Investor nechodí jen s penězi. Jak správně nastavit firmu a zaujmout investory, poradí David Polach z J&T Ventures

Filip HouskaFilip Houska

polach-2

Foto: Archiv DP

Investiční manažer J&T Ventures David Polach

0Zobrazit komentáře

Investice jsou především pro začínající firmy jedním ze stěžejních bodů, který je může posunout k rychlejšímu růstu. Jak ovšem nastavit správnou strukturu investice skrze investiční kola a jak takzvaný fundraising efektivně načasovat? Nejen o tom bude řeč na další události pod hlavičkou vzdělávací platformy CzechCrunch Shine, v rámci které vystoupí David Polach, investiční manažer z J&T Ventures.

David Polach má na startupovém poli obecně bohaté zkušenosti, jelikož začínajícím firmám pomáhá se startem a koriguje je primárně po investiční stránce. Proto se bude ve své přednášce Jak správně nastavit firmu a zaujmout investory, která začíná zítra (23. listopadu) od 18.00, zaměřovat hlavně na to, jak startup pro investory takzvaně zatraktivnit.

Pro CzechCrunch nyní před startem události odpovídá na několik klíčových otázek, které o rozhodování firem ve smyslu čerpání externích investic rozhodují. Registrace na samotný event jsou pro zájemce stále otevřeny na této adrese – pro více informací pak můžete navštívit oficiální stránku události na Facebooku.

Jaká je role investora ve startupu, kromě zdroje peněz?

Osobně vnímám přínos investora především ve dvou oblastech. Zaprvé je to síť kontaktů a partnerů, kteří mohou pomoci s rozvojem byznysu, expanzí na zahraniční trhy nebo třeba hledáním nových talentů. Za druhé je to propojování na strategické partnery i zahraniční venture kapitálové fondy (VC) a pomoc s organizací dalších investičních kol.

Mimo tyto konkrétní případy jde však zejména o všeobecnou podporu ze strany investora v krizových situacích, které každý startup bez výjimky potkají. V takových případech se ukazuje výhoda správně nastavené spolupráce, kdy musí chemie osobní mezi zakladateli a investorem bezpodmínečně fungovat.

Jaké nejčastější chyby dělají zakladatelé při prvotních investicích?

Největší chyby vidíme hned na začátku, při prvních takzvaných andělských investicích do firmy. Čest výjimkám, kterých na trhu s přibývající sofistikací přibývá, stále ale vidíme spoustu případů, kdy si andělští investoři ukousnou hned v prvním kole příliš velkou část společnosti, což ji pak dělá neinvestovatelnou ze strany profesionálních investorů a venture kapitálových fondů v dalších kolech. Často vidíme rezervy rovněž ve špatně nastavených podmínkách investice.

V jakých případech se investorům spíše vyhnout?

Spousta firem roste přirozeně a vytváří hodnotu pro své majitele i bez investice. Otázku bych tedy otočil a zkusil říct, v jakých případech je vhodné hledat finančního investora. VC investor chce, aby jeho investice do firmy urychlila její vývoj – to, co by přirozenou cestou trvalo dva až tři roky, se dá s investicí zvládnout za šest až devět měsíců. V případě, že se daný vývoj firmy nedá urychlit a bude růst přirozeně i bez investice, není takový případ pro VC cestu vhodný a na trhu jsou určitě lepší varianty financování takového rozvoje.

Máte za J&T Ventures nějaký postup, dle kterého si startupy pro investici vybíráte?

Samozřejmě máme, ovšem každý případ je unikátní. Záleží na fázi firmy, velikosti a načasování trhu, týmu, konkurenci a spoustě dalších věcí. Máme danou strategii fondu, kterou jsme prezentovali našim investorům. Oproti fondům, které mají k dispozici peníze z veřejných zdrojů, máme mnohem méně restrikcí, ovšem základní pravidla týkající se geografie, velikostí investice a podmínkou toho, že investujeme do technologických firem, se držíme.