCrunch

Jan Antoš ze společnosti Trask

Když bylo ještě IT jako obor v plenkách, ve větších firmách bylo obvykle součástí byznysového oddělení. Následně se kvůli větší funkčnosti vyčlenila samostatná IT oddělení. V posledních letech se ale začínají firmy obracet zpět směrem k původnímu stavu. Nicméně tak trochu v pozměněné podobě, protože nejnovější technologie dovolují, aby se ajťák stal takřka z každého.

Trendy ve firemních informačních technologiích sleduje pozorně i Jan Antoš, technický ředitel české technologické společnosti Trask, která díky více než tisícovce zaměstnanců dodává komplexní IT řešení do firem ze široké palety segmentů, což jí umožňuje aplikovat znalosti z jedné oblasti do druhé.

Sám Antoš pracoval s digitálními kanály, cloudovými technologiemi a čím dál tím více se věnuje automatizaci. Právě poslední oblast považuje za zásadní trend v IT a rozpovídal se o ní v dalším díle TechCastu, technologického podcastu od CzechCrunche.

Díky záběru Trasku má možnost Antoš porovnávat, co nejvíce teď jeho firemní klienti řeší. Zatímco konkrétní požadavky se mění, zůstává snaha řešit produktivitu. „Priority se mění každý půlrok, ale ořezávat náklady je třeba pořád. Osobně čekám velkou revoluci v práci s daty, jejich sběru a vyhodnocování. Čím je totiž doba dynamičtější, tím lepší musíte mít přehled o tom, co se děje,“ popisuje.

Ve firemním prostředí ale bývá nejen agenda, kterou Antoš jmenuje, občas problematická, protože závisí na několika málo lidech v IT oddělení. To má omezené kapacity a musí řešit nejen pokročilou práci s daty a kódem, ale i běžné provozní úkoly. Trend a řešení v jednom ovšem spočívá v demokratizaci IT.

Jednoduché aplikace a automatizační nástroje na řešení každodenních problémů si totiž může ve firmě vytvořit takřka každý zaměstnanec – nezávisle na konkrétní roli, aby si zjednodušil denní agendu. Ačkoliv se těmto činnostem už dnes neříká programování, na pozadí i tak běží kód, predikční model nebo dokonce umělá inteligence.

Na to, abyste si v práci začali vytvářet vlastní malé aplikace, přitom možná nepotřebujete nic navíc. „Každá firma, která má balíček Office, má také přístup k platformě Power Apps od Microsoftu a může si vytvářet vlastní aplikace. Většinou to lidé ani nevědí, přitom si mohou zautomatizovat evidenci, připomínání nebo hlídání něčeho. To jsou nejčastější způsoby použití,“ říká Antoš o uživatelsky přívětivém nástroji, který zvládne i člověk bez znalosti kódování.

Některé firmy podobným inovacím jdou naproti a uzpůsobují tomu celou firemní hierarchii – tím, že ji v podstatě rozboří do takzvaných kmenů (anglicky tribes), které jsou do jisté míry nezávislé a organizované podle celkových agend. Starají se o vše od prodeje až po vývoj a dodání. Přitom také používají každý své technologie, a tak se IT rozprostírá do celé firmy, čímž mizí tradiční kritický bod v podobě jednoho IT oddělení.

Právě to následně ale tvoří druhý problém, protože z příliš velké firemní decentralizace může lehko vzniknout i chaos. Každá zaměstnanecká aplikace totiž ve výsledku může znamenat problém po stránce bezpečnosti nebo zákaznických dat a na ně navázané legislativy. „Každý kmen si používá své metodiky a IT, protože je najednou bokem, ztrácí sílu věci koordinovat. Udržovat jedno centrum standardu je pak extrémně složité a sám jsem zvědavý, jak se to vyřeší,“ říká Jan Antoš.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dalším krokem tak bude tvořit takové IT oddělení, které bude dozorovat, že zaměstnanci si tvoří aplikace v souladu s celofiremními pravidly „Je to stejné, jako kdybyste neměl ve firmě finančního ředitele a doufal, že všechny jednotlivé oddělení si rozpočet udělají sami, pak se to sečte a vyjde to,“ dodává.

A kde je v tomto novém – demokratizovaném – IT světě místo pro dodavatele technologických řešení, jako je Trask? Jeho CTO věří, že stále dokáže do firem přinášet nové technologie a nová řešení. „Naše role spočívá v hledání inovací na trhu a konsolidaci know-how. Můžeme pak zamezit i tomu, aby firmy vymýšlely kolo,“ říká Antoš.

O tom, jaké jsou nejnovější technologie a trendy v IT, bude řeč také už 23. března na konferenci Trask Future Insight 2023. Ať už jde o kybernetickou bezpečnost, low-code platformy nebo trendy v uživatelském designu, experti Trasku odhalí, které novinky pomohou byznysu růst navzdory nejisté době.

Čtrnáctý díl TechCastu o trendech v IT si můžete pustit na SpotifyGoogle PodcastechApple Podcastech nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:

  • Jak Trask dokáže pomoct ve finanční optimalizaci cloudových řešení.
  • Čím si pomohla v automatizaci notářských zápisů ČSOB.
  • Na co se zákazníci Trasku ptají ohledně umělé inteligence.
  • Jaká technologie zaujala Jana Antoše na moderních pianech.
CC Premium

Partnerem článku je Trask