Investoři musí být v krizi trpěliví. Vsadil bych na banky či stříbro, říká Petr Beneš z Wood & Company
Dobrou příležitost vidí obchodní ředitel tuzemské investiční skupiny také v cestovním ruchu a chybět by podle něj neměla ani energetika.
Petr Beneš, obchodní ředitel Wood & Company
Finanční trhy jsou vystresované, a tak rostou ceny i inflace. „Je třeba si uvědomit, že to, co se stalo za poslední tři měsíce, je extrém,“ říká s odkazem na probíhající válku na Ukrajině i dopady pandemie Petr Beneš. Obchodní ředitel tuzemské investiční skupiny Wood & Company nabádá investory, aby byli trpěliví. Nejhorší, co se podle něho může stát, je zbrkle prodávat své pozice, když jsou trhy dole. Naopak vidí na trhu stran dění na východě Evropy mnoho příležitostí, které se dají v dlouhodobém měřítku investičně zužitkovat.
Výhodou skupiny Wood & Company, která se mimo jiné zaměřuje na obchodování s cennými papíry a investování a je nejaktivnější ve středoevropském regionu, je skutečnost, že nemá žádnou přímou expozici na Rusko nebo Ukrajinu. Byť její analytici situaci bedlivě sledují, mohou se zároveň zaměřit na příležitosti, které v turbulentních časech na trzích vznikají. Petr Beneš zmiňuje, že dál se vyplatí vsadit na sektory, které ovlivnila pandemie a ještě se úplně nevzpamatovaly, a že by v portfoliu investorů neměla chybět ani třeba energetika.
Při vysoké inflaci přestávají být pro mnoho investorů zajímavé dluhopisy, které podle Beneše jinak patří k oblíbeným investičním instrumentům. Na trh i tak aktuálně Wood & Company přináší dluhopisy tuzemské pojišťovny Direct, které sice neslibují tak atraktivní výnosy, ale podle obchodního ředitele Woodů se mohou z dlouhodobého hlediska ukázat jako sázka na jistotu. V rozhovoru pro CzechCrunch hovoří o tom, na co je třeba dávat při investicích do dluhopisů pozor, kde vidí další příležitosti a zda by bylo pro Českou republiku výhodnější, kdyby teď měla euro.
Jak byste popsal aktuální situaci na finančních trzích? Jak ji sledujete ve Woodech?
Jako Wood & Company nemáme žádnou přímou majetkovou nebo investiční expozici na Rusko nebo Ukrajinu. Z tohoto pohledu jsme tak klidnější než jiné instituce či banky, které expozici do Ruska mají. Rusko je totiž podstatná část ekonomického cyklu. V reakci na současné dění je oprávněné říkat, že Rusko odstavíme, ale dlouhodobě to nebude udržitelné. Věřím, že se najde nějaká cesta kompromisu, aby se jednak přestalo válčit a jednak aby se Rusko vrátilo zpět do ekonomické dělby práce, protože je důležitý partner.
Jelikož nás válka na Ukrajině přímo nepostihla, naopak vidíme celou řadu příležitostí. Mnoho aktiv se propadlo, například banky ve středoevropském regionu i na západě nesmyslně vyklesaly. Maďarskou OTP Bank nebo u nás Komerční banku či Českou spořitelnu šlo nakoupit s třicetiprocentním diskontem. Další sektor, který může být zajímavý, je energetika a dobře v těchto situacích performují antiinflační aktiva, jež mají nízkou korelaci na akciové trhy. Jde typicky o kovy, a to nejen zlato, ale i třeba stříbro.
Běžný retailový investor v poslední době řešil rostoucí inflaci a hledal způsoby, jak své peníze zhodnotit. Teď globální fungování narušuje válka na Ukrajině. Mění se tím pro investory něco zásadního?
V zásadě ne. Když se dělají velké a necitlivé zásahy do portfolia, obvykle je to ku škodě. Je důležité, zda investuje s přesvědčením, hodnotově. Když je krize, trhy spadnou, ale udělat v tu chvíli nějaké velké rozhodnutí a třeba prodávat se ztrátou obvykle nenese ovoce, akorát se udělá ztráta v portfoliu. Je na místě trpělivost. Pokud si myslíme, že bude globální krize jaderného konfliktu, nějaké fondy nám mohou být ukradené. Pokud budeme věřit v lidský rozum a optimističtější scénář, na investicích se toho moc nemění. Vždy je dobré mít investici, kde je dobré podkladové aktivum a hodnota – ta si dlouhodobě svoji cenu udrží.
Vy se ve Woodech věnujete akciím, komoditám, dluhopisům i nemovitostem. Například rezidenční nemovitosti dlouho platily za bezpečný přístav, kam by lidé měli vložit své úspory a zhodnocovat je. Platí to pořád, i když jejich cena nepřestává růst?
V rezidencích a bydlení jsme aktuálně úplně na vrcholu. Nečekám už další růst. Jednak se zdražily hypotéky a proti loňskému roku se zhruba na třetinu omezilo hypoteční financování. Zároveň máme obrovskou antiruskou propagandu, kdy Rusové opouštějí realitní trh, respektive nenakupují, přičemž tu dlouhodobě podporovali poptávku právě po rezidenčním bydlení. Nečekám ale ani velké cenové propady, protože současné náklady ani velký propad cen neumožňují. Nebudeme však již zaznamenávat tak drtivé nárůsty jako v minulých letech, kdy to bylo každoročně o více než 10 procent.
Objevují se i právě vlivem rostoucích cen nemovitostí, zvyšující se inflace a dalšího dění nějaké nové příležitosti, kde a jak investovat? Zmínil jste kovy nebo energetiku – jsou to ty oblasti, kam se dívat?
Energetika je v uvozovkách sázka na jistotu. Dnes není jistota nic, ale v portfoliu by něco takového, fundamentálně jistého nemělo chybět. U drahých kovů vidím obrovskou příležitost ve stříbru, které se průmyslově hojně využívá u mobilních telefonů a mnoha dalších zařízení. Přitom je do značné míry vytěžené, navíc má pěknou vlastnost, že má negativní korelaci s hlavními akciovými trhy.
Hodně se řeší také kryptoměny a blockchain obecně, ale tam jsem obezřetnější. Pokud se jednou bitcoin nebo jiné kryptoměny ukážou jako relevantní prostředek směny a budou široce akceptované, mohou trvale existovat, a dokonce i posilovat. Pokud tato víra zvítězí, mohou kryptoměny dlouhodobě fungovat, ale zatím si tím nejsem vůbec jistý, byť je to úžasná technologie. U prostředku směny chcete, aby byl stabilní a podporoval ekonomický růst. Kryptoměny jsou teď obrovsky volatilní, to by bylo pro hospodářství negativum. Časem se to ale může změnit.
Kdybych měl dnes našetřených pár stovek tisíc korun, doporučil byste nějakou oblast nebo typ investice, kam je v dnešní nejisté době dobré uložit peníze?
Vsadil bych na již zmíněné banky, obecně na sektory, které mají fundament a během krize se propadly. Bankovnictví funguje tak, že když jsou úrokové sazby nahoře nebo půjdou nahoru, zvedají se marže mezi poskytováním úvěrů a přijímáním vkladů, což je pozitivní. Jsou i další oblasti, které dostaly během pandemie za uši, například cestovní ruch nebo letecká doprava. To jsou sektory, které nezmizí a budou se vracet zpátky. Na druhé polovině portfolia bych měl tradičně velkou diverzifikaci a vedle akciových a jiných fondů bych zařadil i kovy, buď prostřednictvím ETF, ale kov může být v krizové situaci příznivý i fyzicky.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.