Jaguar Land Rover testuje umělou inteligenci. Rozpoznanou náladu řidiče umí zlepšit hudbou či osvětlením

jaguar-land-rover-ai1

Foto: Jaguar Land Rover

Rozpoznávání nálad řidiče pomocí umělé inteligence

0Zobrazit komentáře

Cestování automobilem představuje pro spoustu lidí každodenní rutinu, v rámci které cestují do práce, vyzvedávají děti z kroužků, objíždějí známé, jezdí na nákupy či výlety a pro některé se dokonce jedná o pracovní náplň. Průměrný Evropan stráví za volantem 4 roky svého života, což je poměrně dlouhý časový úsek. Automobiloví výrobci proto hledají nejrůznější způsoby, jak čas strávený ve voze řidičům co nejvíce zpříjemnit a zároveň zajistit jejich bezpečnost.

Zda se ve voze cítíme příjemně a také zda řídíme zcela bezpečně, mohou do značné míry ovlivnit naše nálady. Ať už jsme unaveni, máme vztek, stres nebo se prostě jen nudíme, všechny tyto nálady mohou určitým způsobem snižovat schopnost našeho vnímání a oddalovat reakci na dění na silnici. A právě emocionální rozpoložení řidiče je věc, na kterou se soustředí nový systém od britské automobilky Jaguar Land Rover.

jaguar-land-rover-ai-camera

Foto: Jaguar Land Rover

Kamerový systém sledující řidiče

Technologie, která je momentálně ve fázi prototypu, pracuje s umělou inteligencí, jež s pomocí kamery rozpoznává postavení těla a jednotlivé mimické výrazy obličeje řidiče a taktéž shromažďuje údaje z biometrických senzorů. Na základě získaných dat vyhodnocuje aktuální náladu řidiče a v případě potřeby se snaží provést veškeré změny, které by mohly přispět k co největší pohodě řidiče.

V momentě, kdy automobil zaznamená znuděný výraz ve tváři, zapne rádio či seznam skladeb pro co nejlepší náladu. Zároveň technologie mění ambientní osvětlení uvnitř automobilu nebo změní teplotu ve voze. Systém také shromážděná data ukládá a po čase pro každého řidiče vytvoří přednastavené nabídky na základě jeho různých nálad.

haneda

Přečtěte si takéVedle postele letecký simulátor. Letištní hotel v Tokiu láká na netradiční zážitek přímo v pokojíchVedle postele letecký simulátor. Letištní hotel v Tokiu láká na netradiční zážitek přímo v pokojích

Technologie se však neomezuje pouze na řidiče, ale sleduje i ostatní členy posádky. Pokud například zaznamená spícího cestujícího na zadních sedačkách, je schopna vytvořit mu co nejlepší podmínky pro spánek ztmavením okének, regulací teploty a snížením hlasitosti hudby.

Systém budoucnosti

Systém pro sledování únavy řidiče není nic nového a v současné době jej ve svých vozech nabízí celá řada automobilek. Některé již pracují s kamerovým systémem namířeným na obličej řidiče, ovšem většina systémů vychází z analýzy pohybu volantu a v případě detekce únavy řidiči pouze doporučí pauzu.

Vyhodnocování fyzického a emocionálního stavu řidiče s následnou aktivní změnou prostředí vozu je tak zcela originálním přístupem. V minulosti představila podobný koncept pouze Kia a Toyota.

Celá technologie od Jaguar Land Rover je momentálně ve fázi testování a coby výbavového doplňku se ji nejspíše jen tak nedočkáme. A pokud ano, bude se s největší pravděpodobností jednat o výbavový prvek dodávaný s těmi nejluxusnějšími modely obou značek. I přesto se jedná o velice zajímavou technologii, která naznačuje, do jaké míry o nás budou naše vozy v budoucnu pečovat.

Elektrické koloběžky Lime si lze v Česku nově půjčit i přes aplikaci Uberu. Cena zůstává stejná

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

uber-lime-praha

Elektrické koloběžky Lime lze půjčit v aplikaci Uberu

0Zobrazit komentáře

Elektrické koloběžky, sdílená kola, taxíky, městská hromadná doprava. Způsobů, jak se přepravovat nejen po hlavním městě, je stále víc a ruku v ruce s tím přibývá i počet aplikací, které si uživatel musí stáhnout, aby si mohl půjčit kolo nebo objednat odvoz. Americké startupy Uber a Lime se proto rozhodly spojit a nabídnout své dopravní prostředky v jedné aplikaci.

Od pondělí 15. července nově najdete v mobilní aplikaci Uberu vedle aut pro objednání odvozu také koloběžky. Jelikož Uber zatím žádné vlastní prostředky jako kola či koloběžky v Česku nemá, začal prozatím nabízet alespoň konkurenční Lime. Vedle Prahy zahájily rychle rostoucí americké startupy spolupráci také ve Stockholmu, Malmö, Poznani, Varšavě, Vratislavi a Vídni.

Cíl, stát se komplexní platformou městské mobility, Uber nijak netají. I proto začíná do své aplikaci integrovat nejen vozy a další prostředky z vlastní flotily (v Americe má například elektrická kola Jump), ale také ty konkurenční, aby zákazníkovi poskytl co možná nejpohodlnější variantu přepravy.

lime_patroler_6-praha

Foto: Lime

Elektrické koloběžky Lime v Praze

Důležité pro uživatele je, že cena koloběžky Lime je v aplikaci Uberu stejná, jako dosud byla v aplikaci Lime. V Praze tak odemknutí elektrické koloběžky stojí 25 korun a každá projetá minuta vyjde na 4 koruny.

„Jsme nadšení, že můžeme lidem nabídnout nové možnosti pohybu po Praze bez toho, aby museli vlastnit auto. Propojení koloběžek Lime s aplikací Uber přináší uživatelům další rychlý a dostupný způsob pohybu po městě, zejména ve spojení s městskou hromadnou dopravou,“ říká Billy Guernier, Head of New Mobility Platform ve společnosti Uber.

lime-kolobezky-praha

Přečtěte si takéOndřej Široký z Lime: Neúspěch si nepřipouštíme. Apetit na sdílené koloběžky je v Praze velkýOndřej Široký z Lime: Neúspěch si nepřipouštíme. Apetit na sdílené koloběžky je v Praze velký

V aplikaci Uberu je tak nově možné i v Česku v horní části přepínat mezi Jízdou a Koloběžkou, načež se přepínají jednotlivé pohledy v mapě. Jakmile si necháte zobrazit koloběžky, ukážou se vám nejbližší stroje Lime v okolí, které si pak přes aplikaci Uberu odemknete stejně pohodlně jako přes oficiální aplikaci Lime. Na mapě nechybí ani zóny zákazu parkování, které v případě koloběžek aktuálně platí na Praze 2, kolem Hlavního nádraží a v samotném centru.

Zelenobílé elektrické koloběžky od startupu Lime jsou od loňského podzimu zatím stále jediné, které v Praze, potažmo v celém Česku působí. Přestože se v jiných evropských metropolích pořádají souboje mezi více startupy, kdy do hry vstupují i americký Bird nebo evropský Bolt a další hráči, u nás se zatím nic takového nekoná.

lime-s-gen-3-0-uber-lifestyle-008-min

Foto: Lime

Odolnější elektrické koloběžky Lime-S Generation 3

Začátkem roku firma uvedla, že v Praze už její koloběžky využilo přes 50 tisíc lidí. Aktuální čísla poskytnout nechce. Víme jen to, že po Praze má Lime aktuálně zhruba 1 500 koloběžek, a v plánu je přivézt také jejich odolnější verzi, ale Lime zatím bohužel upřednostňuje větší trhy a zatím není jisté, kdy je dostane i do Prahy.

Na trend elektrické mikromobility nicméně nasedají i tuzemské startupy. Se svým prvním elektrickým kolem se nedávno vytasila Rekola, které o pár měsíců předběhl jiný tuzemský poskytovatel sdílených elektrokol, Freebike.